نقد فیلم Knock Knock محصول 2015 (تق تق!) ⭐️

photo 2020 04 05 13 45 38 - نقد فیلم Knock Knock محصول 2015 (تق تق!) ⭐️

می تواند هرکسی پشت در باشد اما لزوما نمی تواند هر نقشه ای که دارد عملی کند مگر اینکه ته دلت، تو نیز خواهان بازی باشی.تق تق سراغ مفهوم خانواده رفته است.ارزشی اخلاقی که گویا در غرب در حال فروپاشی است(نه اینکه در شرق اینطور نباشد).کارگردان برای انتقال پیام خود، از نمایش صحنه های مستهجن هیچ ابایی ندارد.راستش چاره ای هم ندارد .بدون این صحنه ها شما نمی توانید به درستی قضاوت کنید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.اما این صحنه ها برای لذت جنسی ساخته نشده،بلکه کاملا در حین تماشای این صحنه،تماشاگر دچار تاسف و افسوس می شود که مرد قهرمان، چه ساده خوشبختی خود را می بازد.فیلم ضد مسیح را به خاطر دارید؟با وجود تمام برهنگی ها و نمایش های جنسی، تماشاگر خود را مخاطب فیلمی مبتذل نمی بیند.در واقع این فیلم ها برخلاف خیل عظیمی از فیلم های هالیوود از صحنه های جنسی برای افزودن مخاطب استفاده نمی کنند،کاملا برعکس! این فیلم ها، رابطه های جنسی بی قیدوبند و یا ترجیح میل جنسی بر همه اخلاقیات را به شدت مورد انتقاد قرار می دهند.

فیلم Knock Knock با نمایش رابطه گرم یک زوج خوشبخت آغاز می شود. البته از همان ابتدای فیلم می بینیم ثروت خانه بیشتر مدیون زن خانواده است.شاید دلیلی برای این موضوع باشد که مرد به خاطر دین مالی، فقط نقش مردان متعهد وعاشق همسر را در این سال ها بازی کرده.اگر غیر از این بود فقط با یک شب تنها ماندن بنای خانواده خود را نابود نمی کرد.

درابتدای فیلم، مرد، ساعتی از فرزند خود هدیه می گیرد.ساعتی که روی آن نشان همبستگی خانواده هک شده است .ساعت و زمان! بله کارگردان باهوش بوده.هنوز این ساعت بیست و چهار ساعت کار نکرده است که مرد به خانواده خود خیانت می کند.موضوع فقط سکس نیست.موضوع فقط یک شب عیاشی نیست.مرد در سن پختگی است.ادعای وفاداری و مرد خانواده بودن را دارد.اما از خود نمی پرسد خوابیدن با دو زن غریبه آنهم در خانه خود چه عواقبی برای فرزندان و همسرش می تواند داشته باشد.

5f6140b2d9132f8962cc88438ad65443 - نقد فیلم Knock Knock محصول 2015 (تق تق!) ⭐️

مرد، که کیانو ریوز به زیبایی و مهارت از عهده این نقش برآمده(عادت نداریم چنین فیلم های اروتیکی از او ببینیم) از همان ورود دو زن به خانه اش از خود نقطه ضعف و تزلزل نشان می دهد.شاید اکثر تماشاگران به او این حق را بدهند که در مقابل دو زن زیبا چنین تزلزلی طبیعی است اما بیایید عکس العمل این مرد را با مرد سیاهپوستی که در اواخر فیلم وارد کار می شود مقایسه کنیم.مرد سیاهپوست هم دقیقا در همین موقعیت قرار میگیرد .در مقابل دختر زیبایی که سعی دارد او را اغوا کند .اما او چگونه عکس العمل نشان می دهد ؟مثل آب خوردن ابراز انزجار می کند و این جمله را بر زبان می آورد :((من از همان ابتدا دو فاحشه پولی را به راحتی تشخیص می دهم)).پس نمی توانیم مردی که کیانو ریوز نقش آن را در فیلم ایفا می کند را تبرئه کنیم.چون افرادی هستند که با هوش و ذکاوت از چنین وسوسه هایی دور می شوند و وارد مخمصه نمی شوند .

اما دو دختر برای چه وارد خانه مرد شده بودند.در خلال فیلم متوجه می شویم آن دو کاملا مرد را تحت نظر داشته و ریزترین جزییات زندگی مرد را می دانند .آنها به سراغ مردانی می روند که ادعای وفاداری به خانواده و همسر خود را دارند و حالا مورد آزمایش دو دختر قرار می گیرند .بازی بی رحم و خشنی است اما بسیار وسوسه برانگیز است .مخاطب اگر خانم متاهلی باشد احتمالا از خود می پرسد همسر من در چنین بازی برنده می شود یا بازنده؟

دختر زمانی که در حال شکنجه مرد توسط دستگاه صوتی است از او می پرسد:((فکر می کنی چند مرد از این آزمایش سربلند بیرون آمدند؟)).جواب چند مرد است؟به نظر خود من اگر حتی یک مرد سربلند بیرون می آمد دو دختر به بازی ادامه نمی دادند.

photo 2020 04 05 13 45 35 - نقد فیلم Knock Knock محصول 2015 (تق تق!) ⭐️

نکته جالب دیگر سکانسی است که مرد به دختر می گوید که او همسر خوبی است، مرد خوبی است، پدر خوبی برای فرزندان خود بوده و در آینده هم خواهد بود و این یک شب عیاشی ربطی به آنها ندارد .اما دختر چند ثانیه در سکوت به او خیره می شود و بعد فقط دو کلمه در جواب می گوید:((ربط دارد)).

البته که ربط دارد.ربطش را زمانی می فهمیم که همسر مرد وقتی به خانه برمیگردد خانه خود را متلاشی و از دست رفته می بیند آنهم فقط برای یک شب عیاشی شوهرش.

نکته بسیار جالب دیگر در فیلم زمانی است که دو دختر به مرد فرصت اعتراف نزد همسرش را می دهند و وانمود می کنند که همسرش پشت خط است و از او می خواهند حقیقت را بگوید تا رها شود اما او باز هم دروغ می گوید و حاضر به اعتراف اشتباه مبتذل خود نیست در حالی که خود را بی گناه میدانست‌.این سکانس نشان دهنده این نکته مهم بود که مرد ذاتا دروغگو است و دو دختر گرچه به شدت بیمار روانی و بی رحم هستند اما از هوش بسیار بالایی برخوردارند.آنها می دانند مرد قابل بخشش نیست تا دم مرگ دروغ می گوید.

همیشه آن اتفاقی می افتد که در دل خواهان آنیم.هرچقدر تظاهر کنیم روزی دستمان رو می شود توسط کسانی که از ما زرنگتر هستند.

فیلم تاثیر شبکه های اجتماعی را هم در فروپاشی خانواده و آبروی افراد به خوبی نشان داده.پسر قبل از سفر به پدر می گوید عکس های تولدم را در اینستاگرام منتشر کن.اما در نهایت چیزی که گیرش می آید فیلم سکس پدرش با دختری بیگانه در فیس بوک است.دختر در لحظات آخر به مرد می گوید بهتر بود همیشه از شبکه های اجتماعی خارج می شدی تا هر کسی نتواند وارد صفحه ات شود .در واقع به ما گوشزد می کند چقدر ساده در دام دنیای مجازی می افتیم.

photo 2020 04 05 13 45 40 - نقد فیلم Knock Knock محصول 2015 (تق تق!) ⭐️

فیلم بدون نقطه ضعف هم نیست.دو دختر دلیلی برای کشتن مرد سیاهپوست نداشتند چرا که اتفاقا طبق بازی و قاعده آنها(شناسایی مردان متعهد به خانواده) این همان مردی بود که تازه باید جایزه هم می گرفت.در بسیاری از صحنه های درگیری، مرد به لحاظ قدرت جسمی  بسیار قوی تر از دو دختر به نظر می رسید اما با عکس العمل های بچگانه ای از سوی دو دختر مغلوب میشد .طراحی یک آزمایش اخلاقی از سوی دو دختر بسیار بی قید و بند و آدم کش چندان معقول به نظر نمی رسید اما شاید بتوان گفت که دو دختر با کارگردانی قوی بسیار باورپذیر ظاهر شدند.

خانواده هنوز مهمترین بنیاد است.هر اشتباه کوچک و غفلتی ساده تاوانی دارد که همسر و فرزندانمان ممکن است تاوان آن را پس دهند.تق تق گرچه فیلمی بود پر از صحنه های بیشرمانه اما در حقیقت تنها چیزی که می خواست به مخاطب بیاموزد وفاداری بود و اندکی شرم!

نویسنده: فاطمه دلفانی
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!

عشق فیلم هستی بیا کانال تلگرام ما 😍
//