آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

نقد انیمه When Marnie Was There محصول 2014

انیمه When Marnie Was There، “وقتی مارنی آنجا بود” اثر هایائو میازاکی با نمایش دختری کم حرف و درونگرا در مدرسه به نام “آنا” آغاز می شود که به نظر می رسد به آسم مبتلا است و زمانی که معلمش میخواهد نگاهی به دفتر نقاشی اش بیاندازد دچار حمله آسمی می شود. پس از این اتفاق نا مادری او تصمیم میگرد آنا را به دهکده ای سر سبز بفرستد تا از هوای آلوده شهری دور باشد.

When Marnie Was There 2014 1 1 - نقد انیمه When Marnie Was There محصول 2014

کارگردان: Hiromasa Yonebayashi

نویسنده: Joan G. Robinson, Keiko Niwa, Masashi Ando

بازیگران: Sara Takatsuki, Kasumi Arimura, Nanako Matsushima

خلاصه داستان: “آنا” دختر تنهایی است که از خانواده اش دور شده و به “نورفولک” فرستاده شده تا با خانواده پیر خانم و آقای پگ زندگی کند. او هیچ دوستی ندارد. یک روز بر روی تپه های شنی دختری بنام مارنی را ملاقات میکند، کسی که ظاهرش با باطنش تفاوت دارد و…

صفحه IMDB فیلم

قبل از پرداختن به اثر، به عنوان نگارنده باید اعتراف کنم این دومین اثری است که در مدیوم انیمه به تماشای آن میپردازم ولی انیمه ی “وقتی مارنی آنجا بود” به قدری چشم نواز بود که هر فرد علاقه مند به آثار هنری و تصویری را (اعم از فیلم و سریال) مجاب به تعریف و نوشتن درباره خودش می کند.

ساختارهای منظم و دقیق “وقتی مارنی آنجا بود” باعث میشود این انیمه همانند آهن ربا مخاطب را به دنیای خودش جذب کند و او را از جهان اطرافش جدا کند، به طوری که شما با تماشای هر سکانس و هر نما احساس می کنید خودتان در آنجا حضور دارید و در حال تماشای اتفاقات از نزدیک هستید.

بخشی از این ساختارهای منظم “صداگذاری، فیلمنامه و داستان پله ای، موسیقی متن و طراحی گرافیکی” هستند. گرافیک برخی نماها (نماهای دهکده) تفاوتی با نقاشی های چشم نواز نقاشان معروف ندارد.

داستان پله ای قطع به یقین کمک شایانی به تاثیرگذاری این انیمه بر روی مخاطبان می کند. داستان پله ای “وقتی مارنی آنجا بود” طوری عمل می کند که قبل هر اتفاق با پیش زمینه سازی و با ریتم منظم، پله پله جلو می رود و گره های داستان را یکی پس از دیگری می گشاید. این ریتم باعث می شود مخاطب به طور کامل اتفاقات داستان را درک کند و پله به پله پروسه غافلگیری اش تکمیل شود.

When Marnie Was There 2014 1 - نقد انیمه When Marnie Was There محصول 2014

در انیمه “وقتی مارنی آنجا بود” (When Marnie Was There) آنا دختر کم رویی است که از بروز دادن خودش واهمه دارد زیرا خود را قبول ندارد و همانطور که چندین بار میگوید “از وجود خودش متنفر است” و احساس بی ارزش بودن می کند؛ به همین دلیل از دیگران فرار می کند و درونیاتش را بروز نمی دهد، چون خودش را کم ارزش می داند. اینطور به نظر می رسد که آنا همیشه اینطور نبوده و بعد از پیدا کردن یک سند متوجه میشود نا مادری اش در ازای مراقبت از آنا از دولت پول دریافت می کند و مشکلات آنا از همین نقطه آغاز می شود.

وقتی آنا به دهکده زیبای دور از شهر سکونتش نقل مکان می کند، با دیدن عمارتی مرموز و زیبا در بین آب به شکل عجیبی علاقه مند به عمارت می شود. پس از نزدیک شدن به خانه تصورات و رویاهای آنا درباره دختری به اسم “مارنی” از همین نقطه آغاز می شود. اهمیتی ندارد که آنا چگونه با مارنی ارتباط برقرار میکرده، تمام آن لحظات خواب بوده یا اتفاقی جادویی در حال رخ دادن بوده؟ یا آنا فقط داستان های بچگی اش را که در گهواره، برای او تعریف شده بازنمایی می کند. شاید با دیدن عمارت، تصویر آن عکس قدیمی که مادربزرگش در گهواره به او نشان میداده در ذهنش مرور شده و تمام داستان های مارنی را به شکل رویا بازنمایی کرده.

شاید نتوان جواب قطعی ای برای این سوالات پیدا کرد و اهمیت چندانی نیز ندارد. مهم نیست با چه قایقی به پایان داستان میرسیم، مهم مسیری است که طی می شود و نقظه پایانی که به آن میرسیم. پس اهمیتی ندارد که مارنی چگونه با آنا ارتباط برقرار می کرده است. فقط مهم این است که “ارتباط” برقرار شده.

When Marnie Was There 2014 2 - نقد انیمه When Marnie Was There محصول 2014

همانگونه که از پیش اشاره شد آنا از وجود خود متنفر است، به همین دلیل از بروز خود و درونیاتش و آثارش (نقاشی هایش) جلوگیری می کند. پس از ارتباط با مارنی و صحبت درباره مسئله ای که مدت زیادی ذهن آنا را مشغول کرده بود، آنا دوباره احساس ارزشمندی می کند. زمانی که آنا با مارنی درباره نامادری اش و آن هزینه ای که دولت در قبال مراقبت از آنا به مادرش میدهد صحبت می کند، مارنی به او کمک می کند به نتیجه ای برسد که خودش نیز درونش به آن اعتقاد دارد. “که مادر او بدون گرفتن این پول نیز او را دوست میداشت و از او مراقبت می کرد و دلیل به سرپرستی گرفتن آنا دریافت این هزینه نیست” پس از حل این مسئله آنا شروع به دوست داشتن خودش می کند. آنا با ماجراجویی هایی که با مارنی انجام می دهد با ترس هایش روبرو می شود، برونگرا تر می شود، و خودش را می پذیرد و حتی نقاشی هایش را به دیگران نمایش می دهد؛ او وقتی محبت و عشقِ مارنی نسبت به خودش را می بیند، متوجه می شود که او نیز موجودی دوست داشتنی است، آنا کم کم احساس خوشحالی می کند. مارنی از او تعریف می کند، و آنا اعتماد به نفس پیدا می کند. به غیر از این مسئله، آب و هوای این دهکده ی زیبا، سرسبزی آن، مردم صمیمی اش، غذاهای خوشمزه و مزارع گوجه های قرمز و دلپذیرش، همه و همه به بهبود آنا کمک کردند.

به پایان داستان انیمه When Marnie Was There که نزدیک می شویم به شکلی غافلگیرکننده متوجه میشویم که این عمارت خانه مادربزرگ آنا یعنی (مارنی) بوده و شاید این ارتباط ذهنی و جادویی قدرت محبتی بوده که مارنی در کودکی به آنا نشان میداده.

به هر حال همانطور که بعضی ها می گویند هیچ چیز قوی تر از عشق نیست، حتی جادو. و عشق و محبت به قدری قدرت دارند که حتی جادو می کنند، مثل محبت مارنی به آنا.

تقدیم به S..

منتقد: امیرعلی فرخیان

نمره منتقد: ۸.۵ از ۱۰
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
ستاره در 1 می 2022 ساعت 16:18 پاسخ

خیلی ممنون بابته این نقد عالی از این اثر ارزشمند

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //