آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
4.7/5 - (3 امتیاز)

نقد فیلم Tangerines (نارنگی‌ها)

Tangerines1 - نقد فیلم Tangerines (نارنگی‌ها)

کارگردان : Zaza Urushadze

نویسنده : Zaza Urushadze

بازیگران : Misha Meskhi, Giorgi Nakashidze, Elmo Nüganen

خلاصه داستان : فیلم نارنگی‌ها نزاع منطقه­ای در آبخازيا در سال ۱۹۹۲ را روایت می کند.

«نارنگیها/Tangerines» ساخته نويسنده و کارگردان گرجستانی، زازا اوروشادزه، بيانيهای کوچک، تلخ و قابل دسترس در مذمت جنگ است که نزاعی منطقهای در آبخازيا در سال ۱۹۹۲ را دستمايه خود قرار داده است. فيلم، ماجرای روستایی پيری را نقل میکند که حاضر به فرار نمیشود و [در عوض] از دو رزمنده زخمی از دو جبهه مخالف ميزبانی و پرستاری میکند. اين مينياتورِ هم کمدی و هم جدی، با تصويربرداری زيبای رين کوتوف، موفق به دريافت جايزه مخاطبان و يک جايزه کارگردانی از جشنواره فيلم ورشو در سال گذشته گرديد و بدون شک به موفقيتهای بيشتری در مسير فروش جهانیاش دست خواهد يافت. شايد بتوان به فروش بهتر اين فيلم از طريق افزايش ناگهانی توجهها به موقعيت آن، که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته بود، کمک کرد: فاصله شمالیترين نقطه آبخازيا تا ميزبان المپيک زمستانی ۲۰۱۳، شهر سوچی روسيه، کمتر از ۵ مايل است، اما از زمانی که مرزهای اين منطقه مورد مناقشه بسته شدهاند اين فاصله به اندازه ۵۰۰۰ مايل به نظر میرسد.

Tangerines2 - نقد فیلم Tangerines (نارنگی‌ها)

هنگامی که بلافاصله بعد از فروپاشی اتحاد جماهير شوروی نزاع قومی/مليتی [در منطقه] درگرفت، درصد بسيار زيادی از اهالی محلی با اصل و نسب استونيایی تحت فشار زيادی قرار گرفتند و مجبور به ترک سرزمين آبا و اجدادی خود شدند. اما در اين ميان ايووی نجار/پدربزرگ، پيرمرد يکدندهای است که خانه اش را ترک نمیکند تا به همسايهاش مارگوس (با بازی المو نوگانن) در برداشت محصول سالانه نارنگی کمک کند. ديری نمیگذرد که انتظارشان به پايان میرسد و متوجه رسيدن دامنه جنگ به روستايشان می شوند- درست جلوی درب خانه ايوو نبرد مسلحانهای بين نيروهای گرجستانی و نيروهای شمال قفقازی مورد حمايت روسيه در میگيرد که چندين کشته بر جای میگذارد.

Tangerines3 - نقد فیلم Tangerines (نارنگی‌ها)

برای جلوگيری از زبانه کشيدن خشونت انتقام، اين دو مرد قربانیها را دفن میکنند و خودروهایشان را پنهان میکنند. اما برای کنترل دشمنی بين دو مصدومی، که از مهلکه جان سالم به در بردهاند و مستقيماً به خانه ايوو آورده شدهاند، يعنی احمد (با بازی گئورگی ناکاشيدزه) و نيکا (با بازی ميخاييل مسخی)، کار بسيار سختی در پيش دارند. احمد، مزدور چچنی، به خصوص مشتاق است که برای گرفتن انتقام همرزمان خود نيکای گرجی را بکشد- حداقل بعد از اين که هر دو سرپا شدند. اما مدت طولانی همزيستی اجباری در دوران بهبودی اثرات انسانی زيادی بر آن دو میگذارد. گرچه بازيگران فيلم نمیتوانند مانع از خرابیهای روزافزون بيرون از خانه شوند، اما به تدريج به هم وابسته میشوند به طوری که روابطشان تمام مرزهای جغرافيایی، قومی ومذهبی را در مینوردد.

«نارنگیها»، تحت تأثير بازی پرنشاط و شوخ طبعانه اولفساک، با تقريباً ۵ دهه تجربه بازيگری، به طرزی ماهرانه بين شوخی و جدی تعادل ايجاد میکند، ظرافت فيلم محصول کار تمام بازيگرها و طراحیها است. اين فيلم، که در غرب گرجستان در منطقهای به نام گوريا با چشم اندازهای فوق العاده زيبا، فيلمبرداری شده بيشتر بر بی فايده بودن خونريزیهای سازمان يافته در بستر بزرگتری از بخشايندگی طبيعت تاکيد دارد.

منتقد: دنیس هاروی (Variety)

مترجم: محمدرضا سیلاوی

منبع: سایت نقد فارسی

4.7/5 - (3 امتیاز)
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
4.7/5 - (3 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //