آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

نقد فیلم First Reformed (نخستین اصلاح شده) محصول 2017

تصویر روشن می شود، کلیسا در قلب قاب قرار دارد و دوربین به سمت آن حرکت میکند و ما وارد دنیای اگزیستانسیالیستی پُل شریدر می شویم. کشیش تنها (ایتان هاک) در حال نوشتن است اما در نوشته هایش نشانی از ایمان دیده نمیشود، فضای فیلم به شدت سرد و تو خالیست، ایتان هاک محرکی ندارد که او را به زندگی کردن وادار کند. فیلم First Reformed (نخستین اصلاح شده، به نویسندگی و کارگردانی پل شریدر، نویسنده فیلم راننده تاکسی اسکورسیزی) با حال و هوای بیگانه آلبر کامو و تهوع ژان پل سارتر ساخته شده است.

First Reformed 2017 1 - نقد فیلم First Reformed (نخستین اصلاح شده) محصول 2017

کارگردان: Paul Schrader

نویسنده: Paul Schrader

بازیگران: Ethan Hawke, Amanda Seyfried, Cedric the Entertainer

خلاصه داستان: فیلم داستان یک کشیش سابق در خدمت ارتش را دنبال می‌کند که عزادار پسر از دست رفته‌اش، یک سرباز کشته شده در درگیری است. او که برای حمایت به یک کلیسای محل ی پناه می‌برد و با یک زن و شوهر رادیکال و طرفدار محیط زیست آشنا می‌شود. اما …

صفحه IMDB فیلم

دوربین با قاب های زیبای خود تنهایی کشیش را فریاد می زند، زندگیش تلخ و بی معنی ست و در زندگی گذشته اش متحمل رنج بزرگی شده است.

بازیگر مکمل آماندا سایفر در پرده اول وارد فیلم میشود و از کشیش میخواهد به او کمک کند و با همسرش صحبت کند، همسر آماندا می گوید نمی خواهم فرزندی به دنیا بیاورم و در دفاع از گفته اش مسلئه گرمایش زمین را پیش می کشد. کشیش سر صحبت را باز میکند و مثل تمام هم کیشانش در مورد ایمان موعضه میکند و این حرف را پیش میکشد که پسر او هم در جنگ مُرده است و در مقابل سوال همسر آماندا که می پرسد چگونه تحمل کردی پاسخ میدهد: با شجاعت! کشیشی که همین چند ثانیه پیش از ایمان سخن می‌گفت!

در این ملاقات کشیش قرار بود با همسر آماندا صحبت کند و مشکل اش را حل کند ولی این همسر آماندا بود که با توضیحات اش در مورد گرمایش زمین بر کشیش تاثیر گذاشت! بعد از این گفتگو روند تکامل شخصیتی کشیش عوض میشود او اکنون مسئله ای برای خود دارد. مسلئه گرمایش زمین، مسئله ای که چندین جا بی مورد به آن اشاره میکند (صحبت با مسئول برگزار کننده جشن) اکنون کشیش از زندگی بی روح خودش بیرون می آید و برای هدف اش میجنگد. این دقیقا همان چیزی است که اگزیستانسیالیست می گوید.

First Reformed 2017 3 - نقد فیلم First Reformed (نخستین اصلاح شده) محصول 2017

در فیلم First Reformed (نخستین اصلاح شده) ما با سه شخصیت متفاوت طرف هستیم، کشیش که هیچ نظر خاصی در مورد زندگی ندارد، آماندا سایفر که به قول خودش عاشق زندگی ست و همسر آماندا که از زندگی متنفر است و حتی دست به خودکشی میزند.

ایتان هاک با دیالوگ های کوتاهش، حضور های کم رنگش در مجامع سعی در بیرون آمدن از زندگی مردم دارد و حتی در مقابل ابراز علاقه یکی از دوستانش پاسخ میدهد: من برای عشق ساخته نشده ام.

قلم شریدر بسیار به قلم آلبر کامو و ژان پل سارتر نزدیک است مثل فیلمنامه راننده تاکسی اسکورسیزی که در آن رابرت دنیرو بی هدف می زیست تا اینکه کمک کردن به یک دختر کوچک هدف او شد، حتی دوربین گذاری های پل شریدر هم اگزیستانسیالیستی ست و به دنبال هدفی در تصویر میگردد و از همین روست که تمام قاب هایش هنری و درجه یک است.

First Reformed 2017 2 - نقد فیلم First Reformed (نخستین اصلاح شده) محصول 2017

اما برگردیم به کشیش، کشیش در ابتدا تنها و سرگردان بود اکنون هم تنها ست اما حال او دلیلی برای زیستن و مبارزه دارد، البته که او واقعاً هم به گرمایش زمین اهمیت نمی‌دهد او فقط به دنبال چیزی ست که زندگی را برایش قابل تحمل تر کند. یک هدف برای زیستن! اما این دلیل های ساختگی کافی نیست! کشیش نمی تواند بیشتر از این تحمل کند، اما عشق آماندا سایفر شاید کارساز باشد آماندایی که بعد از مرگ شوهرش زیاد هم ناراحت به نظر نمی رسید، در سکانس پایانی کشیش قصد کشتن خودش و دیگران را دارد ولی متوجه حضور آماندا در جشن میشود و از کشتن خودش و منفجر کردن کلیسا منصرف میشود و در عوض خودش را زجر میدهد و اینجاست که کشیش میفهمد زنده ماندن به هر دلیلی یعنی زجر کشیدن.

این فیلم سیاه است خاسکتری ست، درون مایه فلسفی و روان شناختی دارد که مثل شخصیت رمان بیگانه در آخر رستگار نمیشود. نخستین اصلاح شده به این جمله از کامو نزدیک است که می گوید: از دست دادن زندگی چیزی نیست، هر وقت که لازم باشد من این شهامت را خواهم داشت. اما از دست رفتن معنای زندگی. این است آن چیزی که تحمل کردنی نیست. نمیشود بی دلیل زندگی کرد.

نویسنده: امیرسالار کریمی
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //