آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

نقد فیلم Wild Tales (قصه های وحشی) محصول 2014

فیلم های بلند چند داستانه اغلب در جلب رضایت بینندگان ناکام می مانند. دلایل این امر معمولاً بسیار واضح هستند: اول اینکه، به پایان رساندن یک داستان و شروع داستانی دیگر، آن هم به طور مکرر، باعث می شود که جریان رویاگونه ای که اکثر عاشقان سینما از یک فیلم بلند انتظار دارند، دچار وقفه شود. دوم اینکه، ناهمسانی و نابرابری بخشی از قالب و ترکیب این نوع از فیلم ها را تشکیل می دهند؛ به این صورت که بعضی از داستان ها نسبت به بقیه بهتر خواهند بود، به ویژه در مواقعی که چندین فیلمساز در ساخت یک فیلم مشارکت داشته باشند.

Wild Tales 3 - نقد فیلم Wild Tales (قصه های وحشی) محصول 2014

کارگردان: Damien Szifron

نویسنده: Germán Servidio , Damián Szifron

بازیگران: Darío Grandinetti , María Marull , Mónica Villa

خلاصه داستان: فیلم قصه های وحشی (Wild Tales) چند اپیزودی است و هرکدام داستان های عجیب و هیجان انگیزی را را روایت میکند . اپیزود اول این فیلم در مورد پسری است که تمام افرادی که به شکلی در زندگی وی نقش داشتند را به صورت ناشناس سوار هواپیما کرده و….

صفحه IMDB فیلم

تمام این نقص های ذاتی به من کمک می کنند که به شما توضیح دهم چرا فیلم آرژانتینی Wild Tales تا به این اندازه موجب شگفتی شده است. فیلم Wild Tales، پس از انتشار توسط شرکت سونی کلاسیکس، در بخش بهترین فیلم خارجی زبان نامزد جایزه اسکار امسال شد و شاید بهترین فیلم بلند چندداستانه ای باشد که من به عنوان یک منتقد تا به حال دیده ام. این فیلم به لطف مهارتش در غلبه بر نقص های معمول و خاصِ این قالب از فیلم ها و نیز به خاطر نتیجه فوق العاده منسجم و در عین حال به شدت هوشمندانه و سرگرم کننده اش، استحقاق این را دارد که به یک اثر هنری جدی و پرفروش در کشور آمریکا تبدیل شود.

Wild Tales 4 - نقد فیلم Wild Tales (قصه های وحشی) محصول 2014

بی شک داشتن تنها یک فیلمساز _دیمین زیفرون (کارگردان فیلم The Bottom of the Sea)_  به نوعی باعث برتری فیلم Wild Tales شده است و درنتیجه احساس و نگرشی واحد از آن منعکس می شود. علاوه بر این، شایان ذکر است که زیفرون در زمینه کارگردانی و داستان پردازی دارای مهارت هایی استثنایی است. هر شش داستان این فیلم بسیار جذاب هستند و به طور میانگین 20 دقیقه از زمان فیلم را به خود اختصاص می دهند. یک طنز تلخ و نیش دار تمام این داستان ها را به هم پیوند می دهد. هر کدام از این بخش ها به لحاظ موضوعی به یکدیگر متصل هستند و همه با موضوع انتقام و مجازات سروکار دارند. هر کدام از این بخش ها انتظاراتی را به وجود می آورند که بخش بعدی آن را به شکلی استادانه محقق می کند یا حتی از آن پیشی می گیرد.

Wild Tales 1 - نقد فیلم Wild Tales (قصه های وحشی) محصول 2014

اولین داستانی که قبل از تیتراژ آغازین نمایش داده می شود «Pasternak» نام دارد و شروعی بسیار موفق را رقم می زند. یک زن جوان زیبا بلیط خود را به بخش کنترل فرودگاه ارائه می کند و مسئول مربوطه عنوان می کند که او شامل خدمات پَرپرواز نمی شود، زیرا شخص دیگری پول بلیط او را پرداخت کرده است. خیلی زود می فهمیم که این زن یک مُدل است. در داخل هواپیما او با یک مسافر دیگر وارد گفتگو می شود و می فهمد که هر دو آن ها مردی به نام Pasternak را می شناختند؛ دوست پسری که این زن سال ها پیش رابطه اش را با او تمام کرده بود. سپس یک مسافر دیگر که استاد دانشگاه است، ادعا می کند که شخصی با همین نام را در امتحان مردود کرده است. یعنی امکان دارد که …؟ همان طور که انتظار می رود، این هواپیما پر است از افرادی که به آقای Pasternak بدی کرده اند. و شخصی که در اتاقک خلبان حبس شده کیست؟

Wild Tales 9 scaled - نقد فیلم Wild Tales (قصه های وحشی) محصول 2014

در داستان «The Rats» انتقام در قالب بشقابی ظاهر می شود که همراه با سس کچاپ سرو شده است. یک شب وقتی مردی عبوس وارد یک رستوران خالیِ کنار جاده ای می شود، پیشخدمت جوان آنجا او را می شناسد؛ او یکی از مقامات رسمی فاسدی است که پدرش را وادار به خودکشی کرده بود. بی شک، پیشخدمت می خواهد که دنیا از وجود این مرد پاک شود، اما تمایلی ندارد که وارد عمل شود، تا زمانی که آشپز مسن و بداخلاق رستوران او را به این کار ترغیب می کند: کافی است بشقاب سیب زمینی و تخم مرغ او را پر از مرگ موش کند و اینگونه کار تمام است. پیشخدمت از نظر اخلاقی دچار تردید شده است، اما اینجا یک سوال فنی نیز به وجود می آید: وقتی از تاریخ انقضای مرگ موش گذشته باشد، تأثیرش بیشتر می شود یا کمتر؟

Wild Tales 6 - نقد فیلم Wild Tales (قصه های وحشی) محصول 2014

در داستان «Road to Hell» عنصر اختلاف طبقاتی بیشتر به چشم می آید، این داستان شبیه نسخه هولناک تری از فیلم Duel، اثر استیون اسپیلبرگ، است. یکی از آن آدم های شرکتی شیک و اتوکشیده در یک جاده دورافتاده سوار بر ماشین اسپرت پرزرق و برق خود از کنار یک وانت که به کندی حرکت می کند، می گذرد و فحش و توهین را نثار راننده مسن آن که اهل بلک کانتری است، می کند. بدیهی است که چند مایل جلوتر ماشین این بچه زرنگ شهری پنچر می شود و اولین ماشینی که در آیینه عقب ماشینش می بیند همان وانتی است که چند دقیقه قبل راننده اش را تحقیر کرده بود. آنچه در ادامه اتفاق می افتد به قدر کافی ویرانگر و آخرالزمانی هست که روح رود سرلینگ مشهور را در آن دنیا شاد کند.

Wild Tales 5 - نقد فیلم Wild Tales (قصه های وحشی) محصول 2014

سه داستان آخر این فیلم مفصل تر و پیچیده تر هستند و طنز انتقادی و اجتماعی تند و تیزتری دارند. در داستان «Bombita» یک مهندس تخریب ماشین خود را پارک می کند تا کیک تولد دخترش را از مغازه بگیرد و هنگام برگشت متوجه می شود که باوجود اینکه تابلوی حمل با جرثقیل در آن محل وجود ندارد، ماشینش را بکسل کرده اند. در هفته های آینده، این شهروند عصبانی به دنبال دادخواهی برای مصیبت هایی است که با پارک ماشینش به بار آمده است، در همین حین زندگی مشترک او با همسرش نیز کم کم از هم می پاشد. او ناگهان به خودش می آید و می بیند که در میان دوستان آرژانتینی اش نشسته است، درحالی که همگی از دست کارشکن های «فاشیستِ» اداره ها عصبانی هستند. آیا امکان دارد که مهارت های این مهندس در زمینه تخریب و دینامیت او را تبدیل به ترکیبی از فرانک کاپرای قهرمان و چه گوآرا کنند؟ به نظر می آید که در این سرزمین هرچیزی امکان پذیر است، جز پاسخگویی اداری.

Wild Tales 8 scaled - نقد فیلم Wild Tales (قصه های وحشی) محصول 2014

موضوع داستان بعدی یادآور فیلم اخیر پائولو ویرزی یعنی Human Capital است. این داستان که «The Deal» نام دارد با زوج ثروتمندی شروع می شود که متوجه می شوند پسر نوجوانشان شب گذشته یک زن باردار را با ماشین زیر گرفته است. پدر خانواده که کاملاً آشفته است به همراه وکیل نقشه می کشند که به باغبان فقیر خانه نیم میلیون پول بدهند تا تقصیر را به گردن بگیرد. اما بعد وکیل که در ازای خدماتش نیم میلیون درخواست کرده بود، پای دادستان را نیز به ماجرا باز می کند، این کار علاوه بر هزینه رشوه به پلیس، نیم میلیون دیگر نیز خرج بر روی دست این خانواده می گذارد. تعجبی ندارد که پدر بیچاره به همه آن ها می گوید که بروند به جهنم، سپس متوجه می شود که مذاکره تنها راه چاره واقعی او است: کاری که درحقیقت بسیار در آن مهارت دارد.

Wild Tales 10 - نقد فیلم Wild Tales (قصه های وحشی) محصول 2014

و حال می رسیم به داستان آخر. شاید در این مرحله به نظر برسد که فیلم Wild Tales دیگر نمی تواند بهتر از این عمل کند، اما اصلاً جای نگرانی نیست: داستان «Till Death Us Do Part» حیرت انگیز است. داستان های قبلی حول محور خصومت، نفرت و تنش عصبی می چرخیدند، اما این داستان با جشن و عشق شروع می شود. در یک مراسم عروسی تجملی مهمانان گیج و سرمست و عروس و داماد غرق شادی اند. تا زمانی که عروس پی می برد که داماد با یکی از زن های حاضر در مراسم به او خیانت کرده است. در ابتدا عروس به سرعت به سمت پشت بام فرار می کند، درحالی که اشک می ریزد و در فکر خودکشی است. بعد چشم انداز انتقام تمام وجودش را تبدیل به یک تکه سنگ می کند و چیزی نمی گذرد که جای آن دو عوض می شود و این بار نوبت داماد است که التماس و هق هق کند. بداقبالی های عاطفی و بخت برگشتگی ها همچنان ادامه پیدا می کنند تا زمانی که به نظر می رسد ما یک دهه جنجال و کشمکش زناشویی را تنها در یک بعد از ظهر متشنج شاهد بودیم.

قطعاً هر یک از این داستان ها به طور جداگانه می توانستند در رقابت های فیلم های کوتاه جوایزی را از آن خود کنند. اما تأثیر جمعی آن ها در کنار یکدیگر، اثر مضاعف یک نگرش هنری واقعی را نشان می دهد. سبک بصری زیفرون چشم نواز، غیرصمیمی و مطمئن است، جایی بین سبک جاناتان دم و برایان دپالما.  از دل فیلم Wild Tales یک کارگردان بین المللی صاحب سبک پدیدار شده است.

منبع: راجر ایبرت

مترجم: تینا جاویدی پور
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
محسن در 13 دسامبر 2021 ساعت 23:45 پاسخ

یک فیلم فوق العاده
خاص
که حتما ارزش وقتی که براش گذاشته میشه رو داره

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //