نقد فیلم Night at the Museum: Secret of the Tomb (شب در موزه ۳: راز مقبره)

NightattheMuseumSecretoftheTomb1 - نقد فیلم Night at the Museum: Secret of the Tomb (شب در موزه ۳: راز مقبره)

کارگردان : Shawn Levy

نویسندگان : David Guion, Michael Handelman

بازیگران : Ben Stiller, Robin Williams, Owen Wilson

خلاصه داستان : لَری به سفر دور دنيا می­رود و ضمن شروع جستجویی حماسی برای نجات يک جادو، قبل از اين که برای هميشه از بين برود، به شخصيت­های معروف و جديدی برمی­خورد و…

«نسبيت»، نقاشی محصول ۱۹۵۳ که با جاذبه و پرسپکيتو بازی میکند، اثر موريس اشر در «شب در موزه: راز مقبره/ Night at the Museum: Secret of the Tomb» دچار فراز و نشيبهای خوشايندی میشود. لری، نگهبان شب (با بازی بن استيلر) و همکاران عتيقهاش، تدی روزولت (با بازی رابين ويليامز) و سِر لانسلوت (با بازی دن استيونس) دور و بر پلکانهای جانبی حياط خلوت سورئال نقاشی اشر مدام بالا و پايين میپرند. اين صحنه تجلی فشردهای از کمدی فيزيکی و تا حدی متافيزيکی است- که تقريباً به اندازه نسخه لِگویی «نسبيت» اثر اندرو ليپسون و دانيل شيو خندهدار و تاثير گذار است. با پيش بردن استعاره، توليد کنندههای فيلم موفق به تهيه پوستری از همين نقاشی برای فيلم شدهاند. بايد به همه دست اندرکاران [اين پوستر] تبريک گفت.

NightattheMuseumSecretoftheTomb3 - نقد فیلم Night at the Museum: Secret of the Tomb (شب در موزه ۳: راز مقبره)

متأسفانه تعريف از سومين قسمت از مجموعه فيلمهای «شب در موزه»، فيلمی فانتزی برای مخاطب کودک که در آن مجسمههای پارچهای يا مومی موزه تاريخ طبيعی نيويورک جان میگيرند و هر شب از سویی به سوی ديگر میپرند، به همين جا ختم میشود. کارگردان، شان لوی، نسخه اوليه اين فيلم ( ساخت سال ۲۰۰۶ ) را با دنبالهای که در موسسه اسميتسونيان واشنگتن ساخته شده در سال (۲۰۰۹) ترکيب کرده و کش داده است. با توجه به اين که دو نسخه قبلی روی هم تقريباً يک ميليارد دلار در سراسر جهان فروش داشتهاند، با يک دو دو تا چهارتا ساده هم میشد به اين نتيجه رسيد که نسخه سومی هم در کار خواهد بود. اين بار نسخه سوم در بريتيش ميوزيوم فيلمبرداری شده است. مقصد بعدی اين تور جهانی ممکن است موزههای لوور يا هرميتاژ باشد، اما ظاهراً پروژه به همين جا ختم میشود.

NightattheMuseumSecretoftheTomb5 - نقد فیلم Night at the Museum: Secret of the Tomb (شب در موزه ۳: راز مقبره)

دليل ديگر اين پيش بينی اين است که عنوان «راز مقبره» شهادت میدهد که قرار است همه چيز در همين نسخه دفن شود. در فيلمنامه ديويد گوی ون و مايکل هندلمن، لری و دار و دستهاش راهی لندن میشوند تا بفهمند چرا لوح باستانی مصری که منبع احيای مجسمههای موزه بوده از کار افتاده است. آنها در بريتيش ميوزيوم با لانسلوت روبرو میشوند. او خيلی سخت با شرايط قرن بيست و يکم خو میگيرد و تقريباً مأموريت لری برای نجات دوستان بسيار بسيار قديمیاش را خراب میکند. فيلم برخی از بخشهای دو نسخه قبلی را تکرار میکند و اندک نوآوریهايش- مثلاً ايفای دو نقش (مرد غار نشين و نگهبان موزه) توسط استيلر- هم بسيار نخ نما، مبتذل و ضعيف هستند.

آيا کسی در اين فيلم درخشيده است؟ بازيگرها انگار به زور از روی سناريوی فيلمی که بيشتر شبيه بازداشتگاه غيرنظاميان است تا اردوگاه تابستانی ديالوگهای خود را میخوانند. کمدينهای نمونهای مانند ريکی جروايس (کارگردان AMNH)، استيو کوگان (اکتاويوس سرباز رومی) و اوون ويلسون (جديدا کابوی باستانی) بيشتر شبيه ولگردها هستند و گویی اميدوارند کسی از گوشه و کنار يک خط ديالوگ جالبتر از آنچه فيلمنامه برايشان در نظر گرفته است بهشان برساند. اين چهرههای يخزده و وامانده از ناراحتی داد میزنند که «بابا يکی نقش منو دوباره بنويسه!».

NightattheMuseumSecretoftheTomb2 - نقد فیلم Night at the Museum: Secret of the Tomb (شب در موزه ۳: راز مقبره)

ميکی رونی، که ماه آوريل در ۹۳ سالگی درگذشت، روی ويلچر برای مدت کوتاهی در اين فيلم ظاهر می شود. ويليامز، در آخرين نقش سينمایی پيش از مرگش در آگوست گذشته، برخلاف هميشه ساکت است اما به سادگی توانسته شخصيت نوشته شده در فيلمنامه را دربياورد. (فيلم به اين دو ستاره ابدی سينمای کمدی تقديم شده است). تنها بازيگرانی که انگار با خودشان حال میکنند يکی ديک وان دايک، در نقش نگهبان شب بازنشسته موزه طبيعی که اتفاقاً خيلی هم زبر و زرنگ است، و ديگری کريستال ميمونه، ميمون کپوچين بازيگوشی که در جريان جست و خيزهايش روی مجسمههای کوچک اکتاويوس و جديدا، در صحنه ای که شهر پومپی به آتش کشيده میشود، میشاشد و چند ماچ آبدار روی صورت هر آدمی که می‌بيند میکارد، هستند.

میتوانم همينطور ادامه دهم، اما شوخی با فيلمهای شکست خورده بخش مورد علاقهام در حرفه نقد فيلم نيست. علاوه بر اين، حتماً تا حالا منظورم را گرفتهايد. روزی از همين روزها، صحنه «نسبيت» روی يوتيوب خواهد رفت. همان صحنه از «شب در موزه: راز مقبره» را ببينيد و بيخيال بقيه اش شويد.

منتقد: ریچارد کورلیس (Time) – امتیاز ۳ از ۱۰

مترجم: محمدرضا سیلاوی

منبع: سایت نقد فارسی

حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!

عشق فیلم هستی بیا کانال تلگرام ما 😍
//