نقد فیلم Parasite (انگل) محصول 2019

parasite.0 - نقد فیلم Parasite (انگل) محصول 2019

به راستی چه کسانی انگل جامعه هستند؟

ثروتمندان بی مصرف و بی رحم یا فقرای با استعدادی که توسط بی عدالتی حاکم، استعداد و هوششان هدر می رود یا به مسیر انحرافی کشیده می شوند؟ کدام دسته انگل جامعه هستند؟

فیلم Parsite (پارازیت) از همان ابتدا جنگیدن برای پول را به نمایش می گذارد. زندگی به شرط مبارزه برای پول ،ممکن است.هر چه پول بیشتری بخواهید این مبارزه خشن تر می شود .فیلم به خوبی نشان می دهد سرمایه داری جایی برای عواطف، باقی نمی گذارد .هر کس شغلی دارد جای کسی دیگر را گرفته است .اگر می خواهید وارد چرخه بازار شود باید کس دیگری را از چرخه خارج کنید.

در ابتدای فیلم هم مشاهده می کنیم خانواده سفارشات خود را با دزدیدن اینترنت همسایه انجام می دهد. پس از همان ابتدا با روحیات خانواده آشنا می شویم که آمادگی تقلب و تخلف را دارند. هرچند که هر چه بیشتر وضع فلاکت بار آنها را مشاهده می کنیم بیشتر به آنها حق می دهیم به هر قیمتی خود را از زیرزمین تاریکی که با سمپاشی و ادرار همسایگان به یک جهنم واقعی تبدیل شده، نجات بدهند.

ورود به خانه ثروتمندان آسان است اما کم کم جنگیدن با فقرای دیگر برای تصاحب شغل در آن خانه سخت تر و سخت تر می شود تا جایی که کار به خون و خونریزی کشیده می شود. ثروتمندان آسوده زندگی می کنند و فقرا به جان هم می افتند. اما در جنگ بین فقرا بالاخره طبقات بالاتر هم درگیر خواهند شد. مانند کشتی تایتانیک که فقرا را زودتر غرق می کرد اما طبقه امنی در جامعه نخواهند ماند وقتی سیاست از بیخ و بن فاسد باشد.

parasite main - نقد فیلم Parasite (انگل) محصول 2019

سنگ سخت و محکمی که برای شانس به خانه فقرا وارد شد تبدیل به نماد بدبختی و رنج شد .و پسر خانواده فقط در بدبختی ها سنگ را به سینه می فشرد و در نهایت هم همان سنگ ضربه سنگینی به سر پسر وارد می کند. شانسی برای کسانی که در فقر در جامعه ناعادلانه به دنیا می آیند وجود ندارد.

زیر زمین، جایی که همه فراموش می کنیم در آنجا چه خبر است .چرا که همه مبهوت معماری زیبای خانه می شوند اما نمی داند در زیر این خانه ها خون چه افرادی در شیشه می شود. جایی که خبرهای اصلی همیشه آنجاست.

یکی از بهترین سکانس ها ،سکانسی است که در آن نظریه فروید به زیبایی به نمایش گذاشته می شود. عشق برده به ارباب!در آن سکانس می بینیم مرد در زیر زمین تیره و تار برای اربابی که تا به حال او را ندیده برق ها را روشن‌ می کند آنهم با ضربه به سر خود و حتی جملاتی هم برای ورود او به خانه هر روز ادا می کند. در واقع این سکانس قشری  از جامعه را نشان می دهد که چطور با جان و دل به نابرابری جامعه دامن می زنند. مرد زیرزمین در سکانس پایانی حتی حاضر است جان خود را برای ارباب خویش فدا کند در حالی که ارباب در صحنه جان کندن مرد بینی خود را محکم میگیرد که مبادا بوی این طبقه از جامعه به مشامش برسد.

بو!همان دلیلی که کیم قاتل مرد ثروتمند می شود .مرد ثروتمند که نمی خواهد کوچکترین ربطی به طبقه پایین جامعه داشته باشد از بوی بد راننده خود شاکی است. این جا کارگردان به زیبایی نشان می دهد که اختلاف طبقاتی چه تبعاتی دارد و چگونه  به یک طبقه از جامعه اجازه می دهد طبقه دیگر را مانند انگل ببینند.

پسر خانواده فقیر زنده می ماند .آنهم در حالی که به سختی به مغز او ضربه وارد شده. همه می دانیم پسر در حقیقت مرده است. و زنده ماندن او در واقع از رویاهای کارگردان برای آینده کره جنوبی سخن می گوید. پسر نماد نسل جوان کره جنوبی است که باید پدران خود را نجات دهند. آنها را زیر زمین های تنگ و تاریک طبقه محروم کره جنوبی بیرون بیاورند و به آنچه که شایستگی آن را دارند برسانند. کارگردان انگل از پسران کره کره می خواهد آینده کره را نجات دهند.

nbcu 89L57 Full Image GalleryBackground en US 1582838410350. SX1080  - نقد فیلم Parasite (انگل) محصول 2019

فیلم جزئیات بی بدیل بسیاری دارد. مثلا همسر خانواده ثرتمند هر بار که می خواهد چیزی را مطمئن و باارزش مثال بزند این جمله را می گوید که :((آن را از آمریکا سفارش داده ام )). در واقع اعتراض کارگردان به این امر است که ثروتمندان به جای حمایت از کشور خود به تولیدات آمریکایی اعتماد می کنند. و یا اینکه ثروتمندان که به ظاهر به هنر احترام می گذارند چقدر در هپروت به سر می برند که با نقشه دختر جوان که فقط چند کلمه درباره هنردرمانی در اینترنت خوانده و اصلا هنرمند نیست  به راحتی فریب می خورند .هنر توسط ثروتمندان به جای حمایت به سخره گرفته می شود.

ثروتمندان در این فیلم راحت فریب می خورند که به عقیده خانواده فقیر فیلم، این سادگی به خاطر این است که آنها همه مشکلات خود را راحت با پول حل می کنند و دلیلی نمی بینند که وارد پیچیدگی ها شوند .اما خانواده فقیر برای بقا نیاز به جنگیدن و هوش دارند .برای همین مدام در حال نقشه کشیدن هستند و باید حتی حرف های اطرافیان خود را پیشبینی کنند و جوابی برای آن حاضر کنند. وقتی به اتفاقی پیش بینی نشده برخورد می کنند به قیمت جانشان تمام می شود .آنها پولی ندارند که به سادگی مشکلات پیچیده را حل کنند. برای همین دوباره گرفتار زیرزمین و فاضلاب می شوند. که در این فیلم سیگار کشیدن دختر خانواده با خونسردی تعمدی از روی نا امیدی در بین فاضلاب و گند و کثافت ،یکی از بهترین و تاثیرگذار ترین صحنه های فیلم است.

با تماشای فیلم، سوال اصلی را باید از خودتان بپرسید. انگل های جامعه واقعا کدام دسته هستند ؟

نویسنده: فاطمه دلفانی
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
عشق فیلم هستی بیا کانال تلگرام ما 😍
//