آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

نقد فیلم The Lazarus Effect (اثر ايلعازری)

thelazaruseffect1 - نقد فیلم The Lazarus Effect (اثر ايلعازری)

کارگردان : David Gelb

نویسندگان : Luke Dawson, Jeremy Slater

بازیگران : Olivia Wilde, Mark Duplass, Evan Peters

خلاصه داستان : گروهی از دانشجويان پزشکی راهی برای زنده کردن بيماران مرده پيدا می­کنند.

«اثر ايلعازری/The Lazarus Effect» با فرضيهای جذاب و مرموز آغاز میشود و بعد تمام جذابيت و اشتياقی که در ابتدا ايجاد کرده بود را با سقوطی آهسته و بدون توقف به سوی يک تردستی ترسناک و سخيف هدر میدهد. فيلمی که به صورت ملغمه سرگرم کنندهای از منابع متنوع مانند «فرانکنشتاين»، تريلر «جویندگان مرگِ / Flatliners» جوليا رابرتز/ کيفر ساترلند در سال ۱۹۹۰ و اپيزود ۱۹۶۶ «پیشتازان فضا» (جایی که قبلاً هيچکس نرفته) شروع میشود ناگهان به مجموعه استانداردی از لحظات «پخخخخخخخ» و گريمهای عجيب و غريب تبديل میشود.

thelazaruseffect2 - نقد فیلم The Lazarus Effect (اثر ايلعازری)

شايد خيلی خوش بينانه بود اگر فکر میکرديم که ايدهآلهای روشن فکری صحنههای ابتدای «اثر ايلعازری» تا پايان ادامه خواهند داشت. به هر حال، اثر پيش رو فيلم ترسناکی با درجه PG-13 است و بنابراين کليشه ها جزء لاينفکی از آن هستند. شايد نااميد کنندهترين جنبه فيلم ديويد گلب، کارگردان، صحنههای الکی ترسناک فيلمنامه نيست بلکه نبود تعليق و خوف است. گلب از جامپ کاتها، فيک اوتها (fake-out) و تاريکی برای بالا بردن جو ترسناک فيلم و به نفس نفس انداختن بيننده استفاده میکند، اما درصد کمی از اين تلاش ها جواب دادهاند. صحنههای ترسناک فيلم به طرز دردناکی کوتاه هستند و اين ضعف با پايانی درهم و برهم و مشوش تکميل میشود و اينها همگی «اثر ايلعازری» را به تجربهای اساساً مايوس کننده تبديل کردهاند.

thelazaruseffect3 - نقد فیلم The Lazarus Effect (اثر ايلعازری)

فيلم با يک فرضيه «فرانکنشتاينی» شروع میشود: گروهی از فارغ التحصيلان و دانشمندان دانشگاه برکلی سعی میکنند زندگی را درک کنند (و با خدا بازی کنند) و با استفاده از جريان برق حيوانات مرده را زنده کنند. آنها گروهی صميمی هستند: رهبر پروژه، فرانک (با بازی مارک دوپلاس) و همکار و نامزدش، زو (با بازی اوليويا وايلد)؛ کِلُی بذله گو و مخالف دولت (با بازی اوان پترز)؛ نيکوی خوره تکنولوژی (با بازی دونالد گلاور)؛ و اِوای زيبا (با بازی سارا بولگر) که به عنوان فيلم سازی مستند به صورت تفريحی با گروه همراه شده است. اولين موفقيت غيرمنتظره شان روی يک گربه رخ میدهد اما بعد از کلی خوشحالی متوجه میشوند که اين آزمايشات صد در صد روی سگها جواب نمیدهند. سگ زنده شده اشتها ندارد، فعاليت عصبیاش بسيار زيادی است و علائم پرخاشگری از خود نشان میدهد. شرايط ايجاب میکنند که اين آزمايش تکرار شود اما يک سانحه آزمايشگاهی باعث می شود که نمونه آزمايش شماره 2 از يک جسد چهارپا به يکی از اعضای تيم تبديل شود. و درست از اين لحظه به بعد عوامل ترسناک فيلم شروع میشوند.

thelazaruseffect4 - نقد فیلم The Lazarus Effect (اثر ايلعازری)

يکی از مشکلات سازندگان فيلم اين است که فيلم نامه بيش از حد روی انسانی جلوه دادن اين پنج شخصيت تاکيد میکند، بنابراين وقتی يکی از آنها در نتيجه برگشت از دنيای ديگر « انسان بدی میشود» ديگر ترسيدن از آن شخص کار دشواری برای بيننده میشود. اينجا درباره يک ديو جهنمی يا يک زامبی حرف نمیزنيم، بلکه درباره انسانی صحبت میکنيم که با استفاده از دارویی که تکامل را تسريع میکند به زندگی برگشته است. فيلم به ماجرای فرانکنشتاين ارجاع میدهد: در آن داستان شخصيت منفی واقعی چه کسی بود، دکتر ويکتور يا موجود نامشروعی که او خلق کرده بود؟ «اثر ايلعازری» به جای اين که مسير معمول اکثر فيلم های ترسناک نوجوانی را طی کند سعی میکند به اين پرسش پاسخ دهد.

thelazaruseffect5 - نقد فیلم The Lazarus Effect (اثر ايلعازری)

راست نمایی فيلم ضعيف است و در آن پيرنگ عجيبی درباره يک شرکت داروسازی حريص وجود دارد که هيچ هدفی جز ايجاد شرايط برای رخداد سانحه کشنده فيلم ندارد. خوشبختانه «اثر ايلعازری» فقط هشتاد دقيقه طول میکشد-بنابراين نيازی نيست برای ديدن پايانش بيش از حد معطل شويم. صحنه آخر گيج کننده است و فکر کمی رويش شده است و باعث میشود که فکر کنيم که آيا نتيجه نهایی توسط استوديوی فيلم سازی در اتاق تدوين به فيلم سازی تحميل شده است يا خير. به هر حال، اين فيلم به عنوان يک اثر علمی تخيلی، ترسناک يا اثر اخلاقی در نيامده است. فيلم بيش از آن که فاجعه باشد، نااميد کننده است، اما فرصت های از دست رفتهاش طعم تلخی در ذهن بر جای میگذارند.

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۵ از ۱۰ (۲ از ۴)

مترجم: محمدرضا سیلاوی

منبع: سایت نقد فارسی

نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //