آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay – Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد – پارت یک)

hunger games mockingjay  part one poster naghdefarsi - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

کارگردان : Francis Lawrence

نویسندگان : Peter Craig, Danny Strong

بازیگران : Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth

خلاصه داستان : کتنیس دو بار از «بازی‌های مرگبار» جان سالم به در برده اما همچنان در امان نیست. «کنگره» عصبانی و به دنبال انتقام است، آنها فکر می‌کنند کتنیس باید تاوان ناآرامی‌ها را بپردازد و از آن بدتر، رئیس اسنو به صراحت گفته که هیچ‌کس در امان نیست، نه خانواده کاتنیس، نه دوستانش و نه مردم «منطقه ۱۲» …

TheHungerGamesMockingjay Part15 - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

بدون شک مدافعان اینطور استدلال خواهند کرد که دو قسمتی کردن آخرین رمان سوزان کالینز در فیلم «زاغ مقلد» از مجموعه فیلم‌های«بازی‌های مرگبار» اقدام بجایی بوده است. تردیدی نیست که طول دادن فیلم به بیش از ۴ ساعت امکان اقتباس کامل‌تری از کتاب را فراهم می‌کند، اما فیلم‌ها با کتاب‌ها فرق دارند و این گشاده‌دستی به فحوای روایت لطمه می‌زند و آهنگ کندی به آن می‌دهد. هیچ یک از این معایب مهلک نیستند اما «زاغ مقلد – ۱» قطعا ضعیف‌ترین قسمت در میان سه فیلم «بازی‌های مرگبار» است که تا کنون به سالن‌های سینما راه پیدا کرده‌اند. (مثل آنچه در مورد همه فیلم‌های چند قسمتی اتفاق می‌افتد، ممکن است نظر کلی من زمانی که کل کار حاضر باشد و بتوان به یک باره آن را دید تغییر کند).

TheHungerGamesMockingjay Part13 - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

«زاغ مقلد – ۱» سیاه‌ترین فصل حماسه «بازی‌های مرگبار» است – که از بسیاری از جهات از حال‌و‌هوای اکشن / ماجراجویانه دو بخش قبلی، یعنی «بازی‌های مرگبار» و «اشتعال» دور افتاده است. دقت و تأنی بیشتری در روند فیلم دیده می‌شود اما این دقت بیشترطول و تفصیل دادن مطلب است. آنچه در «زاغ مقلد – ۱» خبری در آن نیست یک داستان سراسر استخوان‌دار است. دو فیلم گذشته به کش و قوس‌های داستانی جذاب و خوش‌ساختی شاخص بودند،‌ اما «زاغ مقلد – ۱» پرسه‌ای بی‌هدف است. بیشتر طول فیلم به چینش عناصراختصاص داده شده است و فیلم در انتها در واقع پایان نمی‌یابد بلکه متوقف می‌شود.

TheHungerGamesMockingjay Part11 - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

«زاغ مقلد -۱» به فاصله کوتاهی بعد از اتمام «اشتعال» ساخته می‌شود، که در آن دیدیم کتنیس (با بازی جنیفر لارنس) و فینیک (با بازی سم کلافلین) با کمک گروهی شورشی از آخرین مسابقات جان سالم به در بردند و معلوم شد که منطقه‌ای که خانه کتنیس در آن قرار دارد توسط بمب‌افکن‌های پرزیدنت اسنو ( با بازی دونالد ساترلند) با خاک یکسان شده‌ است. او حالا مصیبت‌زده از تنش‌های بعد از این حوادث و نگران از این که یار و همراه‌ش، پیتا، (با بازی جاش هاچرسون) زنده است یا نه، کاملا بی‌روح و ساکت مانده است. آوارگان منطقه ۱۲، از جمله خانواده کتنیس و دوستان قدیمی‌اش، افی (با بازی الیزابت بنکس) و هیمیچ (با بازی وودی هارلسون) در پناهگاه نظامی سری منطقه ۱۳ به سر می‌برند، که تحت اداره پرزیدنت آلما کوین (با بازی جولین مور) و معاون‌ش پولتارک هونزبی (با بازی فیلیپ سیمور هافمن) قرار دارد. پرزیدنت کوین قصد دارد از کتنیس برای مقاصد تبلیغاتی استفاده کند – نام «زاغ مقلد» را بر او می‌گذارد و او را محوری برای شورش در سراسر منطقه تبدیل می‌کند. کتنیس در ازاء پذیرفتن این نقش امتیازاتی را طلب می‌کند،‌که بزرگ‌ترین آن‌ها درخواست نجات و بخشش پیتا است، که حالا زنده است و در برنامه‌هایی به طرفداری از کنگره دیده می‌شود. پرزیدنت کوین می‌پذیرد و کتنیس به دست نشانده معاندان تبدیل می‌شود. او در این نقش است که مستقیما می‌بیند که پرزیدنت اسنو تا چه حد می‌تواند بی‌رحم باشد.

TheHungerGamesMockingjay Part12 - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

این اولین باری است که فیلم «بازی‌های مرگبار» از سرگیری جنگ تن به تن تا مرگ را روایت نمی‌کند. فیلم «زاغ مقلد -۱» بیشتر مبتنی بر شخصیت (کاراکتر) است و تمرکز آن بر عواقب شورش علیه رژیمی دیکتاتوری است. یکی از نکات مثبت فیلم این است که چیزها را تعدیل نمی‌کند و آن‌ها را تخفیف نمی‌دهد. هیچ «هورا کشیدن و کف زدنی» در فیلم دیده نمی‌شود. این فیلم به اندازه فیلم‌هایی که تنها برای افراد بالای ۱۳ سال مناسب هستند خشن و بی‌پرده است؛ می‌توان تیرگی فضای آن را با فضای«جنگ ستارگان: امپراطوری حمله را پاسخ می‌دهد / Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back» مقایسه کرد. زمانی که فیلم به پایان هیجان انگیز خود می‌رسد، حسی از درماندگی و ناکامی به خاطر وقفه‌ اجباری ۱۲ ماهه‌ای تا روایت شدن بقیه داستان ایجاد می‌شود. (به همین دلیل، وسوسه می‌شوم که توصیه کنم «زاغ مقلد – ۱» را در سینما نبینید و تماشای آن را به بعد از منتشر شدن «زاغ مقلد -۲» در شبکه ویدئویی محول کنید.)

TheHungerGamesMockingjay Part14 - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

جنیفر لارنس (که کلاه‌گیسی به بدی کلاه‌گیس‌های دهه ۱۹۸۰ ویلیام شانتر بر سر دارد) کتنیس را به سمت و سوی تاز‌ه‌ای هدایت می‌کند و شخصیتی در هم شکسته و در تعارض و ستیز درونی را به نمایش می‌گذارد. سایر چهره‌ای آشنا برگشته‌اند، هرچند برخی، مانند افی با بازیگری الیزابت بنکس و هیمیچ با بازیگری وودی هارلسون آرام‌تر شده‌اند. جفری رایت بار دیگر نقش بیتی روشنفکر را بازی می‌کند؛ صحنه‌ای وجود دارد که در آن شخصیت «کیو» سریال‌های جیمز باند را تجلیل می‌کند. شخصیت‌های جدید عبارتند از: جولین مور در نقش آلما کوین، رهبر منطقه ۱۳ که دلش می‌خواهد پرزیدنت کل پانم باشد و ناتالی دورمر،شخصیت سریال «بازی تاج و تخت / Game of Thrones» در نقش کرسیدا، که «کارگردان» فیلم‌های تبلیغاتی متمرکز شده بر کتنیس است.

TheHungerGamesMockingjay Part16 - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

با وجود تیرگی حاکم بر تمام جوانب داستان، مجال اندکی به شکل گرفتن مثلث عشقی میان کتنیس، پیتا و گیل هاتورن به بازیگری لیام همسورث داده شده است. بوسه‌ای که میان کتنیس و گیل رد و بدل می‌شود هیچ نمود احساسی و عاطفی ندارد و فاصله بدنی که میان کتنیس و پیتا وجود دارد ایراد به نظر می رسد. ماجراهای عاشقانه همیشه کمترین جایگاه را در «بازی‌های مرگبار» داشته‌اند (و به نظر می‌رسد به خاطر انتظار خوانندگان این ژانر به کتاب زورچپان شده‌اند)؛ با اغماض می‌توان گفت که این مسئله گزندی وارد نکرده است. بیشتر حرکت/حرکت متقابل بازی‌های بین کاپیتول و شورشیان است که ریسک فیلم را بالا برده است. تا اواخر فیلم تعلیق چندانی وجود ندارد.

قبل از اکران شدن قسمت دوم این فیلم، نمره نهایی دادن به «زاغ مقلد – ۱» کار دشواری است. اگر آن را فیلمی مستقل و متکی بر خود در نظر بگیریم، فیلم ارزشمندی، به ویژه برای طرفداران‌ خود، است. داستان پیش می‌رود، شخصیت‌ها پرداخته می‌شوند و برخی عناصر جسورانه و شهامت‌طلبانه مطرح می‌شوند. اما در مفهوم سنتی و عرفی، به هیچ وجه فیلم کاملی نیست. در نتیجه، قسمت دوم است که تعیین خواهد کرد که آیا این «زاغ مقلد» پرواز خواهد کرد و اوج خواهد گرفت یا با صدایی خفه به کابوس‌آباد لعنین زمین سقوط خواهد کرد.

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۷.۵ از ۱۰ (۳ از ۴)

مترجم: محمدرضا سیلاوی

منبع: سایت نقد فارسی


مسابقات به پایان رسیده‌اند، اما مناقشات همچنان پابرجا هستند. اولین قسمت از دو فیلم آخری که از روی کتاب‌های سه‌گانه‌ی سوزان کالینز که بسیار هم پرفروش بوده‌اند اقتباس شده است، با نام «مرغ مقلد: قسمت اول»، یک دنباله‌ی پرفروش است.کارگردان این فیلم «فرانسیس لارنس» تقریباً داستان را کنار گذاشته است.جلوه‌های ویژه خام و نه‌چندان قانع‌کننده هستند و فیلمنامه هم اندکی می‌لنگد، اما باز هم می‌توان گفت فیلم هنوز می‌تواند هیجانش را حفظ کند و تا انتها مخاطب را همراه سازد.

hunger games mockingjay7 - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

جنیفر لارنس در نقش «کتنیس اِوِردین» دوباره حضور یافته است، برنده‌ی سری بازی‌های مرگبار، مسابقات بی‌رحمانه‌ای که همچون یک برنامه‌ی تلوزیونی هستند و طی آن نوجوانانی از سوی مناطق مختلف آمریکای آینده ( که با نام پَنِم نیز شناخته می‌شود) در برابر هم در مبارزه‌ای تا آخرین دم قرار می‌گیرند.کتنیس که از دومین حضورش در این مسابقات هم جان سالم به در برده است، توسط حزبی شورشی که با دولت کَپیتول، که در راس آن رئیس جمهور اسنو (با بازی دانلد ساترلند) قرار دارد مخالفند و خیال انقلاب را در سر دارند، مخفی شده است.

همچون برنامه‌های تلوزیونی که در دنیای واقعی یک تیم پشتیبانی قوی در پشت صحنه دارند، کتنیس هم از نعمت وجود همچین تیمی برخوردار است.در فیلم‌های پیشین آن‌ها سعی داشتند تا طوری کتنیس را از لحاظ رفتار و پوشش با وقار نشان دهند که همچون یک برنده‌ی واقعی مسابقات گرسنگان به نظر برسد.اما اکنون آن‌ها بدنبال این هستند که او را همچون لوگوی فیلم {که یک مرغ مقلد آتشین است} یک فرد درون آتش نشان دهند {منظور آتش شورش و قیام است}.مدل موها، لباس‌ها و سیاست‌هایش همه باید به دقت همچون یک تندیس برای مردم به نظر آیند.

hunger games mockingjay11 - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

و در این زمان انقلاب اعلان خواهد شد. پشتیبان کتنیس، پلوتارچ هیوِنزبی (با بازی فیلیپ سیمور هافمن فقید به عنوان آخرین نقشش)، او را در هنر «پروپاگاندا» {یعنی شعار و تبلیغات که گهگاه دروغین است} راهنمایی می‌کند – پروپاگاندا ساخته شده تا قلب‌ها و اذهان مردم را به سوی هدفی خاص هدایت کند-. اما کتنیس بازیگر ماهری نیست، پس پلوتارچ او را همراه با تیمی زبده به دنیایی می‌فرستد تا در آن در برابر زندگی نکبت‌باری که کَپیتول برای مردم ساخته، واکنش نشان دهند.

فرانچایزها ریبوت می‌شوند، اما معمولاً در میانه‌ی راهشان دست به انجام چنین کاری نمی‌دهند. به غیر از خود مسابقات گرسنگان بقیه‌ی اجزای فیلم از فقدان ساختاری قوی رنج می‌برند.مدت زیادی از فیلم کتنیس به بازیابی استقامت و نیروی از دست رفته‌اش پس از ربوده شدن دوست پسرش پیتا ( با بازی «جاش هاچرسون») می‌پردازد.شورشیان به تحسین حس عصبانیت و مبارزه‌طلبی کتنیس می‌پردازند اما احتمالاً زیاد به شباهت بین خلقیات او با پسرها توجهی ندارند.

رویدادهای مرغ مقلد هماهنگی دارند، اما فرانسیس لارنس کارگردان این قسمت و قسمت قبلی هیچ‌کدام از استعدادها و قدرت شخیص گرِی راس کارگردان اولین قسمت این سری را ندارد، کسی که توانسته بود بدون تکلف و پیچیدگی ترس ناشی از بازی یا بکش یا کشته شو را در قسمت اول به نمایش در آورد.افراد پرزرق و برق کپیتول، با آن لباس‌های عجیب و عاری از هرگونه همذات‌پنداری‌شان در این قسمت غایب هستند.تماشاگران تقریباً تمام مدت فیلم را در محیط‌های تاریک همراه با شورشیان سپری خواهند کرد.

hunger games mockingjay2 - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

تخیلاتی که در خلق دنیای «ماتریکس» اثر واچوفسکی‌ها به کار رفته بود به شکل بی‌کرانی جذاب بود، در حالی که در منطقه‌ی زیرزمینی شهر زیون «زندگی واقعی» به شکلی ترسناک و ناخوشایند در جریان بود.متشابهاً، زندگی در شهر پَنِم نیز ناخوشایند و ترسناک است.در مقام مقایسه، حس شدید ستمگری که در وجود رئیس جمهور اسنو است، بیشتر نمایان می‌شود.او پایگاه شورشیان را بمباران می‌کند یا تسلیحاتش را با گل‌های رز سفید همچون نامه‌ای عاشقانه برای کتنیس تزئین می‌کند.او یک شیطان است – بدون هیچ شکی – اما یک شیطان خاص با مدلی منحصر به فرد است.

hunger games mockingjay15 - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

کتنیس انقلابی به نحوی کم نشاط تر از «دختری در آتش»، بانوی آن برنامه‌ی تلوزیونی استنلی توچی {همان فرد مو آبی که مجری و گزارشگر این مسابقات است} است.هنوز او باید در برابر کَپیتول مقاومت کند.پَنِم به او نیاز دارد.این فرانچایز حتی بیشتر از پَنِم به او نیاز دارد.قسمت دوم مرغ مقلد سال آینده چرخه‌ی وقایع داستان این سری را کامل می‌کند.تقریباً می‌توان گفت قسمت اول مرغ مقلد یک مقدمه است، که باعث می‌شود که آتش اندکی زیر خاکستر رود. کتنیس فریاد می‌زند: “آتش در حال گُر گرفتن است!”.درست است، اما این به کمی زمان نیاز دارد.

منتقد: هنری بارنس (گاردین) – امتیاز ۶ از ۱۰ (۳ از ۵)

مترجم: دانیال دهقانی

منبع: سایت نقد فارسی


همچون یک تریلر پر شاخ و برگ و پر اغراق برای فیلمی در نزدیکی زمان اکران، بخش اول «بازی‌های مرگبار: مرغ مقلد» اثر فرانسیس لارنس 45 دقیقه از دو ساعت و خرده‌ای مدت زمانش را به وقایعی درام اما کُند و نچسب به هدر می‌دهد.آخرین بخش از سری فیلم‌های پرفروشی که از روی کتاب‌های پرطرفدار «سوزان کالینز» ساخته شده است در ابتدا قرار نبود به دو قسمت تبدیل شود.در هر حال، پس از اینکه تهیه‌کنندگان سری «هری پاتر» یا «گرگ و میش» فهمیدند که با دو قسمتی کردن بخش پایانی فیلم‌هایشان می‌توانند سودی دو برابر و البته هنگفت به جیب بزنند، چرا سران کمپانی لاینزگیت این کار را با این سرمایه‌ی طلایی‌شان نکنند؟ سرمایه‌ای که با فروش جهانی دو قسمت اولش توانست سودی حدوداً یک و نیم میلیارد دلاری برای لاینزگیت به ارمغان آورد.

hunger games mockingjay17 - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

این به این معنا نیست که دوباره متحد شدن با شخصیت‌های مبتکر، انعطاف پذیر و جذاب سری ناخوشایند است، خصوصاً حالا که مبارزان این فیلم همگی به تاریخ و انقلاب پیوسته‌اند و برای نجات مردم ستم‌دیده‌ی پَنِم در تلاش‌اند.اولین بخش از رمان مرغ مقلد که اکثر مردم آن را به تمسخر می‌گیرند تمرکز اصلی‌اش بر روی انقلاب و رهبران آن قرار دارد که طی آن رهبران این انقلاب کتنیس را به گروهشان می‌آورند و او را برای این اتفاق بزرگ آماده می‌کنند، کتنیسی که به اصلی‌ترین مهره‌ی تبلیغاتی آن‌ها برای شوراندن مردم علیه دولت تبدیل می‌شود.با توجه به این نکته، این پروسه می‌تواند درگیرکننده و تا حدودی جذاب باشد، حتی اگر در این راه مواردی را به فیلم پیوست کنند که فقط موجبات خنده‌ی مخاطب را به همراه دارد.

متاسفانه، قسمت اول مرغ مقلد تمامی ویژگی‌های یک فیلم صنعتی و مصتوعی را در خود دارد.هیچگونه شورش، اعتراض، نافرمانی یا اهانتی در هیچ‌جای فیلم وجود ندارد، و حس مصنوعی بودن فیلم در جای جای آن به چشم می‌خورد، و فیلم فقط به دنبال این است که آن تم انقلابی و غمگینش را به مخاطب تحمیل کند.

hunger games mockingjay4 - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

برخلاف قسمت‌های پیشین که فیلم بیشتر در فضای آزاد و طبیعت روایت می‌شد، این قسمت بیشتر در فضاهای بسته روایت می‌شود، البته جا دارد این نکته را هم در نظر بگیریم که بالاخره منطقه‌ی 13 هم بطور کامل و فیزیکی وارد داستان می‌شود و وقایعی هم در آنجا رقم می‌خورد، جایی مخوف و پر رمز و راز که توسط رئیس جمهوری متفاوت و مستقل به نام آلما کوین (با بازی «جولین مور») رهبری می‌شود.او که با طراح خائن این بازی‌ها پلوتارچ (با بازی «فیلیپ سیمور هافمن» فقید که این فیلم هم به او تقدیم شده است) و بیتی (با بازی «جفری رایت») که یک تکنولوژی شناس و هکر است همراه شده تا مردم مناطق مختلف را با خود متحد کرده و آن‌ها را علیه دولت بشوراند، تا یک بار برای همیشه کار رئیس جمهور اسنو (با بازی «دانلد ساترلند») را یک سره کند.

hunger games mockingjay10 - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

این وقایع به کتنیس (با بازی «جنیفر لارنس»، که وقتی کار فیلمبرداری این سری شروع شد او 23 ساله بود) مربوط می‌شوند و او به نوعی پایه‌گذارشان است، کسی که از پس از شوکی که به او در قسمت قبل وارد شد و پیتا (با بازی جاش هاچرسون) به او خیانت کرد، در زیرزمینی که مقر شورشیان است از خواب بیدار می‌شود.در یک سری مصاحبه‌های تلوزیونی در برنامه‌ی سزار (با بازی «استنلی توچی»)، که فردی بسیار احساسی اما وفادار به دولت است، آن جوان بازمانده به شکلی خمار و در حالی که شست و شوی مغزی شده است در برنامه حاضر می‌شود و به شورشیان پیام می‌دهد تا با آتش بس موافقت کنند.

کتنیس که متوجه می‌شود دوستش هنوز زنده است اما از سخنان او دلسرد و نگران می‌شود، پی می‌برد که دوستان و هم محلی‌هایش در منطقه‌ی 12 به شدت آرزو دارند که آتش انقلابی که کتنیس روشن کرده فراگیر شود. او در جبهه‌اش دوست قدیمی‌اش گِیل (با بازی «لیام همسوورث») و هِیمیچ دائم‌الخمر (با بازی «وودی هرلسون») و اِفی (با بازی الیزابت بَنکس») را دارد، اِفی اینجا دیگر آن زرق و برق به ظاهر بی‌پایانش را به خاطر جو حاکم بر منطقه‌ی 13 به همراه ندارد.بَنکس که اینجا نسبت به دو فیلم قبلی فرصت بیشتری برای حضور در فیلم یافته است، توانسته است به خوبی خودش را نشان دهد و شخصیتش را شبیه به شخصیت‌های کتاب‌های «اسکار وایلد» [نویسنده‌ی ایرلندی] کند.

hunger games mockingjay18 - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

در واقع می‌توان گفت تمامی این شخصیت‌ها جمع شده اند تا کتنیس را “با انقلاب رو در رو کنند”، و لحظات خنده‌دار فیلم زمانی آغاز می‌شوند که تلاش آن‌ها هر بار با شکست مواجه می‌شود، آن‌ها می‌خواهند تا این مبارز مبتکر را به یک نماد انقلابی همچون ژاندارک یا ماریَن، نماد آزادی و انقلاب در فرانسه تبدیل کنند.این اتفاقات جالب از آب درنیامده اند، همانطور که کتنیس سعی می‌کند به آن مهره‌ی کلیدی بدل شود، دشمنان نیز بیشتر تلاش می‌کنند تا او به هدفش نرسد.اما صحنه‌های هیجانی هم بالاخره از راه می‌رسند، مثلاً جدل‌های تلوزیونی کتنیس و اسنو، که هر لحظه مخاطب می‌پندارد که زمان شروع جنگ فرا رسیده، اما دو طرف هنوز هم گزینه‌های دیگری روی میز دارند.

hunger games mockingjay8 - نقد فیلم The Hunger Games:Mockingjay - Part1 (بازی‌های مرگبار:مرغ مقلد - پارت یک)

چالش اصلی فیلم روی کار آوردن نویسندگان جدید یعنی «پیتر کریگ» و «دَنی استرانگ» برای نوشتن فیلمنامه‌ی این قسمت بود، آن‌ها می‌بایستی این داستان را به نزدیکی آن نبرد حتمی‌الوقوع بین ستمگران و مظلومان می‌رساندند.از نظر داراماتیک،این می‌توانست ایده‌ال باشد که قسمت آخر این فیلم به دو بخش 140 دقیقه‌ای تبدیل شود، و در قسمت بعدی سرعت وقوع اتفاقات را افزایش داده و صحنه‌های اکشن را به تصویر بکشند.در هر حال و با توجه به تصمیمات اتخاذ شده، این مخاطبان هستند که در لبه‌ی یک صخره ایستاده‌اند و باید یک سال دیگر -اگر بخواهیم دقیق باشیم، نوامبر سال 2015- هم منظتر بمانند تا قسمت دوم مرغ مقلد را تماشا کنند.

مطمئناً، تماشاگران بسیاری امسال برای تماشای فیلم صف خواهند بست، سال آینده هم همینطور خواهد بود.اما همچون مجموعه‌ی «هری پاتر» یا «گرگ و میش»، این دو بخش کردن قسمت پایانی برای سود بیشتر یک حقه‌ی نه چندان جالب است.

منتقد: تاد مک‌کارتی (هالیوود ریپورتر) – امتیاز ۵ از ۱۰ (۲.۵ از ۵)

مترجم: دانیال دهقانی

منبع: سایت نقد فارسی

حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
اینستاگرام ما تلگرام ما
//