آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
5/5 - (1 امتیاز)

نقد فیلم متری شیش و نیم

بازیگران متری شیش و نیم - نقد فیلم متری شیش و نیم

سعید روستایی ، پس از کسب موفقیت بین عامه مردم با فیلم “ابد و یک روز” که با تِمِ اعتیاد و فقر عجین بود ، امسال نیز با “متری شیش و نیم” بار دیگر مقوله اعتیاد را هدف قرار داده ، با این تفاوت که در فیلم دوم ، تبدیل به یک کارگردان پخته و کاربلد شده که با اندوخته­ هایی از تجربه کار پیشین خود ، دست به خلق فیلمی جسورانه ­تر و بی پرواتر زده است.

متری شیش و نیم ، روایتی است از ماجرای تقابل یک پلیس با رییس باند مواد مخدر با نام مستعار “ناصر خاکزاد” که افت و خیزهای این تقابل ، داستان جذاب و پرکششی را فراهم کرده تا علاوه بر جذب مخاطب عام ، با نکات حائز اهمیت در کارگردانی و ریزبینی ­ها و ریزه ­کاری های فیلمنامه ، توجه منتقدین و مخاطبین خاص سینما را نیز جلب کند.

فیلم ، از همان دقایق ابتدایی مخاطبش را میخکوب می­کند. با سکانسی که تعدادی پلیس به خانه­ ای مشکوک رفته­ اند تا عده­ ای را دستگیر کنند. یک شگرد خاص سینمایی همراه با سایه و تعقیب تبهکار صورت می­گیرد و یک تعقیب و گریز خوش ریتم. سپس با یک نمای کوبنده ، فرد تبهکار زیر انبوهی خاک در زمینی که روی آن ساختمانی درحال احداث است ، زنده به­ گور می­شود. همین آغاز کوبنده با حفظ ریتم خود ، تا پایان فیلم مخاطب را مضطرب ، جَوزده و احساساتی نگه­ می­دارد.

پیمان معادی بعنوان مسئول عملیات مربوط به دستگیری این باند خلافکار ، بازی قابل قبولی داشته و هرچند که میمیک­ ها و استایل بازی او در این فیلم ، بی شباهت به بازی ­اش در ابد و یک روز نیست اما شمایل یک پلیس سختگیر و وظیفه­ شناس را به درستی از آب درآورده. دو دستیار او نیز قابل باور هستند و هرچند نقش چندان جدی­ ای ندارند اما تلاش روستایی بر  آن بوده تا با عدم استفاده از نابازیگر حتی در سطحی ترین حالات ممکن ، فیلم را دچار حس زدایی نکند و فضای رئالیستی و باورپذیر اثر را حفظ کند.

4313664 - نقد فیلم متری شیش و نیم

آنچه که متری شیش و نیم را از باقی همتایان اجتماعی خود مانند “جان­دار” یا “طلا” متمایز می­کند ، توجه فیلمساز به بُعد هنری یا بصری اثر است. برخلاف باقی فیلم­ها در ژانر اجتماعی که تمام انرژی و هدف خود را صرف بیان بیچارگی ­ها و سیاهی ­ها می­کنند و روش بیانشان نیز روشی زبانی و دیالوگ محور است ، متری شیش و نیم با بهره­ گیری از فیلمبرداری هومن بهمنش و انتخاب نماهای درست و خیره کننده با نهایت استفاده از امکانات بصری لوکیشن ، لحظاتی خاص را ضبط و ثبت می­کند که در کنار روش ارائه زبانی ، روش ارائه بصری نیز به کار گرفته شود و به ارزش این فیلم بعنوان یک مدیوم سینمایی بیفزاید. همچنین ایده ­های خلاقانه و متنوع کارگردانی نیز دست بهمنش را در جهت انتخاب موقعیت ­ها و نماهای درست باز گذاشته است.

فیلم اخیر روستایی ، از خاصیتی برخوردار است که این روزها در سینمای مدرن جهانی رواج دارد. یعنی خاکستری به تصویر کشیدنِ بَدمَن ها و آنتاگونیست ها که بعضا موجب ایجاد علاقه و همذات پنداری بین مخاطب و کاراکتر منفی فیلم است. بخشی از این تاثیر عاطفی توسط انتخاب بازیگر شکل می­گیرد. کارگردان ممکن است با برگزیدن یک سوپراستار محبوب برای ایفای نقش یک تبهکار یا قاتل ، تا حدودی این تبهکار را مورد ترحم قرار دهد ، اما فیلمنامه و روند شکل ­گیری شخصیت نیز بی تاثیر نیست. “ناصر” با بازی نوید محمدزاده ، هرچند که فروشنده مواد مخدر و شکل­ دهنده تبهکاری­ های بزرگی است ، اما برای این شخصیت در فیلم نقاط ضعفی نیز تعبیه شده تا مخاطب با کاراکتری تماما سیاه و منفی روبرو نشود. ناصر علی ­رغم بیر حمی در مجازات هم­دستانش ، در مقابل کودکان ضعف بزرگی دارد که بارها در فیلم به آن اشاره می­شود. همچنین خط قرمزی مبتنی بر خانواده دارد که اجازه نمی­دهد حتی قانون کاری به کارشان داشته باشد. از آن طرف پلیس (صمد) بعنوان یک پروتاگونیست و یک شخصیت مثبت ، المان­های تاریک و منفی اخلاقی دارد که تعادلی در جهت خاکستری بودنش محسوب می­شود. همکارش را بابت یک سوتفاهم ساده لو می­دهد و زمانی که کارش گیر می­کند ، سریعا قصد رفع و رجوع دارد. این همگام سازی و عدم اغراق در شکل دادن به کاراکتر ، کنشی مدرنیستی در سینما محسوب می­شود که این روزها تلاش هایی در همین راستا در فیلمنامه­ های ایرانی دیده می­شود و از هزاران گامی است که برای جهانی جلوه دادن سینمای ایران در حال انجام شدن است.

052561a5 1845 4a73 ac1c 055971289fb0 - نقد فیلم متری شیش و نیم

متری شیش و نیم ، حاصل پختگی کارگردان و حرفه ­ای بودن بازیگرانی است که این نقش هارا به لطف تکرار در سینمای ایران خوب بلدند ، اما این روستایی است که می­داند چطور باید یک فیلم با دغدغه­ های اجتماعی ساخت و دل به کلیشه ها نبست. یک فیلمِ تکراریِ خوش ساخت و درآمده ، قطعا کم از یک فیلم اکسپریمنتالِ نوگرایانه شکست خورده ندارد و در انبوه تکراری­ های شکست خورده سینمای ایران ، متری شیش و نیم از بهترین فیلم ­هایی است که می­تواند تولید و دیده شود.

نویسنده : ایمان رضایی


نقد فیلم متری شیش و نیم از نگاه محمد رضا نصرالهی (مدرس دانشگاه – افسر سابق پلیس جنایی)

در ابتدا باید به دست اندرکاران تولید فیلم هایی همچون متری شیش و نیم دستمریزاد و خدا قوت گفت . زیرا در وضعیت کنونی سینمای ایران که بیشتر فیلم ها ، طعم بی مایگی و بی محتوایی دارد و در برخی موارد ناخواسته منجر به توهین و تمسخر فرهنگ ایران و ایرانی می شوند، پرداختن به چنین سوژه هایی بدون سانسورهای مصلحتی و عدم توجه به فشارهای برخی نهادهای متولی ، با محتوای عمیق بسیار ارزشمند است. و علاوه بر پرداختن به یک معضل اجتماعی ، اشاره ای ریز به مشکلات و سختی های کار مامورین پلیس در مواد مخدر نیز دارد .

D985D8AAD8B1DB8C D8B4DB8CD8B4 D988 D986DB8CD985 DBB2DBB0 D985DB8CD984DB8CD8A7D8B1D8AF D8AAD988D985D8A7D986DB8C D8B4D8AF - نقد فیلم متری شیش و نیم

متری شیش و نیم علاوه بر ژانر اجتماعی در ژانر پلیسی و کارآگاهی هم هست

علیرغم اینکه اکثر افراد ، متری شیش و نیم را در ژانر اجتماعی دسته بندی میکنند ، من این فیلم را در سه ژانر کارآگاهی و پلیسی و اجتماعی می دانم چون علیرغم پرداختن به یک معضل اجتماعی ، سراسر فیلم سرشار از ماموریت های پلیسی بود و از ابتدای فیلم صمد ( کاراکتر مامور داستان ) به دنبال سرشاخه ی اصلی توزیع مواد مخدر در تهران ( ناصر خاکزاد ) بود و با اقدامات کارآگاهی به دنبال حل مساله یعنی پیدا کردن روش شناسایی و دستگیری ناصر بود.

یکی از اهرم های قدرت فیلم این بود که صمد با حدس و گمان و تخیل های کارآگاهی کاذب مرسوم در برخی فیلم های پلیسی به کشف جرم نرسید بلکه با قدرتی که در بازجویی ها با فن بیان قوی و قدرت مجاب کردن طرف مقابل و بازی با احساسات آنها داشت ، طرف مقابل را مجبور به حرف زدن و بیان واقعیت می کرد . تا مرحله به مرحله با اعتراف افراد مختلف به موقعیت مجرم اصلی نزدیک و با چیدن پازل ارتباط افراد ( احتمالا الهام گرفته از نرم افزار تخصصی کشف جرم آی تو I2  که بر اساس کشف رابطه ی بین داده های پرونده و چینش مهرهای موجود در کنار هم به کشف  جرم می رسد ) وی را شناسایی و دستگیر نماید. که هم ژانر پلیسی به خوبی می تواند در این فیلم دیده شود و هم ژانر کارآگاهی ، که البته یک توازن بسیار حرفه ای در این فیلم به چشم میخورد و موضوع را چنان متوازن چیدمان می کند که چندین ژانر در هم درآمیخته و هیچ کدام نسبت به دیگری برتری چشم گیری ندارند و در عین حال همه ی موارد در جای خود به خوبی دیده می شوند.

در متری شیش و نیم فیلم ساز مسیر حرکت کاراکتر اصلی فیلم را به عنوان یک افسر پلیس مبارزه با مواد مخدر از منظر ساختار پلیسی کاملا مشخص و در مسیر واقعی خود حرکت می دهد و به دنبال نشان دادن تکنولوژی های پلیسی در صحنه های بی ربط نیست بلکه در مسیر داستان در سه پلان توانمندی های خاص و فنی پلیس مواد مخدر را بدون هیچ اغراقی به نمایش می گذارد و هم سگ مواد یاب ،کارخود را به خوبی نشان میدهد و هم دستگاه ایکس ری که اسکن مواد مخدر را در بدن مجرم به خوبی تشخیص میدهد را در جای مناسب به کار میگیرد و از روی اثر انگشت ناصر خاکزاد هویت اصلی و کلیه ی سوابق وی را پیدا می کند. و در یک دیالوگ بین رییس پلیس ، صمد و حمید به صورت خیلی ریز اشاره به روش های کشف جرم از طریق بانک های اطلاعاتی اشاره می کند و از کنار آن رد می شود. که شاید علت رد شدن از کنار آن توجه به ملاحظات امنیتی و انتظامی باشد.

متری شیش و نیم که نشان دهنده ی یک اثر بسیار عالی در ژانر پلیسی و کارآگاهی ایران محسوب می شود سرشار از هنرنمایی های تخصصی پلیسی مخصوصا در بازجویی های موثر و نتیجه دار می باشد . که در آن اصول مصاحبه و بازجویی را با بالاترین کیفیت به نمایش گذاشته است . صمد به عنوان یک پلیس خیلی رسا ، قاطع و مسلط صحبت میکند و حتی اجازه ی فکر کردن و تجسم دروغگویی را از فرد مقابل می گیرد و چنان فرد مقابل را با حرف های مستند تحت تاثیر روانی قرار می دهد که طرف مقابل چاره ای جز ارایه حرف حق و اعتراف و همکاری با پلیس را ندارد.  این فن در چند مورد به درستی پیاده شده و پیمان معادی نیز بسیار مسلط و زیبا این نقش را اجرا نموده است. و به نظر بنده یک نمونه ی بسیار عملی و جذاب برای کارآگاهان بازجو در تشکیلات پلیس جنایی کشور می باشد.

بکارگیری اصول تخصصی کشف جرم

وقتی به عنوان فردی که تمامی اصول تخصصی کشف جرم را در دانشکده ی پلیس جنایی فراگرفته و یک دهه از عمرم را در این مسیرگذراندم به تماشای این فیلم نشستم دریافتم که نویسنده اصول و تکنینک های جنایی را که در فیلم استفاده کرده است بسیار عالی فرا گرفته است ، چه از دیالوگ های فنی در بازجویی ها و چه در کشاندن دست ناصر به دیوار سیمانی به منظور مخدوش نمودن اثر انگشت و یا کاربرد تجهیزات الکترونیکی برای اسکن بدن و نمایش مواد بلعیده شده در بدن مظنونین ، همه ی این موارد نشان از شناخت خوب نویسنده از اصول فنی کشف جرم بوده است.

همیشه اینگونه کشف جرم های واقعی که مبتنی بر توانمندی های خاص و دراماتیک کارآگاه ، بدون اغراق و عاری از حس های منفی است بسیار جذاب است و باعث جذب ببیننده می شود و همین مساله باعث تمایز فیلم متری شیش و نیم با سایر تولیدات پلیسی ایران است که دبر خلاف امثال کارآگاه کاوه در سریال پلیسی نوارد زرد که با حدس و گمان های غیر واقعی و عاری از هرگونه مدرک و مستند مستدل به کشف پرونده می رسید و یا غلو بازی و سیاه نمایی ها در سریال هوش سیاه برای بزرگ کردن کاراکتر اصلی سریال ، در این فیلم کشف پرونده بسیار واقعی و جذاب به انجام رسید.

یکی دیگر از عواملی که این فیلم را بسیار دلنشین و پر بیننده کرد این بود که به دور از همه ی کلیشه های تکراری فیلم های پلیسی جلو می رود ، نه در این فیلم احترام گذاشتن های مصنوعی به کاراکتر اصلی فیلم به چشم میخورد و نه ماشین بازی های پلیسی با آژیرهای نابجا ، نه شخصیت پردازی های مثبت کذایی برای پلیس و نه بدی های بی مورد برای بد نشان دادن مجرم ، بلکه بسیار هنرمندانه هم کاراکتر اصلی پلیس را فردی با روحیات منفی و قدرت طلب نشان میدهد و هم مجرم را فردی خانواده دوست و دل رحم ، که این تضادها باعث واقعی تر شدن و افزایش جذابیت فیلم شده است.

D986D982D8AF D988 D8A8D8B1D8B1D8B3DB8C D981DB8CD984D985 D985D8AAD8B1DB8C D8B4DB8CD8B4 D988 D986DB8CD985 1 - نقد فیلم متری شیش و نیم

انتخاب یک شخصیت عالی با ویژگی های کاملا دراماتیک یک پلیس

شخصیت صمد با بازی پیمان ابدی و رفتارهای خاص ، سن و سال ، تندخو بودن ، تمام تمرکز بر کار و هدف اصلی یعنی گرفتن مجرم به هر روش و هر قیمتی و رفتارهای هیجانی در دیالوگ ها نشان از یک پلیس بسیار باهوش اما تندخو را به تصویر کشیده است. وقتی فیلم را دیدم دقیقا رفتارهای برخی از همکاران در دوران خدمتم در تشکیلات پلیسی برایم تداعی شد که چه جسورانه به دنبال شناسایی و دستگیری سرشاخه های اصلی بودند نه صرفا حل پرونده های خرد و سیاه نمایی های مرسوم و ارایه ی درصد آمارهای کشف بی کیفیت و نه حل یک معضل بزرگ

نمایش حرکت پلیس بر لبه ی تیغ

یکی از زیباترین موضوعاتی که فیلم ساز در متن و در اجرا به خوبی به آن پرداخت ، حرکت پلیس ( مخصوصا ) کارآگاهان کشف جرم بر روی تیغ دولبه است که علاوه بر تلاش برای کشف جرم و جمع آوری ادله و مستندات و ارایه ی مدارک به مقام محترم قضایی ، باید برای حفظ خود از تهمت ها و انگ های خطرناک نیز تلاش کند که در حل پرونده خودش متهم نشود. که این مهم در این فیلم در دو مورد به زیبایی به تصویر کشیده شد.

و حتی در صحنه ای که در دادسرا به دست صمد فقط به خاطر تهمت یک مجرم دستبند زده شد ، اوج مظلومیت یک پلیس جسور و زحمتکش و سالم را به نمایش کشیدکه حتی پیشنهاد رشوی 4 میلیاردی ناصر خاکزاد ( متهم اصلی فیلم ) را رد کرده بود و فقط به دلیل رد رشوه ، توسط همان متهم سابقه دار ، در حضور بازپرس پرونده مورد اتهام قرار گرفت و مقام محترم قضایی بدون هیچ مدرکی درحضور چندین متهم دستگیر شده توسط صمد ، مامور پلیس را متهم نمود و دستور بازداشت ایشان را صادر کرد و تحت الحفظ در دادسرا چرخاند. و بعد در راهروی دادسرا به وی دستبند زدند که این صحنه بسیار دردناک بود اما نمایش یک صحنه ی دراماتیک بود.

پرهیز از کلیشه های شخصیتی پلیس و مجرم

فیلمساز در متری شیش و نیم تمام تلاش خود را بکار گرفته است تا دو شخصیت اصلی‌ داستانش را با شخصیت های نه بسیار مثبت و نه بسیار منفی ، بلکه خاکستری نشان دهد و هر دوی آنها را سرشار از هوشی خاص طراحی نموده است .  و تا حد زیادی هم در طراحی شخصیت پلیس موفق بوده است. به‌گونه‌ای که پلیسی را که به ما نشان می‌دهد شبیه پلیس‌هایی که در طول تاریخ سینمای ایران دیده‌ایم الکی مثبت نشان نمی دهد و از سوی دیگر مجرم که یک فرد تولید کننده و توزیع کننده ی مواد مخدر صنعتی شیشه است را فردی دل رحم و خانواده دوست نشان میدهد .

D985D8AAD8B1DB8C D8B4DB8CD8B4 D988 D986DB8CD9853 1280x640 - نقد فیلم متری شیش و نیم

چند لکه ی خاکستری در پرده ی سفید فیلم

1- در ابتدای فیلم یک تعقیب و گریز بد و طولانی به نمایش در آمد که باعث دفن یک فروشنده یا حامل مواد مخدر شد و به نظر بنده دفن ناخواسته ی این فرد می تواند باعث ایجاد حس منفی در ذهن ببیننده شود که تعقیب و گریز پلیس منجر به دفن یک انسان شد. و این نکته شاید یک لکه ی خاکستری بر روی پرده ی سفید این فیلم باشد. و البته با نمایش مواخذه ی مامور پلیس ، به دلیل کشف مواد پیدا شده و عدم وجود حامل مواد ، یک معضل جدی مامورین را به نمایش می کشد که مامور اگر مواد برای ارایه کند مواخذه می شود و اگر ارایه نکند چه خواهد شد ؟؟؟

2- فیلم ساز انگیزه ی ناصر خاکزاد را برای توجیه همه ی جرایم و اقدامات مجرمانه به سامان رساندن آینده ی اعضای خانواده ی خود بیان می کند که ممکن است حسی دلسوزانه و همزاد پنداری برای مخاطب ایجاد کند و از قبح رفتارهای مجرمانه ی ناصر که از هم پاشاندن هزاران خانواده و به ذلت کشاندن صدها جوان است فقط به خاطر سامان  دادن خانواده ی خود بکاهد. و با نمایش صحنه ی دیدار پایانی ناصر با خانواده اش این احساس را به اوج می رساند.

3- یکی دیگر از لکه های خاکستری که در فیلم به چشم میخورد در بخش پایانی فیلم و همان صحنه های قبل از اجرای مراسم اعدام بود که محکومین به اعدام را با چشم باز و شرایطی نامطلوب و نامتعارف وارد محوطه ی اجرای حکم نمودند . زیرا یکی از متعارف ترین رفتارها در واقعیت این است که محکومین به اعدام را تا پای چوبه ی دار با چشم بسته می آورند تا شرایط نامناسبی ایجاد نشود اما در این صحنه با ورود متهمین به محوطه و از این صحنه بدتر حضور سربازان و یگان پیاده ایی بود که وارد محوطه شدند. تا با محدود کردن حلقه ی حضور ، راه رویی را تشکیل دهند و محکومین به اعدام را به سمت سکوی اعدام هدایت کنند که اصلا با صحنه های قوی فیلم همخوانی نداشت.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
5/5 - (1 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //