آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
5/5 - (2 امتیاز)

کمپانی راک‌استار و مارتین اسکورسیزی: مقایسه گیم GTA با “رفقای خوب” استاد

b2d8398295fee4a135ff9c102c91a717 M - کمپانی راک‌استار و مارتین اسکورسیزی: مقایسه گیم GTA با "رفقای خوب" استاد

زمان زیادی از انتشار GTA 5 گذشته است و احتمالا آن‌قدر در شهر لس سانتوس بوده‌اید که بتوانید نظرتان را در مورد بازی بگویید. اما این مطلب یک نقد نیست.

نمی‌خواهم از محیطِ باز و تنوع بالای ماموریت‌های بازی بگویم. قرار نیست از کنترل وسایل نقلیه و انیمیشن‌های بی‌نظیر شخصیت‌ها حرف بزنم. موضوع این نیست که هر وقت بخواهیم می‌توانیم به راحتی یکی از سه شخصیت را انتخاب ‌کنیم و به بازی کردن ادامه دهیم.

واقعیت این است که راک‌استار استاد تعریف کردن داستان‌های ساده و در عین حال جذاب است. از روایت‌های غرب وحشی در «سرخ پوست مرده: رستگاری» گرفته تا کنار هم قرار گرفتن سه شخصیت قابل بازی در شماره‌ی جدید GTA، هیچ کس نمی‌تواند قدرت راک‌استار را در خلق یک فضای جذاب انکار کند.

در ابتدای بازی بیش‌تر از هر چیز به شباهت این مجموعه با فیلم‌های اسکورسیزی فکر می‌کردم. تعجب نکنید، نمی‌خواهم میان‌پرده‌های دیدنی و دیالوگ‌های حساب‌شده‌ی بازی را با شاهکارهای اسکورسیزی مقایسه کنم. موضوع این است که تنها راک‌استار می‌تواند مانند اسکورسیزی دنیای خلاف‌کارها و گروه‌های مافیایی را با این جذابیت به تصویر بکشد. اسکورسیزی استاد بیرون کشیدن شخصیت‌های دوست‌داشتنی و داستان‌های جذاب از میان تلخی و سیاهی دار و دسته‌های خلافکار است. در مجموعه‌ی GTA هم با چنین هنری روبه‌رو هستیم و این نکته در شماره‌ی پنجم به اوج خود رسیده است.

دیگر کارهای خشن و دیالوگ‌های نامناسب ترِوِر (Trevor) نه‌تنها تاثیر بدی روی شما نخواهد گذاشت بلکه بارها در میانه‌ی بازی شما را به خنده می‌اندازد. فرانکلین شخصیت دیگر داستان از فرهنگ آشنای محله‌های سیاه پوست آمده است و همان سیاه پوستِ کلیشه‌ای در فیلم‌ها و بازی‌ها را تداعی می‌کند. مایکل نیز قرار است شخصیت متعادل‌تری نسبت به بقیه داشته باشد و در یک خانه‌ی مجلل با خانواده‌اش زندگی می‌کند. برخورد اعضای خانواده با مایکل و ماموریت‌هایی که در بازی به آن‌ها مربوط می‌شود تجربه‌ی جدیدی در دنیای GTA است.

قطعا هر محصولی که در حوزه‌ی سینما و بازی تولید می‌شود مناسب همه‌ی افراد نیست و به درجه‌بندی سنی نیاز دارد. اما خشونتی که مجموعه‌ی GTA به آن معروف است و با هر شماره بحث داغ تاثیر مخرب بازی‌ها را پیش می‌کشد در لایه‌های پایین‌تری از بازی و داستان قرار می‌گیرد.

بعد از دیدن فیلمی مانند «رفقای خوب» چه چیزی بیش‌تر از همه در ذهن‌تان می‌ماند؟ تعداد کلمه‌های نامناسب و صحنه‌های خشن یا بازی‌های درخشان و موقعیت‌های بی‌نظیری که اسکورسیزی برای‌تان فراهم کرده؟ قضاوت با خودتان است.

منبع: کافه سینما

5/5 - (2 امتیاز)
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
5/5 - (2 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //