آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

نقد فیلم The Wedding Ringer (سخنران عروسی)

the wedding ringer 1 - نقد فیلم The Wedding Ringer (سخنران عروسی)

کارگردان : Jeremy Garelick

نویسندگان : Jeremy Garelick, Jay Lavender

بازیگران : Kevin Hart, Josh Gad, Kaley Cuoco-Sweeting

خلاصه داستان : بعد از دو هفته فرار از جشن ازدواج، بالاخره يک جوان خجالتی با استخدام مالک شرکتی که برای دامادهای تنها ساقدوش فراهم می‌کند وارد ماجرایی می‌شود و…

شايد کوين هارت کمدين بزرگ و س*ک*س*ی بعدی سينمای آمريکا باشد- او بازيگری پرانرژی است که قادر است درام و کمدی را با هم اجرا کند و در عين حال پا در جای رابين ويليامز، ادی مورفی، جيمی فاکس و ديگران بگذارد. اگر اين را قبول داشته باشيم، در اين صورت «سخنران عروسی/The Wedding Ringer» بهترين قالب برای نمايش توانایی‌های هارت نيست- «سخنران عروسی» کمدی بی انگيزه و مناسب برای کليه سنين است که هرگز توقعات بيننده را به چالش نمی‌کشد- اما به هر حال فرصت خوبی برای هارت است تا از دايره نقش‌های مکمل خارج شود و نقش اول فيلم را بی چون و چرا در اختيار بگيرد. از طرفی، برخلاف فيلم «گردش/Ride Along» که در آن کوين هارت نقش مکمل آيس کيوب را بازی می‌کرد، در اين فيلم او نقش اول را دارد و جاش گاد دنباله رو او است.

the wedding ringer 2 - نقد فیلم The Wedding Ringer (سخنران عروسی)

داستان فيلم بسيار ساده است: هارت نقش جيمی کالاهان معروف به «سخنران عروسی» را بازی می‌کند. او حاضر است در قبال مبلغی نقش ساقدوش هر دامادی را بازی کند. اين پکيج هميشگی شامل وقت گذرانی در مهمانی عروسی، نوشيدن به افتخار ساقدوش و … است. او برای به دست آوردن پول بيشتر می‌تواند در فعاليت‌های جانبی اين گونه مراسم‌ها مانند رديف کردن مهمانی مجردی نيز شرکت کند. داگ هريس (با بازی جاش گاد) چالشی را مقابل پای جيمی قرار می‌دهد: او نه تنها ساقدوش می‌خواهد بلکه ۷ تا هم می خواهد. اين بخش بسيار دشوار اما خواستنی کار يا همان «توکسيدوی طلایی» است. بعد در مسير رسيدن جيمی به اين پول اتفاقات زيادی برايش رخ می‌دهد: او کم کم به داگ علاقمند می‌شود و داگ با خود فکر می‌کند که آيا گرچن (با بازی کالی کوکو-سوييتينگ) همانی است که او می‌خواسته؟

the wedding ringer 3 - نقد فیلم The Wedding Ringer (سخنران عروسی)

«سخنران ازدواج» به عنوان نخستين کار جرمی گارليک، کارگردان، شروع ضعيفی دارد. نيم ساعت اول، فيلم از نظر دراماتيک راکد و از نظر کمدی ضعيف است. اما بالاخره راه می‌افتد. کاريزمای هارت در فضای دود گرفته اين فيلم پايين‌تر از حد ستاره ها شروع به درخشيدن می‌کند. شوخ طبعي فيلم با صحنه ای که در آن کلوريس ليچمن عصبانی می‌شود شروع می‌شود و اندک اندک «سخنران عروسی» خندههای از ته دل را که از اين قبيل فيلم‌ها انتظار می‌رود بيدار می‌کند. «عشق برداری» بين جيمی و داگ کليد می‌خورد. «سخنران عروسی» هرگز به پای يک فيلم عالی نمی‌رسد اما به سطحی از سرگرمی می‌رسد که با توجه به شروع بدش، از نظر برخی، قابل قبول است.

همان طور که از يک کمدی درجه R ساخت سال ۲۰۱۵ ممکن است انتظار برود، شوخ طبيعی فيلم بيشتر بر استفاده از کلمات زشت استوار است و ظاهراً در صحنهای آلت تناسلی مردی با چيز ناخوشايندی برخورد می‌کند. با اين حال، گرچه اين کمدی هر از گاهی به سطح «خماری /Hangover» نزديک می‌شود، اما معمولاً عقب می‌رود و بيشتر در حد National Lampoon’s Vacation’s باقی می‌ماند. البته صحنه های خنده داری نيز در فيلم وجود دارند که گستاخانه و بی‌ادبانه نيستند.

the wedding ringer 4 - نقد فیلم The Wedding Ringer (سخنران عروسی)

جایی گفته شده که يکی از وجوه تمايز کمدی‌های جود آپاتو با همکاران ديگرش «صميميتی» بود که او در کارهايش وارد می‌کرد. مقداری از آن صميميت را می‌توان اينجا ديد. گارليک، هارت و گاد انرژی لازم را برای شکوفا ساختن دوستی بين جيمی و داگ سرمايه گذاری کرده‌اند و مسير درازی را طی شده است تا «سخنران عروسی» به فيلمی قابل ديدن تبديل شود. صحنه ای که در آن جيمی متوجه می‌شود که آن قدرها هم با انسان‌های «بازنده» فرق نمی‌کند، بازی داگ به طرز عجيبی تلخ است. مثل اکثر فيلم‌های اکران فصل ژانويه (دوران رکود سينما در آمريکا)، «سخنران عروسی» نيز ناقص است اما کمبودهايش قابل تحمل هستند چون با مقداری درام، اندکی خنده و يک پُرس بزرگ از کوين هارت همراه هستند.

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۶.۳ از ۱۰ (۲.۵ از ۴)

مترجم: محمدرضا سیلاوی

منبع: سایت نقد فارسی

نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //