آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
5/5 - (1 امتیاز)

17 مورد عجیب در نامزدهای اسکار 2016

94135 - 17 مورد عجیب در نامزدهای اسکار 2016

اعلام نامزدهای مهمترین جایزه سینمایی جهان همچون سال های گذشته عده ای را شگفت زده کرد، برخی را ناکام گذاشت و البته با حاشیه هایی نیز همراه بود.

شاید ناامید کننده ترین نتیجه اعلام نامزدهای اسکار ۲۰۱۶ عدم حضور حتی یک بازیگر رنگین پوست در میان ۲۰ نامزد چهار شاخه بازیگری بود، اتفاقی که برای دومین سال پیاپی رخ داد و باز هم حاشیه های فراوانی را به سبب عدم تنوع نژادی به سمت آکادمی اسکار روانه کرد.

** «مایکل.بی جوردن» و «تسا تامپسون» برای فیلم «اعتقادنامه»، «ادریس آلبا» و «آبراهام آتا» برای بازی در فیلم «جانوران بی سرزمین»، «ویل اسمیت» بازیگر فیلم «ضربه مغزی» و تیم بازیگران فیلم «از کف خیابان های کمپتون» همگی از گزینه های رنگین پوستی بودند که می توانستند در میان نامزدهای شاخه بازیگری نقش اصلی و مکمل مرد و زن جای داشته باشند اما باز هم «اسکار سفید» دیگری رقم خورد تا مجددا انتقادهای توئیتری از آکادمی اسکار بالا بگیرد. «کریس راک» مجری سیاه پوست امسال مراسم اسکار بی شک به این موضوع در مراسم ۲۸ فوریه خواهد پرداخت.

** آکادمی اسکار فیلم «کارول» را به جمع نامزدهای نهایی شاخه بهترین فیلم راه نداد تا این اولین بار در هشت سال اخیر باشد که فیلمی با حمایت کمپانی «وینتستون» در مهمترین شاخه جوایز اسکار رقابت نکند. فیلم «بازگشته» ساخته «الخاندرو گونزالز ایناریتو» ستاره بی چون و چرای اعلام نامزدهای اسکار بود و «مکس دیوانه: جاده خشم» نیز با نامزدی در ۱۰ بخش رقیب جدی «بازگشته» محسوب می شود.

** در صورتی که فیلم محبوب «جنگ ستارگان: نیرو برمی خیزد»، عظیم ترین پروژه سینمایی تاریخ سینمای جهان که تنها در آمریکا به فروش ۸۲۰ میلیون دلار دست یافته در شاخه بهترین فیلم نامزد می شد بدون شک تعداد مخاطبان مراسم اعطای جوایز اسکار در تاریخ ۲۸ فوریه با جهش بزرگی رو به رو می شد اما آکادمی این فیلم را تنها در پنج بخش فنی شایسته دریافت نامزدی اسکار دانست.

** بسیاری «ریدلی اسکات» را برای ساخت فیلم بلندپروازانه و فضایی «مریخی» به عنوان شانس اصلی کسب جایزه اسکار بهترین کارگردانی محسوب می کردند اما شاخه کارگردانی جایزه اسکار درست مشابه مورد «بن افلک» و «آرگو» او را نادیده گرفت. البته از آن جایی که فیلم «مریخی» در شاخه بهترین فیلم نامزد اسکار است بنابراین «اسکات» در بخش بهترین تهیه کنندگی نامزد کسب جایزه است.

** پیش بینی می شد «ادریس آلبا» برای بازی در فیلم «جانوران بی سرزمین» ساخته «کری فوکاناگا» در نقش یک فرمانده در شاخه نقش مکمل مرد نامزد کسب جایزه شود. گرچه این فیلم در جوایز انجمن بازیگران آمریکا نامزد جایزه تیم بازیگری شد و از حمایت ویژه ای در شاخه بازیگری آکادمی برخوردار بود اما به هر ترتیب نتوانست در هیچ بخشی نامزد کسب جایزه اسکار شود.

** پس از این که «آرون سورکین» برای نگارش فیلمنامه اقتباسی «استیو جابز» موفق به کسب جایزه گلدن گلوب و نامزدی در جوایز انجمن نویسندگان آمریکا شد، کمتر کسی در راهیابی وی به جمع نامزدهای جوایز اسکار تردید داشت اما این اتفاق نیفتاد و «نیک هورنبی» برای نگارش فیلمنامه «بروکلین» به جای او وارد رقابت اسکار فیلمنامه نویسی شد.

** «مارک رافلو» و «راشل مک آدام» بازیگران فیلم «افشاگر» هر دو در شاخه نقش مکمل نامزد کسب جایزه شدند اما «مایکل کیتون» برنده اسکار سال گذشته از رقابت در شاخه بازیگری جا ماند. شاید کمپانی سازنده فیلم بهتر بود ترتیبی می داد که او به عنوان یک بازیگر نقش اصلی در جوایز اسکار حضور داشته باشد.

** «جانی دپ» یکی از اولین بازیگرانی بود که شانس رقابت در اسکار را برای بازی در فیلم «حجم سیاه» در نقش «جیمز ویتی» سارق برای او متصور بودند. اما شاید بازی درخشان او اندکی زود تر از موعد مورد توجه قرار گرفت و عدم تمایل خود او برای تبلیغ فیلم مزید بر علت شد تا اعضای آکادمی به سختی نام وی را برای نامزدهای بازیگر نقش اصلی مرد به خاطر بیاورند.

** «ویل اسمیت» برای بازی در فیلم «ضربه مغری» در نقش دکتر «بنت اومالو» کاشف رابطه میان آسیب های مغزی دائمی و بازیکنان راگبی کار دشواری برای صحبت با لهجه نیجریه ای داشت. گرچه «اسمیت» میزبان بسیاری از جلسات پرسش و پاسخ آکادمی اسکار بود تا از این طریق بتواند حمایت آکادمی از فیلم «ضربه مغزی» را داشته باشد اما نقدهای نه چندان مثبت به این فیلم موجب شد بازی «اسمیت» نیز خیلی نظر اعضای آکادمی را جلب نکند.

** فیلم «اتاق» عملکرد فوق العاده ای در اعلام نامزدهای اسکار ۲۰۱۶ داشت و در شاخه های بهترین فیلم، کارگردانی (لنی آّبراهامسون) و بازیگری زن (بری لارسن) نامزد کسب جایزه شناخته شد اما درک این موضوع دشوار است که اعضای آکادمی چگونه از بازی درخشان و مبهوت کننده «جیکوب ترمبلای» بازیگر ۹ ساله و کلیدی این فیلم گذشتند؟ تبلیغ کمپانی سازنده فیلم برای نامزدی وی در بخش بازیگر نقش مکمل در حالی که او در اکثر صحنه های فیلم حاضر است موضوعی است که می تواند موجب سردرگمی اعضای آکادمی شده باشد. اگر «ترمبلای» ۹ ساله در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی نامزد کسب جایزه شده بود، جوان ترین نامزد این شاخه در تاریخ جوایز اسکار نام می گرفت.

** «مایکل بی. جوردن» ۲۸ ساله یکی از آینده دارترین بازیگران جوان هالیوود محسوب می شود. آکادمی اسکار در سال ۲۰۱۳ بازی درخشان او در فیلم «ایستگاه فروتویل» را نادیده گرفت و امسال هم نقش آفرینی او در فیلم «اعتقادنامه» چشم آکادمی را نگرفت. فیلمی که ۱۰۵ میلیون دلار در گیشه فروخته و «جوردن» برای بازی در آن تغییر شکل فیزیکی فوق العاده ای برای بازی در نقش یک بوکسور داشته است.

** بازی تحسین شده «کریستین استوارت» در فیلم «ابرهای سلیس ماریا» او را به اولین بازیگر زن آمریکایی برنده جایزه سزار فرانسه (اسکار فرانسوی) تبدیل کرد و جایزه حلقه منتقدین نیویورک را نیز برای او به ارمغان آورد. اما در نهایت تعداد کافی از اعضای آکادمی موفق به تماشای ساخته «الیور آسایاس» نشدند.

** «هلن میرن» بازیگر دوست داشتنی که امسال با دو فیلم در فصل جوایز سینمایی حضور داشت با فیلم «ترامبو» نامزد جوایز گلدن گلوب و برای فیلم «زن طلایی» نامزد جوایز انجمن بازیگران آمریکا شد اما در جوایز اسکار امسال جایی در میان نامزدها ندارد.

** «تاد هینز» پس از فیلم «دور از بهشت» در سال گذشته و «کارول» در سال جاری نشان داد هنوز با نامزد شدن در شاخه کارگردانی اسکار فاصله دارد. عدم نامزدی در جوایز انجمن کارگردان آمریکا نشانه خوبی برای «هینز» در جوایز اسکار نبود.

** حتی پس از کسب جایزه گلدن گلوب، بسیاری از کارشناسان سینمایی معتقدند بودند «جنیفر لاورنس» برای بازی در فیلم «جوی» ساخته «دیوید اوراسل» نمی تواند نامزد جایزه اسکار شود اما بازیگر مورد علاقه آکادمی دوباره موفق شد و در سن ۲۵ سالگی رکورد چهار بار نامزدی اسکار را در چنین سنی ثبت کرد. «مریل استریپ» زمانی در ۳۳ سالگی برای چهارمین بار نامزد جایزه اسکار برای فیلم «شکارچی گوزن» شده بود.

** آکادمی با ۱۲ نامزدی علاقه خود را به ساخته حماسی وسترن «بازگشته» ساخته «ایناریتو» نشان داد اما «تام هاردی» بازیگر نقش مقابل «دی کاپریو» در این فیلم که نتوانسته بود در جوایز گلدن گلوب یا انجمن بازیگران نامزد کسب جایزه شود همه را شگفت زده کرد و نامزد اسکار در شاخه پرازدحام بازیگر مرد مکمل شد. این اولین نامزدی اسکار این بازیگر انگلیسی هست که حقیقتاً شایسته آن است.

** پس از اعلام نامزدهای جوایز انجمن کارگردانان امریکا بسیاری تصور کردند اگر آکادمی اسکار سورپرایزی در شاخه کارگردانی داشته باشد، آن حضور «تاد هینز» (کارول) در میان نامزدها خواهد بود اما در عوض اعضای شاخه کارگردانی آکادمی «لنی آبراهامسون» کارگردان فیلم «اتاق» را به «ریدلی اسکات» (مریخی) و «تاد هینز» (کارول) ترجیح دادند.

5/5 - (1 امتیاز)
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
5/5 - (1 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //