آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
2.7/5 - (4 امتیاز)

نقد فیلم The Woman King محصول 2022

جینا بایدوود بعد از ساخت فاجعه The Old Guard با گرفتن بودجه درست و حسابی سراغ ساخت فیلم پادشاه زن با بازی وایولا دیویس رفت. فیلمی فمنیست زده که با بهره گرفتن خیالی از تاریخ از مرحله فمنیست عبور کرده و وارد مرحله زن سالاری میشود. با نقد فیلم حماسی تاریخی The Woman King (پادشاه زن) همراه سینما مدرن باشید.

The Woman King 2 - نقد فیلم The Woman King محصول 2022

کارگردان: Gina Prince-Bythewood

نویسنده: Dana Stevens, Maria Bello, Dana Stevens

بازیگران: Viola Davis, Thuso Mbedu, Lashana Lynch

خلاصه داستان: این فیلم روایتگر یک حماسه تاریخیست که با الهام گیری از وقایعی که در پادشاهی داهومی اتفاق افتاد ساخته و پرداخته شده است. پادشاهی داهومی یکی از قدرتمندترین حکومت های قبیله ای افریقا در قرون 18 و 19 میلادی بوده است…

صفحه IMDB فیلم

فیلم از برهه تاریخی زمانی ۱۸۰۰ و استعمار آفریقا توسط اروپایی ها شروع میشود و درباره گروهی از زنان مبارز قبیله ای در آفریقا است که مسئولیت محافظت از پادشاه را بر عهده دارند. فیلمساز در قدم اول سعی میکند داستان را حماسی پیش ببرد آنهم حماسی زنانه. اما متاسفانه اکشن های استفاده شده در فیلم و حرکت های رزمی استفاده شده در فیلم کاملا اشتباه است و آن حرکت های رزمی تا قبل از سال ۱۹۲۰ ابداع نشده بود و این دقیقا اشتباه بزرگی بود که فیلم pery 2022 مرتکب شد ولی متاسفانه کسی به آن توجهی نکرد!

فیلم در قدم بعدی سعی میکند عنصر احساس را به فیلم اضافه بکند یعنی در واقع سعی میکند جای در پای فیلم گلادیاتور بگذارد اما نمی‌تواند! چرا؟ چون بازیگر نقش اول شاید بتواند عنصر احساس را به درستی به کار گیرد و مخاطب با او همزاد پنداری کند اما این عمل در زمینه اکشن و حماسی بودن درست از آب در نمی آید.

The Woman King 1 - نقد فیلم The Woman King محصول 2022

اما مشکل اصلی فیلم این نیست! مشکل اصلی فرم است! فرم فیلمساز کاملا امروزی است اما فرم خود فیلم مربوط به سیصد سال پیش و این عدم هماهنگی در فرم بیننده را اذیت میکند. چرا که فیلمساز سعی میکند جنبش فمینیستی در فیلم به راه بیاندازد اما زمانه فیلم این تفکر را پس میزند.

فیلمساز برخلاف فیلم قبلی اش در تکنیک و طراحی صحنه عملکرد خوبی داشت و با استفاده از عناصر طبیعی مثل کوه، دشت و … کاملا در باز آفرینی آفریقای ۱۸۰۰ موفق بوده است. و نکته قابل توجه دیگر در فیلمسازی خانم بایدوود فرصت دادن به بازیگران سیاه پوست جوان برای درخشیدن در فیلم بود و این تنها نکته درست فمنیستی فیلم بود.

در پایان میشود گفت پادشاه زن اثر قابل تحملی ست و میشود آن را در زمره آثار خوب امسال قرار داد. و فیلم بیشتر این خوب بودنش را مدیون بازی وایولا دیویس است.

منتقد: امیرسالار کریمی

2.7/5 - (4 امتیاز)
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
2.7/5 - (4 امتیاز)
رضا در 12 آوریل 2023 ساعت 16:10 پاسخ

حرف های که زدید درست بود ولی خیلی کوتاه بود!

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //