آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

نقد فیلم There Will Be Blood (خون به پا خواهد شد) محصول 2007

xzqwxyQlhbdnnSpFbBpuDhdVZ92 - نقد فیلم There Will Be Blood (خون به پا خواهد شد) محصول 2007

خون به پا خواهد شد پخته ترین و جاه طلبانه ترین فیلمِ پل تامس اندرسون،کارگردان آمریکایی است. داستانی از به قدرت رسیدن و به پوچ رفتن. داستانی از تقابل آرزوها و اعتقادها.داستانی از انحطاط آدمی و تبدیل شدنش به حیوان درنده خوی.کمتر فیلمی این اندازه جاه طلبی و قدرت را در خود جای داده است. پا گذاشتن و دیدن این دنیای سیاه که اندرسون به شکل عجیبی آن را به تصویر کشیده است ترسناک است زیرا مواجهه با آنچه می گوید دردناک است.اینکه بفهمیم هر آنچه که آن را مدرنیته و حرکت علمی رو به جلو می نامیم، روی خون ریزی های تمام نشدنی این آدمیان بنا شده است. فیلم داستان یکی از همین آدمیان است.کارگری ساده بنام دنیل پلینویو که با جاه طلبی و تلاش بی وقفه اش چاه نفتی را پیدا می کند و به آرامی به یک آدم خونخوار و بی رحم تبدیل می شود.قصه ای سیاه با شخصیتی سیاه وسط طلای سیاه در دنیایی سیاه.

فیلم روایتی از حرص و آز آدمی است داستان سیاست و مذهب و خانواده است. داستان نفرت و نفت است.داستان جنون است. داستان سرگشتگی و غرور است .داستان خصیصه های بد و خوب آدمی است و همه ی این ها در فیلم ناقص است زیرا نمی شود به این مقدار حس در یک فیلم دو ساعته و نیمی پرداخت.این داستان فیـلم خـون به پا خواهد شد انـدرسون می باشد. همان ابتدا کارگردان طمع و جاه طلبی این آدم را به رخ ما می کشاند هنگامی که در نمایی شاهدیم که او سنگی را که گمان کرده بود گم کرده است پیدا می کند و او را ستایش میکند.

اندرسون تاثیرات دو طرفه ی صنعت و دین را بر پیشرفت آمریکا نشان می دهد. و زیرلایه فیلم تقابل صنعت و مذهب است.

موسیقی نیز در تمام فیلم نقشی اساسی دارد و به رندانه ترین شکل ممکن در نقاط مهم فیلم موسیقی قطع میشود و فیلم در سکوت به درام نزدیک تر می شود مانند شکسته شدن پای دنیل.

دنیل دی لوئیس یکی از خارق العاده ترین بازی های این قرن را ارائه می دهد، از همان لحظه اول فیلم تا آخرین دیالوگش میخکوب بازی بی نظیر و درخشش بی توقفش در نقش دنیل پلینویوی نفتی هستیم . آن لحن و بیان کردن دیالوگ هایش، آن جلوه ی بی نظیر تصویریش ،راه رفتنش،نگاه کردنش ،زبان را در دهان حرکت دادنش همه و همه روی هم انباشته می شود و یک بازی بی نقص را تحویل ما می دهد.و در مواجهه با او هیچ راهی جز شگفت زده شدن و خیره شدن به او ندارید.

دنیل برای استخراج نفت بیل می زند و با بشکه های نفت بر میگردد و با تلاش جنون بارش به دنبال آرزوهایش می رود و در نهایت همه چیز را فدای خود می کند و ثروت فراوانی را به دست می آورد اما هیچ گاه زندگی آرام و باثباتی ندارد و حتی به فرزند مجهول هویه خود نیز به عنوان یک شریک نگاه می کند.

there will be blood olly moss 660 - نقد فیلم There Will Be Blood (خون به پا خواهد شد) محصول 2007

دنیل یک شخصیت متعصب و مغرور و حتی منزوی است که تنها قصدش آن است که هر چه زودتر به پول برسد.درطول فیلم هیچگاه همدردی و یا دل تنگی او را برای کسی نمی بینیم یا اگر هم هست از روی ریا است.

” یه حس رقابت در من است . من نمی خوام هیچ کس دیگه ای موفق بشه. ازبیشتر افرادمتنفرم. میخوام به قدر کافی پول دربیارم که بتونم از همه آدما کناره بگیرم”.این دیالوگ کاملا درون دنیل را نشان می دهد.

شخصیت مهم دیگر فیلم ایلای کشیش است که مردم روستا را فریب می دهد و تنها برای پول کار می کند و نه ایمان منجمد مردم.و حتی با پدر خود بر سر پول دعوا و مرافعه راه می اندازد. ایلای نماینده همان مسیحیت تحلیل رفته و از درون پوسیده ی امروزی است. مذهبی که بیشتر خرافه و جهل است و ناراستی و ماندنش را مدیون ریا کاری و سرمایه هنگفتش است و برای سود جویی حتی اصول ابتدایی خود را زیر پا می گذارد.

سکانس آتش سوزی یکی از مهمترین سکانس های فیلم است و نزول دنیل از اینجا به بعد شروع می شود. وقتی در سیاهی و ظلمت شب نور خیره کننده آتش را میبینیم و وقتی پسربچه پرت می شود دست بر گوشهای خود می گذارد و مردی او رانجات می دهد می دانیم این یک آتش سوزی معمولی نیست بلکه چیزی فرای این اتفاق در شرف وقوع است. بعد این اتفاق دنیل رو به تاریکی می رود هم زمان با کلنجار رفتنش با پسر ناشنوایش. و اینجا است که هنری برادر دغل باز و قلابی او وارد ماجرا می شود . هنری شخصیتی مهم است به دلیل نزدیک شدن به دنیل و درامی که بین این دو شکل می گیرد . هنری وسیله ای است که چهره تاریک و سیاه دنیل را بروز می دهد و ما در طول این مراودات شاهد آنیم. هنری بر اچ.دبلیو پسر ناشنوای دنیل نیز تاثیر می گذارد. پسر که از دست دادن گوش هایش برایش هنوز حل نشده است حس از دست دادن چیزی بزرگتر تمام روحش را می خورد و آن از دست دادن پدرش است. پس آتشی بزرگ روشن می کند که این آتش هم آتشی معمولی نیست و منجر به برخورد وحشیانه دنیل با او هنگام رها کردنش می شود و همه ی اینها باعث شروع نفرت پسر به پدرش می شود.

there will be blood3 - نقد فیلم There Will Be Blood (خون به پا خواهد شد) محصول 2007

اما شاید مهمترین معنایی که بعد دیدن فیلم معنا پیدا میکند از بین رفتن خانواده و به دنبالش عشق است و بروز چیزی بنام نفرت. و دنیل هم قربانی این نفرت است.

تماشا کردن فیلم مانند غرق شدن در سیلابی است که از آن راه گریزی نیست ،پر از صحنه های مهیب ، ریا ، حیله گری و جلوه گری خصایص متنوع آدمی است و تا انتهای فیلم هم جاری است. ترکیب اندرسون و دی لوئیس تا این زمان که یک ترکیب فوق العاده موفقی بوده است و باید دید که در فیلم جدید این دو نیز این موفقیت دوباره تکرار خواهد شد.

نویسنده: محمد جواد صابری
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
فاطمه دلفانی در 18 مارس 2020 ساعت 20:40 پاسخ

عالی بود .خون .کلید واژه اصلی برای این فیلم .👌

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //