آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

نقد فیلم Oldboy (اولدبوی) محصول 2003

برخلاف اکثر اکشن های انتقام محور که وجود تماشاگر را با حسی قهرمانانه پر می کنند، فیلم Oldboy (اولدبوی) لبریز از حسی متفاوت است. حسی از جنس قضاوت و وحشت. نه فقط به خاطر پایان بندی تراژیکش، بلکه به خاطر اتمسفر نا آرام و عصبی کننده ای که در تمام لحظات فيلم احساس می شود. در این فیلم تصمیم برای انتقام گیری لذت بخش و جذاب نیست، بلکه هراس آور است. بنابراین وقتی به پایان بندی می رسیم از روبه رو شدن با این حقیقت که بی اهمیت ترین و کلیشه ای ترین شخصیت کل فیلم، در واقع مهم ترینشان است، شوکه می شویم.

Oldboy 2 scaled - نقد فیلم Oldboy (اولدبوی) محصول 2003

کارگردان: Chan-wook Park

نویسنده: Garon Tsuchiya, Nobuaki Minegishi, Chan-wook Park

بازیگران: Choi Min-sik, Yoo Ji-Tae, Kang Hye-jeong

خلاصه داستان: فیلم Oldboy (پیرپسر)، فیلمی نئو-نوآر اکشن مهیج به کارگردانی پارک چان-ووک و اقتباسی از مجموعه مانگایی ژاپنی به همین نام از گارون تسوچیا است. این فیلم، دومین اثر از سه‌گانه انتقام است. «اوه دا-سو» بعد از ربوده شدن توسط شخصی ناشناس و کشیدن حبس به مدت ۱۵ سال، اکنون آزاد شده است و در حالی که با یک تلفن همراه، پول نقد و لباس های گران قیمت مجهز شده، تنها ۵ روز فرصت دارد کسی که او را اسیر کرده بود را بیابد…

صفحه IMDB فیلم

فیلم Oldboy (اولدبوی) با ایجاد فضایی پریشان، مضطرب و بدون ثبات آغاز می شود و رفته رفته با استفاده از کلیه عوامل و المانهای موجود، بر تعلیق اثر می افزاید تا جایی که گویی با فیلمی معمایی و روان شناختی روبرو هستیم. روایتی پر کشش که باعث می شود تا ضربه پایانی فیلم بسیار کاری و تاثیرگذار جلوه کند. با اینکه الهام برداری های چان ووک از سرگیجه ی هیچکاک تا کارهای تارانتینو مشخص هستند، اما چان-ووک همه ی آنها را با ویژگی های سینمای آسیا طوری با هم ترکیب کرده است که نتیجه به تجربه ای کاملا بديع و دگرگون کننده تبدیل شده است. این باعث شده تا فیلمی که در ابتدا یک اکشن بدون منطق است با احساسات عمیقش، قلب تان را نشانه برود.

اولین فضا که زندان است به عنوان فضای نمادین ذهن «آ دای سو» معرفی می شود. زندان برای او محرکی می شود تا انتقام بگیرد و این هدف و باوری است که در ناخودآگاه او رشد پیدا می کند. در کنار آن غریزه او نیز کم کم دچار التهاب و تشدید می شود تا جایی که میل انتقام و غریزه تبدیل به یک عنصر واحد و مشترک شده و آماده ارضا میشود. با بیرون آمدنش از زندان وارد فضای دوم فیلم می شویم. فضای جامعه مدرن و متمدن کره جنوبی که اجازه ارضای غرایز و انتقام را به او می دهد.

Oldboy 3 - نقد فیلم Oldboy (اولدبوی) محصول 2003

به طور کل فیلم Oldboy (اولدبوی) اگر در ظاهر فیلمی ساختارشکنانه در مورد اخلاق باشد که هست، با این وجود نگاهی انتقادی به مسئله نفوذ قدرتها در حریم شخصی افراد را نیز دارد. شخصیت «وو جین لی» به عنوان نماد سلطه و قدرت در این فیلم مطرح است، کسی که با تکیه بر قدرت خود سرنوشت انسانی را تغییر میدهد و برای او تصمیم گیری میکند و از تمام جزئیات زندگی اش که زمانی مرتبط با او بوده توسط تجهیزات پیشرفته شنود و… با خبر میشود. شخصی که در وضعیتی کاملا مخالف با جامعه، تمام خط قرمزهای موجود را پشت سر میگذارد و با خواهر خود ارتباط جنسی برقرار میکند و بی رحمانه تر اینکه سعی میکند. « دای سو» را نیز در وضعیتی مشابه خود قرار دهد.

Oldboy 1 - نقد فیلم Oldboy (اولدبوی) محصول 2003

«ووجین لی» به عنوان نماد قدرت از طبقه فرودست جامعه انتقام میگیرد. اما چیزی که باعث انتقام او میشود همین تفکرات حاکم بر این طبقه است که موجبات مرگ خواهر او را فراهم میکند. مرگ خواهرش در فیلم را میتوان به نوعی آغاز مرگ اخلاق در در جوامع شرقی به حساب آورد. اخلاقی که توسط نظام سرمایه گذاری و هجوم فرهنگ غرب، تمدن اصیل و تاریخی شرق را تحت شعاع قرار داده است.

Oldboy 1 - نقد فیلم Oldboy (اولدبوی) محصول 2003

فیلم اولدبوی (Oldboy) داستان زندگی انسانهایی هست که به مرز پوچی رسیده اند، «چان ووک پارک» در این فیلم افرادی را نشان میدهد که به هیچ چیز پایبند نیستند و این عدم پایبندی نسبت به خود و جامعه درست در نقطه مقابل آداب و سنن و فرهنگ جوامع شرقی آسیا قرار میگیرد، مخصوصا کشور کره جنوبی که روی پرچم خود علامت باستانی یین و یانگ را دارد.

در سینما و در خط حرکتی داستان های معمول و رایج کم پیش می آید که شخصیت منفی داستان در انتهای فیلم در ذهنمان تبدیل به یک تراژدی ماندگار شود. «ووجین لی» کسی که در طول فيلم سوالی بزرگی را در ذهن ما کاشت و به شکل مریض گونه ای ما را آزار داد تا پاسخ آن را بدهد و صادقانه بگوییم جسی جز تنفر نمی توانیم نسبت به این شخص داشته باشیم. اما وقتی واقعیت از پشت ابر بیرون می آید مجبور می شویم او را ببخشیم و غم انگیز تر از آن اینکه «آ دای سو» خودش را نمی بخشد و این حس غم و اندوه را در بیننده ماندگار تر از حد تصور می کند.

Oldboy 4 - نقد فیلم Oldboy (اولدبوی) محصول 2003

فیلم Oldboy را صرف نظر از نمادهای بیرونی و درونی اش میتوان در جمله ای خلاصه کرد:

گاهی گذشته ی انسان طوری خودش را به حال می رساند که چاره ای جز مرور گذشته و پس دادن تاوان آن نداریم. از حال خود مراقبت کنیم چرا که در آینده این حال گذشته ی ما خواهد بود.

نویسنده: مصطفی خسروی (پیج اینستاگرام filmtahlil)
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //