آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
5/5 - (4 امتیاز)

نقد فیلم Argentina, 1985 محصول 2022

عدالت روزی اجرا خواهد شد، شاید آن روز از ما جسمی فرتوت و روحی خسته به جای مانده باشد اما مهم نیست، مهم این است که عدالت اجرا خواهد شد. فیلم Argentina, 1985 محصول 2022 فیلمی تاریخی سیاسی در مورد محاکمه دیکتاتور فاشیست آرژانتین خورخه رافائل ویدلا است، فیلمی خوب اما کمی خسته کننده که فُرم اضافه آورده است. با نقد فیلم آرژانتین ۱۹۸۵ همراه ما باشید.

Argentina 1985 - نقد فیلم Argentina, 1985 محصول 2022

کارگردان: Santiago Mitre

نویسنده: Mariano Llinás, Martín Mauregui, Santiago Mitre

بازیگران: Ricardo Darín, Gina Mastronicola, Francisco Bertín

خلاصه داستان: تیمی از وکیل های حرفه ای همه تلاش خود را می کنند تا علیه ژنرال های دیکتاتوری نظامی آرژانتین در دهه ۱۹۸۰، مدارکی را در مورد جنایات آنها به دادگاه ارائه دهند و…

صفحه IMDB فیلم

یکی از لحظات شیرین تاریخ سقوط دیکتاتوری است. اما همان طور که لنین گفت مرحله سخت بعد از انقلاب شروع می‌شود. فیلم آرژانتین ۱۹۸۵ نیز دقیقا در چنین برهه تاریخی روایت می‌شود. دیکتاتور سقوط کرده اما همچنان در بدنه نظام جدید نفوذ دارد و هر لحظه امکان کودتای ارتش تحت نفوذ او وحود دارد. دیکتاتوری که محکوم به جنایت علیه بشریت است، او افراد بی گناه را شکنجه کرده، کشته و اجساد را پنهان کرده و بر تمام جنایت های خود سرپوش گذاشته است، و مسئله مهم این است که مردم جنایت های او را باور نکرده و آنهارا شایعه می‌خوانند اما نه! این ها حقیقت دارند و فیلم آمده است تا حقیقت ها را آشکار کند.

argentina 1985 01 - نقد فیلم Argentina, 1985 محصول 2022

فیلم در همان افتتاحیه تمام نکات لازم را به بیننده تزریق میکند، و کاراکتر اصلی و درست و حسابی اش را به ما معرفی می‌کند یعنی دادستان خولیو استراسرا، مردی وظیفه شناس و خانواده دوست که مجبور است خطر کند اما وظیفه انسانی اش را اجرا کند.

فیلم سکانس های دادگاهی بی نظیری دارد، سکانس هایی که به درستی و با دقت زیاد کار شده اند، اما در کنار تمامی این زیبایی ها و درستی ها فیلم یک ایراد بزرگ دارد! و آن مدت زمان فیلم است. فیلم بعضی جاها به راستی خسته کننده شده است چرا که سکانس و صحنه های اضافی زیادی دارد، و این جاست که می گویم فیلم فُرم اضافه آورده است. یعنی می‌شود گفت بهتر بود که فیلم فشرده تر شود تا نتیجه بهتری بگیرد، البته نتیجه مطلوب را تا به کنون گرفته است و برنده جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی شده است و حتی در اسکار امسال هم حضور دارد.  اما فیلم در جذب مخاطب عملکرد آنچنانی نداشته است و این اتفاق دلیل کاملا آشکاری دارد؛ مخاطبی که زیر یوغ استبداد و دیکتاتوری زندگی نکرده است نمی تواند آن چنان با فیلم ارتباط برقرار کند.

در کل می‌شود گفت فیلم Argentina, 1985 چه از جنبه سینمایی و چه از جنبه تاریخی دارای اهمیت بسیار است و مطب برای آموختن بسیار دارد، پس اگر به فیلم های سیاسی و تاریخی علاقه دارید، به هیچ وجه این فیلم را از دست ندهید.

منتقد: امیرسالار کریمی
5/5 - (4 امتیاز)
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
5/5 - (4 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //