آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

نقد فیلم Annie (آنی)

Annie1 - نقد فیلم Annie (آنی)

کارگردان : Will Gluck

نویسندگان : Will Gluck, Aline Brosh McKenna

بازیگران : Quvenzhané Wallis, Cameron Diaz, Jamie Foxx

خلاصه داستان : آنی یک بچه ی شاد بی سرپرست است که در خیابان های نیویورک به تنهایی زندگی می کند. پدر و مادرش او را زمانی که تازه به دنیا آمده رها کرده اند و …

IMDb

دوباره سازی بيشتر فيلم‌ها غيرضروری است، اما بازسازی «آنی/Annie» از [بازسازی] خيلی فيلم‌های ديگر بدتر است. اين فيلم، که زايد بودن از سر و رويش می‌بارد، نه تنها نمی‌تواند بر حس اجتناب ناپذير آشناپنداری (دژاوو) غلبه کند، بلکه عليرغم تغيير شديد چهره کاراکترها قادر نيست به اين پرسش که چرا بايد به وجودش اهميت دهيم پاسخ دهد. عليرغم اين که آنی می‌تواند به عنوان يک سرگرمی خانوادگی در نظر گرفته شود، اما قادر نيست به اين پرسش جواب منطقی بدهد که چرا اين نسخه بايد جايگزين نسخه های قابل استفاده ۱۹۸۲ يا ۱۹۹۹ شود. به نظر می‌رسد که هدف خاصی پشت ساخت اين فيلم نبوده است، گرچه به سختی می‌توان فهميد که پاچه چه کسی قرار بوده با ساخت اين فيلم پرهزينه خارانده شود.

Annie2 - نقد فیلم Annie (آنی)

بزرگ‌ترين تغيير (البته غير از رنگ پوست دو بازيگر اصلی) اين فيلم نسبت به آثار قبلی تبديل «آنی» از حالت فيلم موزيکال ۱۹۷۷ دوران رکود به اثری با حال و هوای سال ۲۰۱۴ است. احتمالاً دست اندر کاران فيلم با خود فکر کرده‌اند که اگر ماجرای فيلم در نيويورک مدرن رخ ندهد بچههای امروزی توجه چندانی به آن نمی‌کنند. (حرف من اين است که بچههای امروزی اصلاً به اين فيلم توجه نمی‌کنند فارغ از اين که کجا يا کی داستانش رخ می‌دهد.) اکثر اسامی همان اسامی قبلی هستند البته به استثنای دَدی واربوکس، که در نسخه جديد به ويل استاکس تبديل شده است (و نقشش را جيمی فاکس بازی می‌کند). تمام نکات قابل انتظار فيلمنامه وجود دارند، اما جزئيات در بسياری جنبه ها فرق کرده‌اند. «آنی» شبيه يک خانه قديمی آشنا می‌ماند که دچار يک تغيير دکوراسيون اساسی شده است، ولی هنوز ساختار قدیمی، تخته‌های کف که قژقژ صدا می‌دهند و بقيه چيزها را حفظ کرده است. با اين حال، برخی دکورهای جديد عمداً برجسته شده‌اند، مثلاً تعقيب و گريز خودرو و هلي‌کوپترِ بيش از حد طولانی که بخش عمدهای از اوج فيلم را تشکيل می‌دهد. اين بخش در نسخههای قبلی وجود نداشته است.

Annie5 - نقد فیلم Annie (آنی)

[شخصیت] آنی (با بازی کووِنژين وليس) مثل هميشه پرحرارت و خوش بين است. اما در فيلم جديد خبری از آن بازيگر موقرمز [همیشگی] نيست، اما آن شخصيت شيطان ديده می‌شود. آنی که ابتدا يکی از پنج فرزند خوانده ساکن در آپارتمان نقلی خانم هانيگان (با بازی کامرون دياز) است، وقتی که مسيرش با ميلياردر بزرگ، استاکس، يکی می‌شود خوشبخت می شود. استاکس به عنوان سياستمدار تازه کاری که اميدوار است بتواند جای شهردار فعلی نيويورک را بگيرد، در شمارش آرا از رقيب خود عقب است اما ناگهان وقتی که به طور تصادفی کار خوبش برای آنی توسط دوربين گوشی موبايلی گرفته می‌شود و در اينترنت پخش می‌شود، تعداد آرایاش چند برابر می‌شوند. اين امر باعث می‌شود که سَر استراتژيستش، گای (با بازی بابی کاناوال) به او پيشنهاد کند که آنی را به فرزندخواندگی بگيرد. از آنجا که هيچکس مانع اين اتفاق نمی‌شود، آنی به پنت هاوس مجلل او نقل مکان می‌کند و خيلی زود رابطهای بين اين دو شکل می‌گيرد.

Annie3 - نقد فیلم Annie (آنی)

ترانههای فيلم تلفيقی از برخی کارهای استروس و چارنين هستند. برخی آهنگ‌های قديمی‌تر در برخی موارد به روز رسانی شده‌اند. در اکثر قسمتهای فيلم، بازيگرها، خوانندههای خوبی هستند و ميان پرده های موسيقيایی با انرژی کافی برای رقص طراحی شده‌اند تا برای بيننده خسته کننده نباشند. آنی به سابقه خود با شوخی‌های قديمی اين فيلم ادای دين می‌کند. در صحنه آغازين فيلم کودک موقرمزی به نام «آنی» را می‌بينيم و بعد به دوران رکود و سياست نوين (New Deal) فرانکلين روزولت بر می‌گرديم. بعداً متوجه می‌شويم که استاکس کچل است و کلاه گيس بر سر می‌گذارد.

Annie6 - نقد فیلم Annie (آنی)

کارگردان ويل گلاک و نويسنده‌هايش از يک نظر شايسته تحسين هستند: تمرکز بر رابطه بين وجهه فرد و تعداد آرا، آن‌ها در اين فيلم نشان می‌دهند که چگونه انتخابات باعث افزايش درک عمومی درباره سياست شده است. اين چيز جديدی نيست اما پرداختن يک فيلم سبک وزن به چنين حقيقت عميقی امری غيرعادی است. البته، به منظور نمايش پايانی خوش در اين فيلم، اين موضوع در دقایق پایانی بالکل فراموش می‌شود.

در خصوص بازی‌ها بايد گفت که فقط کوونژين وليس و جيمی فاکس ظاهراً روی قسمت خود سرمايه گذاری کرده‌اند و جاذبه بين آن دو به امان خدا رها شده است. رز بيرن (به عنوان دستيار استاکس و معشوقه نصفه و نيمه‌اش با نام گريس) خشک و بدون لطافت است و هم بابی کاناوال و هم کامرون دياز مشمئز کننده بازی می‌کنند. به طور کلی بازيگران با خود فيلم سازگار هستند (هر دو به يک اندازه بد هستند). در بازار امروز، فيلم‌های موزيکال به سختی فروش می‌روند (کافی است از کلينت ايستوود بپرسيد که فيلم «پسرهای جرزی/Jersey Boys»اش با چه شکستی روبرو شد)، و وقتی کارهای درخشانتر و جذاب‌تری روی پرده هستند بعيد به نظر می‌رسد که فيلمی به کم فروغی و ژنريکی «آنی» بتواند نظر بينندهها را جلب کند.

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۵ از ۱۰ (۲ از ۴)

مترجم: محمدرضا سیلاوی

منبع: سایت نقد فارسی

نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //