آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
4.5/5 - (4 امتیاز)

نقد فیلم Death on the Nile (مرگ بر روی نیل) محصول 2021

آگاتا کریستی نابغه رمان های جنایی و خالق شخصیت هرکول پوآرو در سال ۱۹۳۷ کتابی تحت عنوان مرگ بر روی نیل نوشت که خیلی زود میان مردم و جنایی دوستان محبوب شد و حدود ۸۵ سال بعد کنت برانا کارگردان ایرلندی اقتباسی نسبتا قابل قبول از این اثر ساخت.

Death on the Nile 1 - نقد فیلم Death on the Nile (مرگ بر روی نیل) محصول 2021

کارگردان: Kenneth Branagh

نویسنده: Michael Green, Agatha Christie

بازیگران: Michael Rouse, Alaa Safi, Orlando Seale

خلاصه داستان: فیلم مرگ بر روی نیل Death on the Nile داستان هرکول پوآرو که به نیل سفر کرده است، باید بر روی قتل زنی جوان تحقیقاتی انجام دهد.

صفحه IMDB فیلم

کنت برانا بعد از ساخت فیلم قتل در قطار سریع السیر و موفقیت آن در گیشه باری دیگر به سراغ آثار آگاتا کریستی رفت،با اینکه فیلم در سال ۲۰۱۹ فیلمبرداری شده بود اما به دلیل شیوع کرونا اکران آن به تعویق افتاد و زمانی این فیلم اکران شد که شاهکار کنت برانا به نام بلفاست هنوز روی پرده بود و این امر باعث کمتر دیده شدن فیلم مرگ بر روی نیل نسبت به فیلم بلفاست شد، بلفاستی که که امسال در اسکار حضور پر رنگی داشت.

فیلم Death on the Nile (مرگ بر روی نیل) با یک مقدمه کوتاه از زندگی هرکول پوآرو در جنگ جهانی اول شروع میشود یعنی زمانی که هنوز هرکول پوآرو کارآگاه نشده بود، کارگردان با این کار خواسته بود به ما بگوید که چرا پوآرو فردی نسبتا تنها و درون گرا است که این کار زیاد هم مورد نیاز نبود چرا که هرکول پوآرو یک شخصیت کلاسیک و معروف در دنیای رمان و فیلم های جنایی است که نیازی به معرفی ندارد.

Death on the Nile 3 - نقد فیلم Death on the Nile (مرگ بر روی نیل) محصول 2021

فیلم مرگ بر روی نیل زیادی و بیش از حد اقتباسی بود،در یک ساعت اول فیلم ما در حال تماشای معرفی شخصیت ها هستیم یعنی دقیقا همان کاری که کتاب میکند، شاید این کار در ادبیات و در قالب کتاب ایرادی نکند اما این یک ساعت بدون تزریق هیجان و این نوع معرفی طولانی با ریتم کند و بدون تعلیق برای یک فیلم جنایی چیز خوشایندی نیست.

برخلاف معرفی طولانی شخصیت ها تا نیمه پرده دوم کنت برانا در معرفی لوکیشن ضعیف عمل کرده است و با نشان دادن چند پرده سبز از اهرام مصر میخواست بگوید که جریان در مصر میگذرد و لوکیشن آنجاست،پرده سبزه ایی که زیادی در ذوق میزد انگار که کوچکترین چیز ها هم دیجیتالی ساخته شده بود،اما این اتفاقات باعث نشد که کنت برانا چه در مقام کارگردان و چه در مقام بازیگر فیلم بدی بسازد، این فیلم سرگرم‌کننده و یاد آور روزهای درخشان سینمای جنایی است.

Death on the Nile 2 - نقد فیلم Death on the Nile (مرگ بر روی نیل) محصول 2021

کنت برانا بعد از بازی در نقش هرکول پوآرو در دو فیلم قتل در قطار سریع السیر و مرگ بر روی نیل کاملا خودش را در میان پوآرو های جذاب تاریخ سینما جا کرده است، هرچند که کنت برانا بهترین بازیگر فیلم بود اما با این همه نمی توان از بازی خوب اما مکی در نقش ژاکلین گذشت، ژاکلینی که به طور عجیبی مرموز و جذاب است، اما بقیه تیم بازیگری هم چفت و جا افتاده است و کنت برانا از هرکس به اندازه ای که نقشش می‌طلبد بهترین بازی را گرفته است.

مرگ بر روی نیل فیلمی با قابلیت بالا است اما به راحتی نمیتوان از ایرادات بزرگ و کوچک آن چشم پوشی کرد اما با توجه به کم شدن تولید فیلم های جنایی در این سال های اخیر مرگ بر روی نیل به همه‌ی جنایی دوستان پیشنهاد می شود چرا که فیلمی جذاب در مورد عشق، وسواس و جنایت است.

منتقد امیرسالار کریمی
4.5/5 - (4 امتیاز)
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
4.5/5 - (4 امتیاز)
رضا حسینی در 12 می 2022 ساعت 13:07 پاسخ

بنظرم یک تشویش و درهم شدگی خوش ساختی رو مشاهده کردیم ، یک تصویر ضعیف از سریال قدرتمند پوارو ، اینکه میشد تداوم قصه رو حدس زد دلنشین نبود . در کل فیلمی خوش ساخت اما امتیازی بسیار پایین.

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //