آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

نقد فیلم Exam (امتحان)

در این نقد و بررسی سراغ فیلم Exam رفته ایم. آزمون یا امتحان (Exam) فیلمی تریلر روان‌شناختی و معمایی به نویسندگی و کارگردانی استوارت هازلدین و محصول سال ۲۰۰۹ سینمای بریتانیا است. هازلدین به همراه گرت آنوین تهیه‌کننده این فیلم بوده و استیون بارتون موسیقی متن آن را ساخته است. آدار بک، جما چان، ناتالی کاکس، جان لوید فیلینگهام، لوک مابلی، جیمی میستری و کالین سالمون در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند.

Exam 2 - نقد فیلم Exam (امتحان)

سینمای ایران از این دست فیلم ها تاکنون نساخته و این خود خلایی بزرگ است‌. جهانی در بستر اتاقی! سه گانه مکعب و یا فیلم سکو که به تازگی ساخته شده و فیلم آزمون، این مدل فیلم ها  به زیبایی برای سادگی انتقال مفاهیم پیچیده، دنیا را در بستر اتاقی یا مکانی به کوچکی یک زندان و یک سازمان نشان می دهند و به مخاطب می فهمانند اگر خوب نگاه کنی اتاقت یک ماکت شبیه سازی شده از جهان است.

آزمون، کلمه ای است که خیلی از مکاتب برای تفسیر هستی استفاده می کنند و معتقدند که برای امتحان به دنیا می آییم.

در فیلم نژادهای گوناگون از زن و مرد با شغل های کاملا متفاوت و گذشته های بی ربط در یک سالن امتحان حضور دارند و به یک سوال جواب دهند.خلاقیت از این جا شروع می شود که کسی نمی داند سوال چیست.آنها امتحانی مهم که سرنوشتشان به آن وابسته است در پیش روی خود دارند اما نمی داند حتی سوال چیست.

ما به این هستی افکنده شده ایم. برای بقا مجبور به امتحان پس دادن هستیم اما برخی حتی نمی دانیم در چه دنیایی هستیم و به چه امتحانی تن داده ایم.

Exam 4 - نقد فیلم Exam (امتحان)

فیلم نشان می دهد هر چه احمق تر باشی زودتر حذف می شوی.بازنده اول زنی چینی است که عجولانه و بی فکر جملاتی بی ربط روی کاغذ می نویسد بدون اینکه از خود بپرسد سوال چیست.در آهنگی معروف از ایتالیا خواننده می گوید:((فقط احمق ها عجله می کنند)).آنکه تاب تفکر و تمرکز بر هستی را نداشته باشد و بخواهد زود به نتیجه برسد کاملا برعکس، زود حذف می شود.

افراد باقی مانده از خبیث تا جنگ جو ، از شجاع تا ترسو به جان هم می افتند.تا مرز شکنجه و مرگ می روند. فضای شک و بی اعتمادی شکل می گیرد. هر کسی فکر می کند دیگری در جریان سوال است.

وقتی به دنیا می آییم برای رفتن به سمت هدفمان درست مثل افراد این فیلم که در اتاق گیر افتاده اند ما هم در این جهان گیر افتاده و با افرادی با خلقیات خطرناک و گاها احمقانه محصور می شویم. افراد برای پی بردن به رازِ سوال شروع به فکر کردن می کنند.اما افکار منطقی آنها را به بیراهه هایی عجیب می برد.تا جایی که معتقد می شوند در تاریکخانه هستند و با آب روی برگه سوال ظاهر خواهد شد. همه اینها فرضیه های عجیب که از دل تفکرات غیرمنطقی افراد مورد امتحان بیرون می آید و در نهایت هیچ ربطی به واقعیت ندارند.

Exam 1 - نقد فیلم Exam (امتحان)

در طول فیلم افراد حق ندارند با مسئولین امتحان صحبت کنند ولی مسئولین مدام و لحظه به لحظه آنها را زیر ذره بین دارند و از مانیتور آنها را تماشا می کنند. مثل مردم جهان که با خالق گیتی نمی توانند صحبت مستقیمی داشته باشند و اما نگاه یک خالق را بر هستی و وجود خود حس می کنند. فرد سیاهپوست که در آغاز شروع به تشریح شرایط امتحان می کند همه چیز را ساده گفته است اما افراد به حرف هایش توجهی نکرده اند که اگر خوب صحبت های او را گوش می دادند وارد چنین مخمصه و هیاهویی نمی شدند. سوال واضح بود. چیزی که در مقابل افراد بود یک سوال ساده بود که در لابه لای حرف های مرد پنهان بود و کسی به آن توجه نکرده بود. زنی زیبا و با وقار که در طول فیلم صداقت و متانت و صبوری و وسعت شخصیت خود را به نمایش گذاشت توانست به راز سوال پی ببرد و جواب را پیدا کند.

Exam 3 - نقد فیلم Exam (امتحان)

این زن کمترین درگیری را با بقیه افراد داشت.از هوش بیشتری برخوردار بود و برای رسیدن به سوال حاضر به انجام جنایت نبود.

در جهان هم خیلی ها مثل کارگردان فیلم آزمون اعتقاد دارند با کلاهبرداری و قلدری و حماقت به پیروزی نمی رسی. بلکه کلید حل معمای هستی در نبود حرص و آز و داشتن شکیبایی است.

لوکیشن فیلم از اول تا به آخر همان اتاق است. چرا که آن اتاق نماد جهان است و بیرون از آن چیزی نیست.

فیلم در اتاقی در بسته چنان ماجرای پیچیده و دلهره آوری خلق می کند که مخاطب فراموش می کند از ابتدا جز این اتاق صحنه دیگری ندیده.جنگیدن برای بقا در امتحان بی نظیر است.بازی ها چنان باورپذیر است که  ما را با خود در این آزمون همراه می کند گویی که ماهم در امتحان شرکت داریم و تشنه دانستن سوالیم.

اگر هستی را  برای خودت شبیه سازی کنی خیلی از معماها حل می شوند .خیلی از مفاهیم دردناک را در قالب یک محیط کوچکتر، راحت تر درک می کنی و بهتر متوجه می شوی حقیقت هستی چیست.

نویسنده: فاطمه دلفانی
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
میثم در 8 اکتبر 2020 ساعت 11:28 پاسخ

تحلیل خوب و جالبی بود. ممنون

  فاطمه دلفانی در 8 اکتبر 2020 ساعت 20:26 پاسخ

  ممنون از حسن توجه شما

مهسا در 30 دسامبر 2020 ساعت 02:35 پاسخ

جواب سوال چی بود واقعا بگید فکرم خیلی درگیره

  فاطمه دلفانی در 30 دسامبر 2020 ساعت 12:15 پاسخ

  مرد سیاه پوست که داشت قوانین امتحان رو توضیح می‌داد گفت فقط یک سوال وجود داره و اونهم بسیار ساده در مقابل شماست. بعد که توضیحاتش تموم شد گفت کسی سوالی نداره؟ در واقع سوال همون بود:((کسی سوالی نداره)) و جوابش می‌شد نه. که زن در آخر فیلم به این جواب رسید.

حیدری در 9 فوریه 2021 ساعت 16:57 پاسخ

چرا مرد عینکی به کرونومتر ازمون نزدیک شد ؟ و دکمه را دوباره زد ؟
و من از این کرونومتر سر در نیاوردم .
و بالاخره کی برنده شد ؟
مرد عینکی برنده شد یا ناتاشا برنده شد ؟
مرد سیاه پوست چی شد ‌؟

محمد حیدری در 9 فوریه 2021 ساعت 17:00 پاسخ

آخرش بالاخره زن برنده شد یا مرد عینکی ؟
چرا مرد عینکی کرونومتر را دستکاری کرد ؟

  *_* در 30 آوریل 2021 ساعت 10:34 پاسخ

  مرد عینکی رئیس شرکت بود زن برنده شد کرنومتر هم فقط زمانش سریع کرد

امیرعباس رضایی در 13 اکتبر 2021 ساعت 01:57 پاسخ

“آزمون” شبیه‌سازی و مدل‌سازی فیزیکی فلسفه‌ی هستی است.
مدل‌سازی یعنی بررسی شکل ساده‌تر یک پدیده‌ی پیچیده.

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //