آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
2/5 - (1 امتیاز)

نقد فیلم تروی با بازی برد پیت

فیلم تروی نمایشی از جنگ آدمیان با پشت‌پرده‌ای از کشمکش میان خدایان است که نقش مهمی در تاریخ را ایفا می‌کند. فیلمی که علاوه‌بر شرح تاریخ، حکایتی از عشق و اقتدار است! زیبایی در تمام عناصر این فیلم شما را به تماشا وامی‌دارد. در نقد فیلم تروی قرار است دربارۀ نماد، نشانه، تقدیر و جنگ خدایانی که از چشم شما پنهان مانده‌اند پرده بر‌داریم. به شما قول می‌دهیم پس از خواندن این نقد، نمادهای فیلم Troy را بشناسید و نگاه متفاوتی به فیلم‌های اساطیری داشته باشید.

Picture1 - نقد فیلم تروی با بازی برد پیت

خلاصه‌ فیلم تروی

داستان فیلم Troy دربارۀ جنگ بر سر پس گرفتن هلن ملکه اسپارت است. هلن همسر منلائوس پادشاه اسپارت بود. او با پاریس، شاهزادۀ جوان فرار می‌کند و به تروا می‌رود. فیلم سینمایی تروی تقابل دو قهرمان یعنی آکلیس (آشیل) ـ مهم‌ترین جنگاور یونان ـ و هکتور ـ برترین شاهزادۀ تروی ـ در برابر یکدیگر را به نمایش می‌گذارد.

داستان فیلم تروی و ایلیاد هومر

فیلم تروی براساس جنگی که حدود 3220 سال پیش رخ داد ساخته شد. هومر، شاعر معروف یونان، در کتاب «ایلیاد» این نبرد را شرح داده است و فیلم تروی اقتباسی از این کتاب ایلیاد محسوب می‌شود. آنچه ما قصد داریم با بررسی و نقد فیلم تروی در ادامۀ این مقاله برای شما روشن کنیم علت واقعی جنگ و سرگذشت هریک از حاضران در نبرد است.

رازهایی که باید از ماجرای تروی بدانید

چناچه گمان می‌کنید جنگ به‌خاطر هلن و پاریس رخ داده است باید بگوییم ماجرا چیز دیگری است. در فیلم Troy تأکید می‌شود که مقصر همه‌چیز خدایان هستند. روزی در المپ میان سه الهۀ زیبایی ـ آتنا، آفرودیت و هرا ـ بر سر اینکه کدام‌یک از آنان زیباتر است اختلاف می‌افتد. از المپ به زمین می‌آیند و میان آن‌ها پاریس به آفرودیت ـ الهۀ عشق ـ رأی می‌دهد! آفرودیت وعدۀ ازدواج با هلن، زیباترین زن جهان، را به پاریس می‌دهد. هرا و آتنا تصمیم به نابودی تروی می‌گیرند و فیلم سینمایی تروی، که نشانه‌ای روشن از ارتباط اسطوره در سینما است در همین زمان آغاز می‌شود.

آپولون، خدایی که آشیل را به کام مرگ فرستاد

آشیل از محبوب‌ترین قهرمانان فیلم Troy و یونان بود. ما می‌بینیم که پاریس قاتل آشیل است. شاید سؤالی که بعد از تماشای فیلم تروی ذهن همۀ شما را درگیر کرده است این باشد که آیا این قهرمان به دست جوانکی که از جنگ چیزی نمی‌داند کشته می‌شود؟

اگر در فیلم سینمایی تروی سکانسی را که آشیل فاتح معبد آپولون شد مرور کنید، متوجه خشم آپولون می‌شوید. خشم این خدا برای بی‌احترامی آشیل به معبدش بود. او تیر پاریس را دقیقاً به پاشنۀ پای آشیل، یعنی تنها نقطه‌ضعف این قهرمان، زد که باعث مرگ آشیل می‌شود. این بهترین دلیل برای پاسخ به این سؤال است که چرا باید فیلم ببینیم و اصلاً چرا فیلم تروی را ببینیم؟ ما باید فیلم‌های اسطوره‌ای را برای روشن شدن بخش‌هایی از داستان‌های اساطیری که به‌خوبی در فیلم‌ها شرح داده می‌شوند ببینیم.

2462ef0c 061b 4729 8461 2f44dcc4f7c7 - نقد فیلم تروی با بازی برد پیت

پاشنه آشیل، اصطلاحی که در علم وارد شده است

باید بگوییم که نقطه‌ضعف آشیل یا آکلیس پاشنۀ پای او بود. اصطلاح پاشنه‌آشیل در علم زیست‌شناسی برگرفته از ماجرای آکلیس (آشیل) در فیلم هیجان‌انگیز تروی است. تتیس، مادر آشیل، که ایزدی نامیرا محسوب می‌شود با پلئوس قهرمان، فرمانده میرمیدون‌ها، ازدواج می‌کند.

مادر آشیل که از مرگ او می‌ترسید، او را به سرای هادس برد. او فرزندش را درون رود استوکس (استیکس) فرو می‌برد. آب این رود باعث ایمن شدن تن آشیل از هر آسیب، به جز پاشنۀ پا، که دست مادر آن را پوشانده بود، می‌شود. آپولون که این موضوع را می‌دانست، تیر را به پاشنۀ پای او زد و آشیل را کشت.

میرمیدون‌ها، مورچه‌هایی که به انسان تبدیل شدند

بادبان کشتی آشیل طرح و رنگ متفاوتی نسبت‌به همۀ کشتی‌های یونانی داشت. در فیلم سینمایی تروی می‌بینیم که سپاه آشیل را میرمیدون‌ها و کشتی او را به نام بادبان سیاه می‌نامند. میرمیدون‌ها دسته‌ای از مورچگان بودند که به خواست زئوس به سپاهی جنگاور و خستگی‌ناپذیر تبدیل شدند. آن‌ها هدیه‌ای از سوی زئوس به پدر آشیل، پلئوس، دادند که در این فیلم همراه آشیل است.

به اودیسئوس، شاه خردمند ایتاک، در فیلم تروی چه گذشت؟

اودیسئوس، فرمانده‌ای که به سخنوری و خردمندی شهرت دارد و قدرتش را از زئوس گرفته است، در این فیلم طرح نقش اسب چوبی را برای فتح تروی می‌دهد، اما این گناه اودیسئوس قطعاً از چشم خدایان حامی تروی دور نمی‌ماند. در ادامۀ این مقاله دو نکتۀ­ کلیدی را به شما می‌گوییم که لازم است از این پس در هنگام تماشای فیلم‌های تاریخی و اسطوره‌ای بیشتر به آن توجه کنید.

هکتور، رام کننده اسب‌ها و نماد صلح‌طلبی

اودیسئوس از هکتور به نام: «هکتور؛ رام‌کنندۀ اسب‌ها» یاد می‌کند. این‌بار به بادبان و پرچم ترواییان توجه کنید. نمادهایی که بر سپر، پرچم و بادبان هکتور دیده می‌شود اهمیت ویژه­ای دارد.

 آنچه ما در فیلم Troy باید به آن دقت کنیم نقش اسب است! اسب در اساطیر نشانه‌ای از صلح و آرامش محسوب می‌شود. هکتور نیز نماینده‌ای از صلح و آرامش برای مردم بود. نکتۀ دوم را حالا متوجه می‌شوید که چرا می‌گوییم اودیسئوس خردمند است؟

اودیسئوس از نماد صلح و پرچم مردم تروی استفاده می‌کند تا آن‌ها را برای پذیرش اسب چوبی فریب دهد. اگرچه تروی فتح شد، اما اودیسئوس سال‌ها در دریاها سرگردان ماند تا سرانجام پوسایدون، خدای دریا، به رحم آمد و کشتی او را به ساحل ایتاک برد. سرگذشت این شاه را می‌توانید در کتاب اودیسه بخوانید.

Picture3 - نقد فیلم تروی با بازی برد پیت

آگاممنون تروی را به آتش کشید

در فیلم troy می‌بینیم که آگاممنون و منلائوس کشته می‌شوند؛ اما این یک اقتباس جذاب است. اگر شما از علاقه‌مندان به اساطیر یونان باشید و بدانید مرگ دو برادر که در فیلم شاهد آن هستیم تصمیم نویسنده بوده است لذتی از هوشمندی سازندگان شما را فرامی‌گیرد (در واقعیت آگاممنون و منلائوس پس از سال‌ها سرگردانی در دریا به سرزمین خود بازمی‌گردند).

 جالب است بدانید آگاممنون ـ فرماندۀ تمام سپاه یونان ـ پس از بازگشت، همسر آگاممنون او را به انتقام قربانی کردن دخترشان برای پیروزی در جنگ تروی می‌کشد! اما انصاف آن نبود که منلائوس بازگشتی خوش و خرم با هلن به اسپارت داشته باشد!

نقد بهترین فیلم‌های اساطیری در سایت اهل سینما

در این مقاله دربارۀ نماد، نشانه و تقدیر در نقد فیلم تروی سخن گفتیم. بدون شک شما متوجه شده‌‌اید که ما تمام‌مدت در زندگی درگیر دسیسه و نقشۀ خدایان هستیم و در برابر تقدیر کاری از ما ساخته نیست؛ مگر اینکه بدانیم تقدیر چه قدرتی دارد!

سایت اهل سینما یک مجلۀ سینمایی است که به نقد آثار مهم و ارزشمند سینمای ایران و جهان و سریال‌های مطرح می‌پردازد. در بخش اسطوره در سینما، ما به بررسی مفاهیم اساطیری در فیلم‌ها می‌پردازیم و با خواندن منابع مهم اسطوره‌ای، نقدی دست‌اول را می‌نویسیم که مشابه آن را در هیچ سایت دیگری نمی‌‌خوانید. اگر مایلید بیشتر از راز خدایان و جهان اساطیری در فیلم‌‌های سینمایی سر در بیاورید یا به‌دنبال نقد آثار مهم سینمای ایران و جهان هستید، حتماً به سایت مجله هنری اهل سینما www.fromcinema.com سربزنید و با نقد فیلم‌های اساطیری جهان همراهمان باشید.

2/5 - (1 امتیاز)
این پست تبلیغاتی است و محتوای آن توسط تیم سینما مدرن نوشته نشده است.
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
2/5 - (1 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //