آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

نقد فیلم The Green Inferno (جهنم سبز) محصول 2013

The Green Inferno 2 - نقد فیلم The Green Inferno (جهنم سبز) محصول 2013

بسیاری نمی‌دانند که وقتی حرکت می‌کنند دشمن پیش قراول آنهاست. صدایی که به آنها فرمان می‌دهد صدای دشمن است. آنکه از دشمن سخن می‌گوید، خود، دشمن است. (برشت)

تماشای فیلم The Green Inferno (جهنم سبز) بر همه واجب است. مردمی که عاشق ساختنِ قهرمان هستند. هر روز یک قهرمان قرار است دنیای آنها را تغییر دهد. قهرمان‌هایی که اغلب سلبریتی مآب و تو خالی هستند و بین همین مردم هم، عمر کمی دارند. چرا؟ چون واقعی نیستند.

کارگردان: Eli Roth

نویسنده: Eli Roth, Guillermo Amoedo

بازیگران: Lorenza Izzo, Ariel Levy, Aaron Burns

خلاصه داستان: گروهی از محققان و دانشجویان به آمازون می روند تا جنگلها را نجات دهند اما ناگهان اسیر و گرفتار قبایلی عجیب می شوند که وحشی و آدم خوارند …

صفحه IMDB فیلم

برشت جمله‌ای دارد بسیار کوبنده: ((بیچاره ملتی که به قهرمان احتیاج دارد)).

فیلم جهنم سبز (The Green Inferno) نشان می‌دهد که قهرمان‌های سیاسیِ مردم در پس پرده دقیقا هم‌دست کسانی هستند که به ظاهر علیه آنها مبارزه می‌کنند.

پسر گروه  را با شعارهای محیط زیستی دور خود جمع کرده درحالیکه برای افرادی کار می‌کند که مخرب جنگل‌ها و طبیعت هستند.

حتی وقتی با بدبیاری می‌میرد، جامعه به عنوان یک قهرمان از او یاد می‌کند.

جمله‌ی معروفی هست که می‌گوید “به گوینده توجه نکن بنگر ببین چه می‌گوید. “

اگر به جای افراد، کلام آنها را تجزیه تحلیل می‌کردیم و از اندیشه‌ها قهرمان می‌ساختیم نه از افراد، به این سادگی مورد تمسخر دشمنانمان قرار نمی‌گرفتیم. کافیست ببینی عملکرد افراد در نهایت به نفع چه کسانی است. آنگاه میفهمی که در حقیقت در گدام جبهه خدمت می‌کنند. خیلی از کسانی که قهرمان مردم هستند در دل به سادگی مردم می‌خندند. دقیقا از همان جایی پول می‌گیرند که با آنها در ظاهر مخالفت می‌کنند.

The Green Inferno 1 - نقد فیلم The Green Inferno (جهنم سبز) محصول 2013

جمله‌ای هست که همیشه به شوخی به رانندگان تاکسی نسبت می‌دهند:((کار خودشونه!)). جالب اینجاست که این فقط نظر رانندگان تاکسی نیست بلکه حرف بسیاری از جامعه‌شناسان مطرح و معتبر جهانی است. “وقتی مردم کاری نمی‌کنند همه چیز کار خودشونه!” اما تفاوت این دو گروه در این است که جامعه‌شناسانِ فرهیخته و باهوش و البته مستقل  می‌دانند که آنها دقیقا چه کاری انجام می‌دهند اما مردم عامی فقط در توهم این دانایی هستند.

کارگردانِ فیلم در ساخت فیلم‌های متفاوت، قدرتمند است. نقد فیلم knock knock هم که در همین سایت منتشر شد با استقبال زیادی روبه‌رو شد. گرچه با خواندن کامنت‌ها متوجه شدم با قلم حقیر خود نتوانستم آنچه به دنبالش بوده‌ام را بیان کنم. به هر حال جدای از نقدها، همیشه خودِ فیلم به عنوان یک اثر هنری مستقل موجود است و همیشه با رجوع به آن می‌توان آزادنه برداشت خود را از فیلم داشت.

در هر دو فیلم کارگردان از همسر خود به عنوان نقشِ اصلی استفاده می‌کند.بسیاری معتقدند این کار  نوعی صرفه‌جویی در هزینه است اما به عقیده‌ی من بدون در نظر گرفتن نسبتش با کارگردان، این دختر عالی می‌درخشد. یک بازی پرشور که حرارت خاصی به فیلم می‌دهد.

The Green Inferno 3 - نقد فیلم The Green Inferno (جهنم سبز) محصول 2013

جزیره آدم‌خوارها

 چیز عجیبی نیست. به همان سادگی که خیلی از جنایات برای تو عادی می‌شود خوردن گوشت آدم هم برای تو کم‌کم عادی می‌شود. وقتی می‌بینیم آدم‌هایی از جامعه‌ی متمدن و انسانی به چه سادگی محل زندگی این قبایل را نابود می‌کنند و به حقوق آنها کوچکترین احترامی نمی‌گذراند؛ متوجه می‌شویم که آنها هم خیلی فرقی با آدم‌خوارهای جنگلی ندارند. تنها تفاوتشان این است که مستقیم گوشت آدم را نمی‌خورند. بلکه گوشت او را له کرده تبدیل به پول می‌کنند. کلام‌ِ مسیح را خطاب به حواریون به خاطر دارید؟ بخوریدش این گوشتِ من است

خیلی از جوامع که با گیاه‌خواری خودنمایی می‌کنند در واقع فراموش کرده‌اند”پولی که با آن سبزیجات می‌خری، از گوشت هزاران کارگر به دست آمده. اگر گوشت حیوانات را نمی‌خوری گوشت آدم هم نخور”

The Green Inferno 4 - نقد فیلم The Green Inferno (جهنم سبز) محصول 2013

احساسات

دختر با سازی فلوت مانند در گردنش، خود را از بند آدم‌خوارها نجات می‌دهد و این نشان‌دهنده‌ی این است که اگر به جای دشمنی و نبرد، با دست دوستی و احساسات انسانی سراغ این قبایل می‌رفتیم؛ حتی این گروه وحشتناک هم دست ما را می‌فشردند.

پایان‌بندی

دختر بعد از تماشای جنایت از سوی هم‌وطنانش دلیلی نمی‌بیند که قبیله‌ی آدم‌خوارها را تخریب کند و حاضر به بدگویی از آنها نیست. او حالا می‌داند آدم‌خوارها بغل گوش او هستند. همان‌هایی که هر روز در خیابان کنارشان قدم می‌زند!

نویسنده: فاطمه دلفانی
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
طاهره در 16 آوریل 2021 ساعت 15:39 پاسخ

فیلم قشنگی بود

پرنیان در 29 آوریل 2021 ساعت 18:12 پاسخ

واییی خیلی فیلمش وحشتناک بوددد قشنگ یه آدم رو خوابوندن اول دو تاپاش رو بریدن و بعد ۲ تا دستشو و بعد کلشو! بیچاره هم تا زمانی که کلشو نبریده بودن زنده بود. خب اول کلشو میکندید بعد دست ها و پاهاشو که درد نکشه😛😂

    ا در 14 سپتامبر 2021 ساعت 23:20 پاسخ

    😂👍🏻

Mehri در 29 می 2021 ساعت 00:29 پاسخ

چرا نشون نداد اون دختره که اول فرار کرد چه بلایی سرش اومد زنده موند یا مرد؟؟

    یلدا در 1 ژوئن 2021 ساعت 17:04 پاسخ

    سلام به شما..اونجایی ک یکی با کاسه گردن خودشو پاره کرد متوجه شد گوشت همون ک فرار کرده بودو خورده ینی اون مرده بود

Yalda در 1 ژوئن 2021 ساعت 17:04 پاسخ

مدیر شما‌گفتی ک اون شخص مرد ولی اخرش تو تصاویر ماهواره ای نشونش دادن ک

من در 25 ژوئن 2021 ساعت 14:52 پاسخ

فیلم قوی و نقد شما بسیار عالی

شهریار در 26 آوریل 2022 ساعت 01:13 پاسخ

نقدد بسیار عالی خانم فاطمه دلفانی،
مختصر و مفید زده به هدف، توحش حاکم بر جهان امروز.

Saeid666 در 30 آوریل 2022 ساعت 19:25 پاسخ

سلام.
فیلمه خوبیه،نقد شماهم نسبت به فیلم عالی بود.خوشم اومد

ارمان در 22 می 2022 ساعت 05:55 پاسخ

ایا قسمت بعدی داره

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //