آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

چگونه فیلم انیمیشن بسازیم؟ ابزار ها و مهارت های لازم چه هستند؟

چگونه می توانیم انیمیشن بسازیم؟ چه مهارت و ابزار هایی لازم است؟ چه افرادی باید در تیم یک انیمیشن باشند؟ در این مطلب قرار است به این موضوع بپردازیم. یکی از محبوب‌ترین حرفه‌ هایی که امروزه همراه با پیشرفت تکنولوژی در حال پیشرفت است «کارگردانی و ساخت انیمیشن» هست. این شغل مناسب کسانی است که در زمینه مدل سازی و نقاشی مهارت خوبی دارند. از موفق‌ترین افرادی که در زمینه کارگردانی انیمیشن فعالیت کرده‌اند می‌توان به ریچارد ویلیامز یا اندرو استانتون اشاره کرد. برای این شغل مسیر کاملاً واضحی وجود ندارد اما قصد داریم در این مقاله تمام جوانب آن را به‌ طور کامل بررسی کنیم تا درصورتی‌که به دنیای سینما، فیلم یا آموزش ساخت انیمیشن علاقه‌مندید راه خود را به‌ آسانی پیدا کنید.

animators 3 1 - چگونه فیلم انیمیشن بسازیم؟ ابزار ها و مهارت های لازم چه هستند؟

کارگردانی انیمیشن

انیماتور به سازنده انیمیشن گفته می‌شود که به نقاشی‌های روی صفحه جان می‌دهد. برخی از افراد به‌ اشتباه کارگردانی انیمیشن را مشابه کارگردانی فیلم می‌دانند درصورتی‌ که تفاوت عمده‌ای میان این دو حرفه وجود دارد! در انیمیشن، کارگردان می‌تواند حرکات و حالات کاراکترها را مطابق آن چیزی که می‌خواهد به حرکت درآورد درصورتی‌ که در فیلم، کارگردان تسلط زیادی روی اعمال و حالات چهره بازیگران ندارد. انیماتور می‌تواند کارتون‌های تلویزیونی، انیمیشن‌های سینمایی، بازی‌های کامپیوتری، موزیک ویدئو یا تیزرهای تبلیغاتی بسازد. مهم‌ترین اصل در این حرفه دقت بالا، صبر زیاد و توجه به جزئیات است.

افرادی که قصد ورود به این شغل را دارند باید از مراکز آموزشی معتبر گواهینامه داشته باشند یا در رشته‌های مرتبط دانشگاهی تحصیلات خود را به اتمام رسانده باشند. در حال حاضر به دلیل پیشرفت تکنولوژی انیماتورها بخشی از فعالیت‌های خود را به کمک نرم‌افزارها انجام می‌دهند به همین علت باید مهارت خوبی در حوزه کار با کامپیوتر داشته باشند. علاوه بر اینکه برای ساخت انیمیشن از روش‌های مختلفی مانند انیمیشن روی کاغذ، انیمیشن روی تلق، انیمیشن کامپیوتری یا انیمیشن با بریده‌های مقوا استفاده می‌شود می‌توان برای ساخت آن‌ها از قالب‌های مختلف کامپیوتری، سه‌بعدی، دوبعدی یا تلفیقی استفاده کرد. برای یادگیری مهارت های انیمیشن سازی می توانید از دوره های آموزش ساخت انیمیشن فرادرس استفاده کنید و آموزش های لازم را جهت یادگیری ابزار ها و نرم افزار های مختلف ببینید.

وظایف مختلف یک انیماتور

افراد با استعدادی که در حوزه تولید انیمیشن فعالیت می‌کنند، می‌توانند نقش‌های مختلفی را به عهده بگیرند. در ادامه برخی از این نقشه‌ها را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

  • کارگردان: در تولید انیمیشن «کارگردان» ارشدترین فرد است. افرادی که در این جایگاه فعالیت می‌کنند باید کلیه نقشه‌ها و هنرمندان را به‌خوبی مدیریت کنند و سازمان‌دهی کلیه کارها را به‌خوبی انجام دهند.
  • طراحی کاراکتر: طراحی اشیا، شخصیت‌ها و اجزای صحنه به عهده این افراد است. یک طراح کاراکتر باید با دیگر اعضای تیم به‌خوبی کار کند تا استایل و سبک مناسبی را برای طرح‌های مختلف ارائه دهد.
  • انیماتور: بیشتر افرادی که به دنبال کارگردانی انیمیشن هستند این جایگاه را در ذهن خود تصور می‌کنند. به افرادی که مرحله‌ به‌ مرحله حرکت یک شخصیت در صحنه را طراحی می‌کنند «انیماتور» می‌گویند. این جایگاه سلسله مراتب مختلفی دارد به‌عنوان‌مثال کارکنان انیمیشن، انیماتور کلیدی، انیماتور برتر، سرپرست یا کارگردان هنری.
  • هنرمندان پاک‌سازی: این افراد موظف‌اند انیمیشن‌های طراحی شده را تحویل بگیرند و طراحی آن را به‌دقت مرتب و خطوط اضافی آن را پاک کنند تا انیمیشن برای رنگ آمیزی و خط تولید آماده شود. این افراد برای تکمیل یک طرح باید در حوزه کار هنری مهارت خوبی داشته باشند تا یک شخصیت کاملی را ارائه دهند.

animation - چگونه فیلم انیمیشن بسازیم؟ ابزار ها و مهارت های لازم چه هستند؟

آموزش های لازم برای تبدیل شدن به یک انیمیشن ساز حرفه ای

این شغل همانند حرفه‌های دیگر مانند آموزش سینما به یادگیری مهارت‌های مختلفی احتیاج دارد. افرادی که نمونه کارهای گوناگونی دارند، می‌توانند در عناوین شغلی که برخی از آن‌ها را در بخش قبلی بررسی کردیم مشغول به فعالیت شوند. افرادی که تحصیلات آکادمیکی خود را در این زمینه پشت سر می‌گذارند در حوزه مهارت‌های فنی تخصص خوبی دارند اما شرکت در دوره‌ها و سمینارهای مختلف مانند آموزش ساخت انیمیشن می‌تواند مهارت آن‌ها را بهبود ببخشد.

خلاقیت و تخیل، صبر و تمرکز و مهارت‌های کامپیوتری از مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز در انیمیشن‌سازی است. برای کارگردانی انیمیشن گاهی افراد باید چند سال را منتظر بمانند و تجربه‌های مختلفی را کسب کنند، درصورتی‌که این فرایند را دوست ندارید و به دنبال کارگردانی انیمیشن با یک تجربه و سرمایه کم هستید، می‌توانید روی انیمیشن‌های کوتاه‌تر کار کنید. بهتر است در ابتدا صحنه‌ها و شخصیت‌های ساده‌تر را انتخاب کنید و تمرکز اصلی خود را روی داستان بگذارید.

بررسی وظایف مختلف انیماتور

برای ساخت یک انیمیشن مراحل زیادی باید طی شود به همین علت یک انیماتور می‌تواند وظایف مختلفی را به عهده بگیرد به‌عنوان‌مثال:

  • کارگردان انیمیشن موظف است ایده‌های مختلفی را خلق کند، برنامه‌ریزی پروژه را به‌دقت انجام دهد و منابع مالی لازم را فراهم کند.
  • در مرحله پیش‌تولید انیمیشن، ایده‌ها را بازنگری کند.
  • در مرحله تولید رنگ‌ها را به‌درستی انتخاب کند و به کمک کامپیوتر شخصیت‌ها و حرکت‌ها را شکل دهد.
  • بعد از تولید علاوه بر اینکه باید زمینه‌ها و رنگ‌ها را توسط کامپیوتر طراحی کند باید صداگذاری روی شخصیت‌ها را انجام دهد تا نسخه نهایی کار آماده شود.
  • کارگردان انیمیشن می‌توانند برای تکمیل فیلم‌نامه با نویسنده، تهیه‌کننده و مدیر خرید همکاری کند.
  • انتخاب و کنترل تمام کارکنان هنری و ناظران پخش به عهده کارگردان است که با همکاری تهیه‌کننده آن را انجام می‌دهد.

مهم‌ترین نرم‌افزارهایی که انیماتور باید به آن‌ها مسلط باشد

برای تولید یک محصول، برنامه‌های مختلفی استفاده می‌شود که از مهم‌ترین‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آموزش های این نرم افزار ها را در می توانید در سایت فرادرس ببینید.

faradars - چگونه فیلم انیمیشن بسازیم؟ ابزار ها و مهارت های لازم چه هستند؟

نحوه استخدام انیماتورها

استخدام انیماتورها در هر شغلی متفاوت است. معمولاً افراد تازه کار یک دوره کارآموزی را پشت سر می‌گذارند تا در یک شرکت یا استودیو استخدام شوند. انیمیشن‌سازی در حال تغییر و تحول است به همین علت شما متناسب با کشوری که در آن زندگی می‌کنید، می‌توانید در شرکت‌های مختلف مشغول به کار شوید. جالب است که بدانید انیماتورها صرفاً در تلویزیون یا فیلم کار نمی‌کنند بلکه می‌توانند در رسانه‌های مختلف، تبلیغات گوناگون یا بازی‌های ویدئویی فعالیت کنند.

کلام آخر

در ایران آمار مشخصی برای استخدام‌ها و وضعیت بازار کار انیماتورها وجود ندارد اما رقابت در این حوزه بسیار زیاد است. در کشور ما این صنعت مورد حمایت قرار نگرفته و همین امر باعث شده تا در سطح حرفه‌ای نقایص مختلفی در کار دیده شود؛ به همین علت شاید شروع کار در این حوزه برای شما کمی سخت باشد. با توجه به آمار به‌دست‌آمده کشور آمریکا درصد خوبی در استخدام انیماتورها دارد. میزان درآمد انیماتورها با توجه به مهارت، تخصص و تجربه آن‌ها متفاوت است.

برای یادگیری مهارت های لازم جهت انیمیشن سازی، وب سایت فرادرس دوره های آموزشی مختلفی را ارائه کرده است که می توانید با گذراندن آن ها، با انواع ابزار ها و نرم افزار های لازم آشنا شوید تا قدم به دنیای جذاب انیمیشن سازی بگذارید.

حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
اینستاگرام ما تلگرام ما
//