آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
5/5 - (1 امتیاز)

نگاهی به کارنامه آلن رنه در اولین سالروز مرگش

8 1051 - نگاهی به کارنامه آلن رنه در اولین سالروز مرگش

یک‌سال از درگذشت «آلن رنه»، فیلمساز مطرح فرانسوی و خالق آثاری چون «هیروشیما، عشق من» و «شب و مه» گذشت.

«آلن رنه»، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس برجسته با بیش از شش دهه پیشینه حرفه‌ای، یکی از پیشروان موج نوی فرانسه به شمار می‌رود که سوم ژوئن ۱۹۲۲ متولد شد و نخستین فیلم کوتاهش را در ۱۴ سالگی ساخت و از اواسط دهه ۴۰ به طور جدی وارد سینما شد.

«رنه» در ابتدا در کنار کارگردانی به تدوین و فیلمبرداری (اکثراً در فیلم‌های کوتاه) هم مشغول بود. علی‌رغم اینکه «رنه» در دوران اوج کارش، محبوب جشنواره‌های روشنفکری اروپایی بود، برای اولین‌بار توسط داوران یک مراسم آمریکایی مورد توجه قرار گرفت؛ زمانی که برای ساخت یکی از اپیزودهای مستندی به نام «تصویر» (PICTURA) به همراه سه کارگردان دیگر، جایزه ویژه‌ای از جوایز تازه‌تأسیس گلدن‌گلوب دریافت کرد.

شهرت رنه با ساخت مستند کوتاه «شب و مه» (۱۹۵۵) آغاز شد که به تاریخچه اردوگاه‌های مرگ نازی‌ها می‌پرداخت.

وی در اواخر دهه 1950 و اوایل دهه 1960 با ساخت سه فیلم پیاپی، غوغایی به پا کرد: «هیروشیما، عشق من» (۱۹۵۹)، «سال گذشته در مارین‌باد» (۱۹۶۱) و «موریل» (که با نام «زمان بازگشت» هم شناخته می‌شود).

رنه برای «هیروشیما، عشق من» جایزه ویژه سازمان ملل را از جوایز بافتا دریافت کرد و نامزد جایزه بافتای بهترین فیلم به مفهوم مطلق شد و همچنین یکی از شرکت‌کنندگان بخش مسابقه جشنواره کن بود.

ارتباط میان رنه و جشنواره کن که با این فیلم شروع شد، در دهه‌های بعد هم ادامه یافت و حاصل آن دو جایزه از جشنواره کن برای فیلم «عموی آمریکایی من» در سال ۱۹۸۰ و جایزه یک عمر فعالیت هنری در سال ۲۰۰۹ بود.

«هیروشیما، عشق من» همچنین رنه را نامزد جایزه بهترین کارگردانی سال از انجمن کارگردانان فیلم آمریکا کرد.

رنه در سال 1960 با فیلم «سال گذشته در مارین‌باد» موفق شد جایزه شیر طلایی بهترین فیلم را از جشنواره ونیز دریافت کند و با فیلم «موریل» نامزد شیر طلایی شد.

رنه که آشکارا به نمایش مضامینی چون خاطرات گذشته، تقدیر و تأثیراتی که گذر عمر بر انسان می گذارند علاقه داشت در برخی از مهم‌ترین فیلم‌هایش، ابهام را نه در قالب یکی از عناصر مضمونی فیلم، که به عنوان اصلی‌ترین عنصر در جهان فیلم و شکل‌دهنده شیوه روایی یک اثر سینمایی به کار گرفت و این دیدگاه او، پیشنهاد جدیدی برای سینما بود.

رنه با فیلم «سال گذشته در مارین‌باد» در سال ۱۹۶۰ جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز را به دست آورد. او در سال ۱۹۸۰ برای فیلم «عموی آمریکایی من» برنده جایزه بزرگ داوران جشنواره فیلم کن شد و در سال ۲۰۰۹ نیز جایزه یک عمر دستاورد این جشنواره را دریافت کرد.

شصت‌وهفتمین جشنمواره کن نیز سال گذشته با اعطای جایزه کالسکه طلایی به این کارگردان برجسته فرانسوی ادای احترام کرد.

«آلن رنه» در شامگاه اول مارس سال 2014 میلادی در میان اعضای خانواده‌اش در پاریس درگذشت.

منبع: ایسنا

5/5 - (1 امتیاز)
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
5/5 - (1 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //