آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
3.9/5 - (15 امتیاز)

نقد فیلم Benedetta محصول 2021

از ابتدا شاهد خاص بودن بندتا هستیم، کودکی که کائنات به خواست او عمل میکنند، در صومعه مجسمه مریم مقدس روی بندتا می افتد، دیگران شکسته نشدن مجسمه را معجزه میخوانند اما راهب اعظم در توضیح، این مسئله را انکار میکند، در جایی دیگر فیلم Benedetta ما میبینیم که دستان بندتا توسط مسیح که برایش مجسم شده بود زخم میشود، دیگران آن را آستیگمات و عنایت مسیح میخوانند اما راهب اعظم به سبب عدم وجود زخم بر پیشانی بندتا مانند نمونه های مشابه قبلی، وجود معجزه را رد میکند، در ادامه که پیشانی بندتا زخم میشود، همه تقدس بندتا را باور میکنند اما وجود شیشه شکسته زیر پاها، راهب اعظم و مخاطب را به شکی دوباره می اندازه که نکند بندتا فریبکار است؟ ما نیز از آنچه که اتفاق افتاده بیشتر از شخصیت ها، اطرافیان بندتا، نمیدانیم و باید با شواهد موجود قضاوت کنیم.

Benedetta  - نقد فیلم Benedetta محصول 2021

کارگردان: Paul Verhoeven

نویسنده: David Birke, Paul Verhoeven, Judith C. Brown

بازیگران: Virginie Efira, Charlotte Rampling, Daphne Patakia

خلاصه داستان: یک راهبه قرن هفدهم در ایتالیا که از دیدگاه های مذهبی و وابسته به عشق شهوانی رنج می برد. او از فردی کمک می گیرد اما رفته رفته رابطه این دو زن به یک رابطه ی عاشقانه تبدیل می شود…

صفحه IMDB فیلم

تعریف عشق از نگاه ورهوفن ، کژتابی عجیبی را به بار می آورد. چطور ممکن است که مجسمه ی کوچک مریم مقدس که نوعی تله پاتی عاطفی بین بندتا و مریم مقدس ایجاد نموده، تبدیل به اشیایی به شکل آلت تناسلی مردانه برای ارضای میل جنسی شود.

بیننده در رابطه ی بندتا و بارتولمیو مخلوطی از عشق و شهوت میبیند. بین زمین و هوا این رابطه سرگردان است. بارتولمیو از عشق دم میزند اما به دنبال اعضای اغوا کننده بدن بندتا است شاید خواهر دیگری جز بندتا بود و این اغواگری را با خود داشت ، او به سمتش کشانده میشد و از طرفی امیال جنسی بندتا را با افکار مضحک خود مهیا میکند. و بندتایی که ما اصلا نه میبینیم او چطور عاشق بارتولمیو شده ، نه چطور شمایل عشق مسیح را در بارتولمیو بازیافته است. این ابژه ی تهی که ورهوفن از او صحبت میکند نه عشق نام دارد نه شهوت‌. فقط شاهد یک بازی موش و گربه هستیم که راهبان کلیسا را به باد نقد گرفته است. ما در این فیلم بیشتر شوخی های جنسی میبینیم تا انحرافات خرافی و فکری که سردمداران این تفکرات تباهی در نزد مردم، همین قشر سودجو و به اصطلاح کلیسا نشین هستند.

Benedetta 2 - نقد فیلم Benedetta محصول 2021

ما هیچ عمل مثبتی از طرف بندتا برای جمیع مردم نمیبینم اما او خواهان زیادی در بین مردم دارد. سر و دست برای او میشکنند و بندتا جز دعا کردن و متبرک نمودن افراد دم موت چیز دیگری از قداست ندارد.

رابطه بندتا و بارتولمیو توسط راهب اعظم از سوراخی که بر روی دیوار قرار داد مشاهده میشود، عملی که خود گناه است، زمانی که همه مان گناهکاریم، معصومیت و تقدس چگونه میتواند وجود داشته باشد؟ سخنان مسیح که از اواسط فیلم از زبان بندتا گفته میشود نوعی انتقال پیام است که در این پیام چیزی به ضرر بندتا وجود ندارد و فقط برای او منافع در بردارد. حال اگر شمایل مسیح را از بندتا سلب نماییم، این سلبيت ما را با یک فاحشه روبرو میکند و مانند آن میماند که دروغی را با زبان تقدس به دیگران گفته باشی و کل فیلم همین است در یک جمله. و اگر بازی درخشان بازیگر نقش بندتا نبود تحمل کردن فیلم Benedetta، سخت میشد.

منتقد: امیرعلی فرخیان
3.9/5 - (15 امتیاز)
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
3.9/5 - (15 امتیاز)
رضا در 25 ژوئن 2022 ساعت 14:52 پاسخ

کاملا موافقم نقد بسیار منطقی بود

Razieh fekri در 29 جولای 2022 ساعت 14:36 پاسخ

ژانر درام‌تاریخی
در فیلم بندتا رابطه بعید بین میل نفسانی و ایمان رخ می‌دهد، یک راهبه لزبین در قرن پانزدهم.
فیلم، واقعیت و تخیل را با هم ترکیب می‌کند، به طوری که بیننده باید تصمیم می‌گیرد که چه چیزی درست است و چه چیزی نادرست!
ممکن است کل ماجرای فیلم به نظر کمی پوچ برسد و البته شکی هم نیست که فیلم لحظاتی اغراق‌آمیز دارد
با نشان دادن میل یک فرد مذهبی به لذت که تنها با لمس بدن امکان‌پذیر است، درامش را به نقطه‌ی بحران می‌رساند و مخاطب را در ابهام و شگفتی فرو می‌برد.
در نهایت می‌توان گفت در متن تا اجرای این فیلم، کشمکش فرد با خود به زیبایی رخ می‌دهد، کشمکشی بین میل نفسانی و ایمان.
این فیلم بیداری جنسی خواهر بندتا و رهایی او از طریق رابطه‌ی جنسی را روایت می‌کند و ورهوفن، جسورانه، قدرت، دسیسه‌، شهوت، رذالت و منجلاب و درهم تنیدگی که درون کلیسا رخ می‌دهد را به تصویر می‌کشد
با نگاهی ریزبینانه به قدرت، سیاست و مذاهب سازمان‌یافته و البته با وجود ریتم آرام، مخاطب را خسته و دلزده نمی‌کند و تا انتها او را همراه می‌سازد.
در رابطه ی بندتا و بارتولمیو مخلوطی از عشق و شهوت میبیند. بین زمین و هوا این رابطه سرگردان است. بارتولمیو از عشق دم میزند اما به دنبال اعضای اغوا کننده بدن بندتا است
حالا اگر شمایل مسیح را از بندتا سلب نماییم، این سلبيت ما را با یک فاحشه روبرو میکند و مانند آن میماند که دروغی را با زبان تقدس به دیگران گفته باشی.

فیلمبرداری در  صحنه‌هایی که در نور شمع در صومعه انجام می‌شود، برجسته است، موسیقی متن فیلم کاملاً متناسب با چیزی است که اتفاق می‌افتد و اجرای کل بازیگران فوق العاده است
این فیلم، یک انتقاد تند است به واقعیت کلیسا از ابتدا تا کنون.
ساختار و ریتم و متفاوت بودن فیلم رو دوست داشتم.

ناشناس در 29 جولای 2022 ساعت 17:23 پاسخ

نقدی این فیلم نداره یه فیلم نیمه پ.و.ر.ن هم.ج.نس بازی هست که بیننده کسب کنه

ف م در 13 آگوست 2022 ساعت 02:11 پاسخ

احساسات ناشناختی. که درون بندتا ست هم عشق عرفانی رو می خواهد وهم طالب ارضای ودرک عشق نفسانی ست
یک مقدار گیج کنندست

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //