نقد و بررسی فیلم Outcast (رانده شده) با بازی نیکلاس کیج

images/stories/rooz/outcast.jpg

کارگردان : Nick Powell

نویسنده : James Dormer

بازیگران : Nicolas Cage, Hayden Christensen, Andy On

هزینه تولید: نامشخص

محصول کشور: بریتانیا | فرانسه | ایالات متحده آمریکا

کمپانی توزیع کننده: Entertainment One

تاریخ: ۶ فوریه ۲۰۱۵

ژانر: اکشن،ماجرایی

مدت: ۹۹ دقیقه

لینک IMDb

خلاصه داستان : جنگجوی مرموزی با دختر و پسر يک امپراتور چينی مخلوع از قدرت متحد می‌شود تا برادر بی‌رحمشان، که به دنبال کشتن آن دو است، را شکست دهد و…

مشکلات پيش روی وارث تاج و تخت در مسير رسيدن به قدرت

images/stories/rooz/outcast1.jpg

مهم‌ترين چيزی که می‌توان از «رانده شده/Outcast»، نخستين کارگردانی عجيب و غريب نيکلاس پاول درباره حضور دو جنگجوی سابق جنگ‌های صليبی در چين قرون وسطی، فهميد اين است که بازی هايدن کريستنسن در نقش يک ترياکی با بازی اش در نقش يک فرد عادی و پاک فرق چندانی ندارد.

با اين وجود، شخصيت جيکوب (با بازی هایدن کريستنسن)، استاد تيراندازی و معتاد به مواد مخدر، را به سختی می‌توان بدترين اتفاق اين فيلم مشترک چينی-کانادایی-فرانسوی مثلاً حماسی مملو از شمشير و کليشه دانست. داستان جيمز دومر، که مرتب از سال ۲۰۰۳ از فرمی به فرم ديگر در میآيد ابتدا قرار بود که در قالب وسترن اسپاگتی در محيط بريتانيا ساخته شود. اين می‌توانست لهجههای آنگلوساکسونی مسخره آقای کريستنسن و هم بازی‌اش، نيکلاس کيج، را توضيح دهد. نيکلاس کيج نقش جنگجوی مقدس راهزن شدهای را بازی می‌کند که يک چشم بيشتر ندارد و سعی می‌کند مارهای بزرگ ديجيتالی چنبره شده به دور مچ‌هايش را ناديده بگيرد.

images/stories/rooz/outcast2.jpg

با اين حال، برخی مشکلات را نمی توان به سادگی ناديده گرفت. فيلمنامه قابل قبولی که شاهزاده ژائو (با بازی بيل سئو جياهانگ)، وارث واقعی تاج و تخت، را مقابل برادر بزرگ‌تر قاتلش، شينگ (با بازی اندی اون) قرار میدهد به احمقانه‌ترين صورت ممکن تصوير شده است.

شينگ با مشت‌های گره کرده فرياد می‌زند که «پادشاهی حق مسلم من است» و اين بهانهای می‌شود برای شروع مجموعهای از جنگ‌ها، فيلم به مدد فيلم‌برداری فوق‌العاده جوئل رنسام و ظاهراً ميليون‌ها سياهی لشکر چينی به طرز فوق‌العادهای زيبا به نظر میرسد. گرچه جيکوب سعی می‌کند تا از شاهزاده و خواهر زيبايش، ليان (با بازی ليو ييفی)، محافظت کند، اما حضور بی رمقش فرسنگ‌ها با مقبوليت فاصله دارد.

ليان نيز با اين موافق است و به برادرش که با نگاهی نااميد کننده به بادی‌گارد گيج و منگشان نگاه می‌کند، می‌گويد، «می دونم، ولی او همه چيزی است که داريم.»

منتقد: ژانت کاتسولیس (The New York Times) – امتیاز ۳ از ۱۰

مترجم: محمدرضا سیلاوی

منبع: سایت نقد فارسی

نظرتان را با ما در میان بگذارید
کانال تلگرامی ما رو از دست ندید!