آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
5/5 - (3 امتیاز)

نقد فیلم Belfast (بلفاست) محصول 2021

یک درام خانوادگی شیرین، یک فیلم خوب با روابط گرم، قهرمان داستان نُه ساله، قهرمانی شیرین و دوست داشتنی، همه ی اینها در فیلم جدید کنت برانا به نام Belfast (بلفاست) فیلمی که کنت برانا آن را با الهام از زندگی شخصی اش در دوران کودکی ساخته است.

Belfast 2 - نقد فیلم Belfast (بلفاست) محصول 2021

کارگردان: Kenneth Branagh

نویسنده: Kenneth Branagh

بازیگران: Jude Hill, Lewis McAskie, Caitriona Balfe

خلاصه داستان: داستان فیلم بلفاست Belfast 2021 درباره خانواده ای از طبقه کارگر و دوران کودکی پسرشان در پایتخت ایرلند شمالی در اواخر دهه 1960 میلادی می باشد..

صفحه IMDB فیلم

کنت برانا کارگردان و فیلمنامه نویس برنده اسکار ایرلندی بعد از سالها ساختن فیلم های استودیویی همچون ثور، قتل در قطار سریع السیر و … دست به ساخت یک فیلم خوب و دلگرم کننده زده است و شاید بتوان فیلم Belfast (بلفاست) را بهترین فیلم کنت برانا نامید، فیلمی که برای او در چندین رشته نامزدی اسکار را به همراه داشت.

فیلم در اوج زیبایی شروع میشود، بچه ها در محله مشغول بازی هستند، همه ی همسایه ها یکدیگر را میشناسند و با هم شوخی های بامزه میکنند و بادی نه ساله ما را در دیدن داستان زندگی اش همراه میکند.

فیلمنامه خوب بلفاست همه ی اتفاقات اطراف را در اوج سادگی و مینیمالیستی به ما نشان میدهد چرا که ما روایت داستان را از دید یک بچه ی نه ساله میبینیم. بچه ی شیرین و دوست داشتنی (با بازی حیرت انگیز جود هیل) که حتی به درگیری بزرگ مذهبی بین کاتولیک ها و پروتستان (سال۱۹۶۹ در ایرلند شمالی) نگاه و جواب ساده و بچگانه ای دارد، پسربچه‌ای که در دنیای کوچک و شرینش عاشق همکلاسی اش است و تمام تلاشش را می‌کند تا در کلاس پیش او بنشیند و در این راه نصیحت هایی را از سوی پدربزرگ و مادربزرگش دریافت می کند، پدر بزرگ و مادربزرگی (با بازی درجه یک جودی دنچ و کیران هایندز) که روابط گرم و عاشقانه ای را دارند، پدر بزرگ و مادربزرگی که یواشکی پول دادنشان به بادی ما را یاد مادر بزرگ و پدربزرگ های خودمان می اندازد.

Belfast 3 - نقد فیلم Belfast (بلفاست) محصول 2021

فیلم در مورد تاثیر محیط اطراف بر روی زندگی خوب و آرام بادی است، تاثیراتی که دست خوش تغییرات بزرگی در زندگی بادی میشود، پدری که برای کار مجبور است به انگلستان برود و مدت زمان کمی را پیش خانواده اش میگذراند، مادر جذاب و قدرتمندی (با بازی کایتریونا بالف) که تمام تلاشش را می‌کند تا با وجود مشکلات مالی و غیره خانواده را پیش هم نگه دارد و در میان دو دستگی مردم بین کاتولیک ها و پروتستان ها سعی می‌کند بچه هایش را قاطی اینجور چیزها نکند.

و اما باز برگردیم به قهرمان داستانمان بادی دوست داشتنی، کارگردان این اثر به دقت سعی کرده است تا دنیا و اتفاقاتش را از دید یک پسربچه نه ساله به ما نشان دهد، از ترسیدن شیرین بادی در موعضه ی افراطی کشیش گرفته تا ترس از پلیس برای دزدین راحت الحلقوم ، عاشق سینما بودن بادی، رفتن به سینما و دیدن شور شوق در چشمان بادی  وقتی که فیلم ها را تماشا میکرد و یا تماشای فیلم های جان وین افسانه ای.

Belfast 1 - نقد فیلم Belfast (بلفاست) محصول 2021

کنت برانا ما را در تمام مدت پیش بادی نگه میدارد و در اوج مشکلات یک راه حل همیشگی به ما میدهد: خانواده!! کنت برانا خانواده را مهم ترین عنصر در فیلمش میداند و در صحنه های متعددی با کارگردانی درجه یک اش به این موضوع اشاره میکند.

در پایان نقد میخواهم باری دیگر از فیلم Belfast (بلفاست) تعریف کنم، این فیلم اثری پر انرژی و شیرین است که همه ی ما را یاد دوران کودکی خودمان می اندازد، شاید تنها دورانی که بی دلیل و همیشه شاد بودیم.

منتقد امیرسالار کریمی
5/5 - (3 امتیاز)
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
5/5 - (3 امتیاز)
Kurosawa در 6 آوریل 2022 ساعت 20:02 پاسخ

good

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //