آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
4.7/5 - (3 امتیاز)

نقد فیلم Hard Eight محصول 1996

IMG 20180126 183056 397 - نقد فیلم Hard Eight محصول 1996

هارد ایت اولین تجربه فیلم بلند سینمایی پل توماس اندرسون روایت گر قصه مردی به نام سیدنی است فردی قمار باز و مرموز که به پسری به نام جان کمک می کند که از شرایط سخت و مخصمه ای که در آن گرفتار شده است  و پولی برای او باقی نمانده که حتی مادر خود را دفن کند رهایی یابد… او مانند پدری حمایت گر از جان محافظت  و پشتیبانی می کند و در دو سال بعد این دو رابطه بسیار نزدیکی با هم دارند و سیدنی برای جان مانند یک الگو شده است  ولی در ادامه مشخص میشود که سیدنی قاتل پدر جان است.

سیدنی شخصیت اول فیلم است که داستان فیلم بر روی محور او می چرخد به گونه ای که خود اندرسون در ابتدا قصد داشت که فیلم را به نام این شخصیت نام گذاری کند..محوریت شخصیت سیدنی و نشان دادن وجه فرشته ای و شیطانی وی امری است که توماس اندرسون در هارد ایت به دنبال آن است…هدفی که سر انجام مقصود نمی رسد!…شخصیت سیدنی با بازی فیلیپ پیکر هال مانند تمامی شخصیت های این کار در اثر گم میشود و نمی توان هیچ نوع ارتباطی با آن گرفت.

اندرسون به هیچ عنوان موفق به آنچه که قصد  گفتن آن را در در هارد ایت دارد نمیشود. زمانی که محوریت یک اثر بر روی یک شخصیت است ببینده باید و حتما بتواند با آن شخصیت ارتباط بگیرد..ارتباطی که با سیدنی گم گشته در روایت داستان  افسار گسیخته ی هارد ایت به هیچ عنوان میسر نمی گردد و در نهایت سیدنی به یک شخصیت غیر قابل باور برای ببینده تبدیل میشود..شخصیتی که در بطن داستان هیچ تعمق بخشی و نشانه و حتی  تجزیه و تحلیلی برای آن در نظر گرفته نشده است…روایت نیمه تاریک و روشن وجود انسان ها در محتوای یک اثر تنها با سکانسی مثل قایم کردن لبه آستین پیراهن خونی میسر نمیشود بلکه فقط توهم شکل گیری آن را ایجاد می کند. اندرسون نه تنها موفق به تولید محتوای برای اثرش نشده بلکه اثر حتی به یک شعار هم نیز نزدیک نمی شود.

IMG 20180126 183054 074 - نقد فیلم Hard Eight محصول 1996

روایت غیر منطقی داستان  اتفاق های نا مفهوم و غیر منطقی شخصیت های غیر قابل باور و پرداخت نشده که در راس آن ها جیمی با بازی بازیگر سر شناس آمریکایی یعنی ساموئل ال جکسون که وجود این شخصیت را جز جنبه تجاری نمی توان توجیه کرد ! باعث شده که به هیچ عنوان نتوان با داستان هارد ایت و شخصیت  های آن ارتباط گرفت و هر لحظه این امکان را به وجود می آورند که ببینده اثر را رها کند یا از دیدن آن پشیمان بشود به طوری که با وجود کم بودن زمان کار هارد ایت اثری خسته کننده و کسل آور است که حتی در گیشه هم نتواست به بودجه اولیه سه میلیون دلاری خود نزدیک شود.

در نهایت هارد ایت اولین تجربه فیلم بلند توماس اندرسون یک اثر زمین خورده است زیرا که نه تنها دست به خلق محتوایی قابل تفکر برای ببینده نمی زند بلکه حتی به شعاری که  می خواهد بدهد نیز نزدیک نمیشود.

نویسنده: حمیدرضا خادم
4.7/5 - (3 امتیاز)
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
4.7/5 - (3 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //