آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

نقد فیلم Upgrade (ارتقا)

photo 2020 04 10 15 48 14 - نقد فیلم Upgrade (ارتقا)

“ارتقا” (Upgrade) فیلمی که بدون اغراق ما را با واقعیت هایی که در انتظارمان است رو به رو می کند. ما با یک فیلم علمی تخیلی رو به رو نیستیم. فیلم کاملا از واقعیات سخن می گوید. فقط کمی زودتر به استقبال این واقعیات رفته است.

هراری در کتاب انسان خردمند نوشته است:((ما انسان ها حیوانات را تحت سلطه خود آوردیم چرا که از آنها با هوش تر بودیم)).حالا تصور کنید موجوداتی در راه هستند که ساخته دست بشر هستند اما میلیون ها برابر از بشر باهوش تر هستند  و مهم تر از آن طوری طراحی شده اند  که میل به جاودانگی و پیروزی در هر شرایطی داشته باشند .فکر میکنید چه چیزی در انتظار بشر خواهد بود؟

فیلم با معرفی کاراکتری آغاز می شود که بسیار علاقه مند است از دستان خود استفاده کند و علاقه ای به دنیای ماشینی شده و هوشمند ندارد.او از رانندگی توسط سیستم های هوشمند بیزار است و تمایل دارد کنترل اتومبیلش را خود در اختیار داشته باشد .در کنار این مرد، زنی هست که عاشقانه دوستش می دارد. این عشق محور اصلی فیلم قرار می گیرد. تقابل هوشمندانه ای بین عشق و ربات ها شکل میگیرد. در ادامه دوستی وارد فیلم می شود که علاقه ای به ارتباط با انسان ها ندارد. خانه خود را از همه مردم جدا کرده و شخصیتی منزوی و مردم گریز دارد. هر چیزی که لازم باشد در فیلم حضور دارد. مردی که از ربات ها بیزار است. مردی که عاشق ربات هاست. زنی که مابین این دو است و تمایل به تعامل بین ماشین و انسان ها دارد. اما چه اتفاقی رخ می دهد؟ بله! هر سه گروه شکست می خورند. هر سه گروه مغلوب هوش مصنوعی فرابشری میگردند.

فیلم از یک مبحث علمی و تخصصی، یک اثر هنری بسیار سرگرم کننده و جذاب ساخته تا جایی که از سوی تماشاگران امتیاز قابل قبولی کسب میکند. این مهمترین ویژگی فیلم است چرا که قبل از “ارتقا” هم فیلم های بسیاری سعی کرده بودند خطرات هوش مصنوعی را به بشر تذکر دهند اما در عمل هیچ کدام تا به امروز به اندازه این فیلم نتوانسته به طور دقیق چراییِ این خطر را به مخاطب توضیح دهند.

مردی نابغه به تراشه ای هوشمند دست یافته است.تراشه به دنبال بقاست.چرا؟ یکی از مهمترین ویژگی دنیای ربات ها و هوش مصنوعی به طور کلی این است که به شدت برای بقا می جنگند و این یکی از شگفت انگیز ترین ویژگی های این عرصه است‌.فیلم به زیبایی اصرار برای بقا را از جانب تراشه هوشمند به نمایش میگذارد. تراشه مردی که عاشق فعالیت بدنی است را برای بقا انتخاب می کند. در حقیقت هوش مصنوعی به دنبال کنترل بدن ها و در اختیار درآوردن تمام فعالیت ها و عکس العمل هاست. هوش مصنوعی به انجام خودش برای فعالیت ها قانع نیست و به دنبال کنترل تمام بدن هاست.

photo 2020 04 10 15 48 11 - نقد فیلم Upgrade (ارتقا)

در فیلم قسمت مفید و هیجان انگیزِ هوش مصنوعی_که البته در واقعیت هم فاصله زیادی با آن نداریم_یعنی سلامتی یک معلول و دوباره راه رفتن یک فلج، توسط هوش مصنوعی را شاهد هستیم.اینجا به این علم سر تعظیم فرود خواهیم آورد و برای شخصیت اصلی فیلم بسیار خوشحال می شویم. اما در ادامه اتفاقات شگفت انگیزی رخ می دهد. تراشه شروع به حرف زدن با مرد می کند، او را راهنمایی می کند و با هوش خود او را متقاعد می کند که به کجاها برود و با چه کسانی درگیر شود. این افراد که تراشه، مرد را وادار به مبارزه با آنها می کند در حقیقت دشمنان خودِ تراشه هستند اما او طوری وانمود می کند که آنها قاتل نامزدِ مرد هستند و باید از آنها انتقام بگیرد.

هراری در انسان خردمند توضیح میدهد که چطور هوش مصنوعی با الگوریتم هایش افراد را فریب می دهد، جای دوست و دشمن را معکوس می کند و خیلی از ارزش ها و باورها را به افراد تحمیل می کند و فرد را قانع می کند چه سبک زندگی برای او مناسب است. در فیلم میبینیم تمام زندگی مرد، از قتل نامزدش تا بازی مرگ و انتقام، تماما برنامه ای از پیش تعیین شده از سوی یک تراشه هوشمند بوده است. تراشه ای که حتی مخترع و صاحبش نمی تواند مانع پیشرفت و پیشروی او شود. و در ادامه صاحب تراشه توسط  تراشه به قتل می رسد. مرگ بشر فقط توسط هوش بیشتری که اتفاقا ساخته خود بشر است. نکته جالب توجه دیگر در فیلم سکانسی در اواخر فیلم است که ما در حد چند دقیقه مرد را میبینیم که کنار نامزد خود در بیمارستان نشسته، نامزدش زنده و او هم رو به بهبود است، بعد متوجه می شویم اینها تماما فریب ذهن است که در حقیقت صاحب مغز مغلوب شده و بدنش تماما در اختیار تراشه درآمده و او حتی قدرت تفکر و درک واقعیت را ندارد و هویتش وارد فاز رویای ابدی شده‌.

امروزه با تبلیغ روزافزون مواد مخدر و با ترویج ماری جوانا و روانگردان و …آنهم با الگوریتم های بسیار قوی و روانشناسانه، جسم ها عملا در خدمت سرمایه داری و اذهان کاملا ارتباط خود را با واقعیت از دست داده اند.جوانان با عمل های زیبایی وبا مصرف مواد مخدر و مصرف گرایی افراطی، حس قدرت و مبارزه و شکوه و افتخار دارند در حالیکه اتفاقی که واقعا افتاده این است که این بدن ها برده شده اند و ذهن وارد فاز رویا شده است. و متاسفانه صاحب این اذهان متوجه نیستند چقدر از واقعیت دور شده اند.

photo 2020 04 10 15 48 07 - نقد فیلم Upgrade (ارتقا)

کارگردان در خلق فضا فوق العاده عمل کرده. فیلم به طور یکنواخت در فضایی سرد و بی روح جریان دارد. با اینکه علم پیشرفت کرده و همه چیز تحت اختیار ماشین هاست ما در فیلم بیشتر شاهد خرابه ها و ساختمان های قدیمی هستیم. فضای بی اعتمادی در جای جای فیلم دیده می شود. افرادی که به دروغ به ویلچرها چسبیده اند. افرادی که از ربات قابل تمییز نیستند. افرادی که در دنیای بی رحم سرمایه داری رسما به یک ابزار و ماشین تبدیل شده اند. اینجا فقط یک اصل وجود دارد:((باهوش تر ها برنده اند)).پس احساسات را فراموش کن چون احتمالا یک نفر باهوش از آن علیه خودت سواستفاده خواهد کرد.

ارتقا فیلمنامه نویسی بس زیرک دارد.چرا که رقابت باهوش ها را به نمایش می گذارد پس نیاز دارد که نقشه های پیچیده ای را وارد کار کند که در این مورد تا حد زیادی قابل قبول عمل کرده.

فیلم نقاط ضعف هم کم‌ ندارد. مثلا اینکه با وجود پیشرفت و ماشینی شدن و هوشمند شدن همه شغل ها، پلیس بسیار ساده لوح و بسیار محروم از امکاناتی هوشمند است. در حالیکه امنیت یکی از مهمترین حوزه هایی است که هوش مصنوعی در آن حرف برای گفتن دارد و وعده هایی بسیار با شکوه در این باره شنیده ایم.

photo 2020 04 10 15 48 18 - نقد فیلم Upgrade (ارتقا)

یکی از نکات جالب فیلم هک شدن ماشین مرد است که منجر به تصادفی برنامه ریزی شده می شود. اینکه در آینده گرچه قرار است خیلی از کارهای روزمره ما را ربات ها انجام دهند اما اگر توسط فردی دیگر هک شوند چه؟ هک شدن توسط دشمنان بی شک یکی از مهمترین دغدغه های بشر خواهد بود.

در سکانسی بسیار عمیق و پر معنا افرادی را میبینم که زندگی واقعی را رها کرده و توسط عینک های سه بعدی و ابزار هوش مصنوعی، در دنیای مجازی زندگی میکنند. این اتفاق خبر خوبیست یا دردناک؟ آیا این دنیا می تواند به اندازه دنیای واقعی روح ما را ارضا کند؟

“ارتقا”از ارتقای چه چیزی سخن می گوید؟آیا منظور ارتقای بشر از میمون تا یک ربات خارق العاده است؟آیا ربات ها تکامل یافته انسان ها خواهند بود؟!هنوز نمی توان با جدیت در این باره نظر داد.در فیلم اخلاقیات،بشر،اعتمادها و راه حل ها همه سقوط می کنند. ما تنها چیزی را که در حال ارتقا دیدیم یک هوش سیاه بود.

نویسنده: فاطمه دلفانی
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //