آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

نقد فیلم آشغال های دوست داشتنی

b3f45fc7cd7dd395059c7 - نقد فیلم آشغال های دوست داشتنی

آشغال هاي دوست داشتني مانند ديگر آثار محسن اميريوسفي با يك ايده جذاب در قالب يك فرم خلاقانه آغاز مي شود. اما اين بار دغدغه اميريوسفي ديگر شخصي نيست و ملي است، بحث مام وطن و مادري است كه همه فرزندانش را دوست دارد ولي مجبور است بعضي از آن هارا به زباله دان تاريخ بسپرد و فراموششان كند. اين بار ما با كاراكتر هاي فيلم در قالب قاب عكس طرف هستيم كه هر كدام داراي ايدئولوژي سياسي متفاوت سرنوشت هاي گوناگون هستند و وجه اشتراكشان عشق مادر به آن ها و خانواده بودنشان است، خلق موقعيت هاي قدرتمند درامتيك با چند قاب عكس در اكثر سكانس ها، فيلمبرداري تورج اصلاني كه با وجود محدوديت ها كه اكثر سوژهاي او قاب عكس بودند فيلمبرداري خوب و قابل قبولي است.

بازي شيرين يزدانبخش كه محور اصلي فيلم است مثل هميشه در سطح خوبي قرار دارد. شخصيت پردازي در اين فيلم محسن اميريوسفي به علت نوع روايت داستان از اهميت بالايي برخوردار بود كه از پس آن به خوبي بر آمده و كاراكتر ها از سطح تيپ هاي معمولي سينماي ايران خارج شده و هرچه بيشتر شبيه انسان هايي مي شوند كه ما، در اطراف خود مي بينيم . شبيه همين لايه هاي درون متني را در فيلم ” مرگ ماهي ” ساخته ((روح الله حجازي)) داشتيم كه تفاوت بزرگ آن با اين فيلم اميريوسفي غير از وضعيت فرماتيک حاكم بر اثر، از نظر لايه هاي درون متني تمركز حجازي تنها بر روي روابط خانوادگي بود، اما امير يوسفي از بستر خانواده براي بررسي تحولات تاريخي ١ قرن اخير و تاثير آن بر مردم استفاده كرده .

موسيقي متن فيلم كه استفاده از سه تار بوده به خوبي به فضاي ايرانيزه كار نشسته و مخاطب را در طول فيلم نوازش مي كند . آنچه ” آشغال هاي دوست داشتني ” را فيلم ارزشمند مي كند اين است كه كارگردان به ورطه شعار هاي گل درشت، سياه نمايي هاي توي ذوق زننده پرهيز مي كند و حرف دلش را مي زند. هر چند اين نسخه بعد از ٦ سال مميزي و تغييرات فيلمنامه به اين اثري تبديل شده است كه مي بينيم اما حرف اين فيلم انقدر مهم است كه قواعد سينمايي بايد كمي سكوت كنند. در آخر ” آشغال هاي دوست داشتني ” از آن دست فيلم هايي است كه هر از چند گاهي ديدنش واجب است .

نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //