آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
5/5 - (1 امتیاز)

نگاهی به کارنامه هنری لیلا حاتمی در سالروز تولدش

شاید زمانی که زنده‌یاد علی حاتمی دختر خردسالش را مقابل دوربین فیلم «کمال الملک» فرستاد تصور نمی‌کرد این دختر بچه زمانی به یکی از سوپر استارهای سینمای ایران تبدیل شود که در سطح اول سینمای دنیا نیز شناخته شده باشد.۹ مهرماه سالروز تولد لیلا حاتمی است و این بازیگر محبوب و محجوب سینمای ایران ۴۲ ساله شد.

او هنگامی که ۱۲ سال داشت برای اولین بار در نقش کوتاهی مقابل دوربین فیلم پدرش در «کمال الملک» رفت و ۷ سال بعد در فیلم دیگری از علی حاتمی «دلشدگان» به ایفای نقش پرداخت.لیلا حاتمی در سال ۱۳۷۵ برای اولین بار در یک کار سینمایی در فیلمی که کارگردان‌اش پدرش نبود حضور پیدا کرد و ایفاگر نقش اصلی فیلم «لیلا» داریوش مهرجویی شد.

بازی در نقش یک زن نازا در این فیلم که برایش دیپلم افتخار جشنواره فیلم فجر را به همراه داشت باعث معرفی‌اش به سینمای ایران شد.

او طی بیش از دو دهه فعالیت بازیگری‌اش در آثار مطرحی از کارگردانان نامداری به ایفای نقش پرداخته که از جمله آنها می‌توان به «شیدا» (کمال تبریزی، ۱۳۷۷)، «میکس» (داریوش مهرجویی، ۱۳۷۸)، «آب و آتش» (فریدون جیرانی، ۱۳۷۹)، «مربای شیرین» (مرضیه برومند، ۱۳۷۹)، «ایستگاه متروک» (علیرضا رئیسیان، ۸۰-۱۳۷۹)، «ارتفاع پست» (ابراهیم حاتمی‌کیا، ۱۳۸۰)، «سیمای زنی در دوردست» (علی مصفا، ۱۳۸۲)، «سالاد فصل» (فریدون جیرانی، ۱۳۸۳)، «حکم» (مسعود کیمیایی، ۱۳۸۳)، «شاعر زباله‌ها» (محمد احمدی، ۱۳۸۴)، «هر شب تنهایی» (رسول صدرعاملی، ۱۳۸۶)، «شیرین» (عباس کیارستمی، ۱۳۸۶)، «بی‌پولی» (حمید نعمت‌الله، ۱۳۸۷)، «چهل سالگی» (علیرضا رئیسیان، ۱۳۸۷)، «پرسه در مه» (بهرام توکلی، ۱۳۸۸)، «چیزهایی هست که نمی‌دانی» (فردین صاحب‌الزمانی، ۱۳۸۸)، «آسمان محبوب» (داریوش مهرجویی، ۱۳۸۸)، «سعادت آباد» (مازیار میری، ۱۳۸۹)، «جدایی نادر از سیمین» (اصغر فرهادی، ۱۳۸۹)، «پله آخر» (علی مصفا، ۱۳۸۹)، «نارنجی پوش» (داریوش مهرجویی، ۱۳۹۰)، «سر به مهر» (هادی مقدم دوست، ۱۳۹۱)، «در دنیای تو ساعت چند است؟» (صفی یزدانیان، ۱۳۹۲) و «دوران عاشقی» (علیرضا رئیسیان،۱۳۹۳) اشاره کرد.

تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن از پنجمین جشن خانه سینما برای فیلم «آب و آتش»، جایزه بهترین بازیگر از جشنواره مونترال کانادا برای فیلم «ایستگاه متروک»، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم «بی‌پولی»، جایزهٔ بهترین بازیگر نقش اول زن از جشنوارهٔ فیلم حراره برای فیلم «هر شب تنهایی»، خرس نقره‌ای بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم برلین برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» (به همراه ساره بیات و سارینا فرهادی)، جایزه فیبرشی بهترین بازیگران زن از جشنواره فیلم پالم اسپرینگز برای فیلم «جدایی نادراز سیمین» و گوی بلورین بهترین بازیگر زن از چهل و هفتمین جشنواره کارلووی واری برای فیلم «پله آخر» از جمله افتخارات حاتمی محسوب می‌شود.

حاتمی که دو سال پیش با حضور مراسم اختتامیه جشنواره کن جایزه بزرگ این جشنواره را به متئو گارونه کارگردان ایتالیایی فیلم واقعیت اهدا کرد امسال و در آخرین دوره جشنواره فیلم کن به عنوان یکی از داوران بخش اصلی حضور داشت.

منبع: ایسنا

5/5 - (1 امتیاز)
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
5/5 - (1 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //