آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

نقد فیلم Benny’s Video (ویدئوی بنی)

شاهد مرگ خوک باشید،ببینید که چگونه دست و پا می زند،حالا به عقب برگردیم تا دوباره شاهد مرگ خوک و جان دادنش باشیم اما این دفعه با سرعت کمتر.حس عجیبی دارد،راحت نمی توان درکش کرد باید شناخت بهتری نسبت بهش پیدا کرد.

به یک دقیقه نمی کشد که دوربین به پارتی دختر خانوده سری می زند و ما در انجا با ایده های دختر برخورد می کنیم یک سرگروه،دو زیرگروه،هر زیرگروه دو زیر مجموعه و …،عجب ایده خوبی و چه درامد خوبی اما حالا به جای این عوامل قاتلین را در نظر بگیرید چه می شود؟بیشتر شدن انگیزه و برپا کردن خون و خونریزی ان هم برای شناخت و درک بهتر حس کشتن.

بنی بسیار تحت تاثیر محیط پیرامون خودش است در واقع این محیط است که افرادی مثل بنی را شکار می کند.در همان پارتی ما توسط دوربین شاهد گوشت های تکه تکه شده هستیم در ادامه شاهد خبرهای ناگوار هستیم مانند بیگانه هراسی و حملات هواداران نژادپرست فوتبالی به مهاجران واتش سوزی وبمب گذاری در ساختمان ها،خب بنی کاری هم جز گوش کردن این اخبار ندارد ان هم وقتی زمان بسیاری در خانه تنها است. تمام تمرکز فیلم بر روی تصویر و رسانه است،رسانه ای که می تواند موزیک راک،فیلم های ترسناک و حتی سرود درون مدرسه باشد اما این رسانه وقتی خطرساز می شود که تاثیری مخرب روی گیرنده بگذارد،فیلم های خشنی که توسط پسر تماشا می شوند،ریتم موسیقی که پخش می شود و سرودی که از خشم و وحشت حرف می زند و…،تمامی این ها حتی در ضمیر ناخوداگاه بنی هم اثر می گذارند تا به صورت اگاه جرمی را صورت بدهد.

حالا به ماهیت تصویر یا ویدئو می پردازیم،با کمی دقت شاهد هستیم که بنی در هنگام موسیقی گوش دادن،تلویزیون را الکی روشن گذاشته است حتی صدایی هم از ان خارج نمی شود درواقع اعتیاد او به جایی رسیده که حتی اگر کاری هم با تلویزیون نداشته باشد باز هم ان را روشن میکند.زندگی بنی به تصاویر محدود شده است،او با بستن صفحات سیاه به پنجره مانع عبورنورو دیدن بیرون شده است و حتی منظره ی بیرون را از طریق تلویزیون متصل به دوربین تماشا می کند.هنگامی که او صبح ها باید به مدرسه برود در خانه تنها است،خود صبحانه می خورد و روزها با دست نوشته های مادرش بر میزغداخوری برخورد می کند پس او صحبت های مادرش را هم محدود به یک تکه کاغذ می بیند،او حتی خواسته هایش را از پشت ویترین می بیند تا باز محدود شود.

Bennys Video1 - نقد فیلم Benny's Video (ویدئوی بنی)

هانکه این ماهیت را به شکل جالبی در فروشگاه کرایه فیلم نشان می دهد،مواقعی که بنی در حال کرایه کردن فیلم است مشاهده می کنیم که تنها واژه ی فیلم نقشی ایفا می کند نه جزئیات،هیچکدام از دی وی دی ها اسم ندارند و فقط نام انها با شماره گفته می شود،در شاتی می بینیم که دی وی دی ها درکنار یک دیگر قرار گرفته اند و کاوری نقره ای رنگ که فقط شماره روی ان متفاوت است روی همه انها را پوشانده.

Bennys Video2 - نقد فیلم Benny's Video (ویدئوی بنی)

هانکه ما را نیز به تصاویر محدود میکند جوری که در تعدادی از سکانس ها ما فقط تصاویری از اشخاص داریم و حرف های میان انها را نمی شنویم. اما همه ی این ها فیلم را فقط تا نصفه راه،راهی می کنند و بعد از ان باید شاهد یک فیلم ضعیف باشیم،وقتی که دوربین هانکه در گل میکند و تنها و تنها کشش بیهوده به داستان می دهد.چطور انقدر ساده شخصی کشته شد و مادر و پدر از ان گذشتند؟

پرداخت بد شخصیت ها عاملی دیگری برای بد بودن فیلم است،کرکترهای پدر و مادر که تکلیفشان با خودشان مشخص نیست چه برسد به بیننده،پدر که فقط در حال فکر کردن برای جمع کردن این داستان است تا در اخر مقتول را مانند خوکی تکه تکه کند واز طرف دیگر مادر و پسر که در مسافرت خوششان سر می برند.

بدترین بخش فیلم پرداخت های بیهوده و الکی به شخصیت های مادر وپسر است از دیالوگ های ابکی هنگام خرید تا تکرار فیلم های گرفته شده حتی تا اخرین سکانس فیلم و باز هم سکانس هایی از کارهای خیر مادر برای پسر اما تکرار این دیالوگ ها چه مشکلی را برطرف می کند؟فکر میکنم هیچ چیز جز اینکه فیلمی که می تواند در تایم کوتاه تری به اتمام برسد را دو ساعت طوا بدهد تا بیننده نیز کلافه شود.انتخاب های اشتباه هانکه اسیب بسیاری به فیلمی زد که تنها خوب شروع می شود و بد به اتمام می رسد،شاید گفته شود بی تجربگی هانکه این بلا را سر فیلمنامه و در اخر فیلم اورد اما چگونه این بی تجربگی کار دست قاره هفتم نداد؟

ویدئوی بنی فیلمی است که پایداری کافی برای ادامه ی راه را ندارد و پس از ارتکاب جرم موضوعی باز می شود که پرداخت را برای هانکه سخت می کند و سپس برش های داستانی مناسب که متاسفانه در این فیلم صورت نمی گیرد و فرعیات کم کم اصل را از بین می برند،مانند دیالوگ های اضافی بین دوستان و یا تفریحات درون سفر که بیشتر برای پسر جنبه ی کسل کننده ای دارند – می بینیم که در اکثر مواقع بنی منفعل در گوشه ای قرار گرفته.

Bennys Video3 - نقد فیلم Benny's Video (ویدئوی بنی)

و در انتها پایان داستان که متوجه می شویم بنی مدرک جمع می کرده تا قتل را به گردن مادر و پدر خود بیاندازد که موفق هم می شود اما برای این همه تایم و کلنجار رفتن با فیلم این پایان مناسبی  نبود با ان تکرار ها و جزئیات مدرسه و خانوادهو … بیهوده و این پایان خود هانکه نیز عملا سفر و انتها را پوچ دانست وقتی که نه برای بنی تاثیر مفیدی داشت و نه برای ما،حالا یاد ان دیالوگ بین پدر و بنی بیاقتید که پدرعلت قتل را از او پرسید و او در جواب گفت که فقط میخواست تا حس کشتن را درک کند و خود می گوید که هیچ حسی نداشت پس چه اجباری بود تا هانکه به سراغ نیمه ی دوم فیلم برود، فرم اشتباهی انتخاب کند و با ضعف ان لذت بخش اول را از بین ببرد؟ و اما باید گفت درود بر هانکه که از اشتباهات خود در این تجربه جهشی فوق العاده کرد تا شاهکار های بعدی خود را ساخت و ما را چشم انتظار اثار جدیدش کرد.

کیاوش کهزادوند

مجله رادیکال
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
دانیال در 26 فوریه 2022 ساعت 11:47 پاسخ

بیا پایین کیانوش بابا سرمون رفت خیلیم فیلم خوبی بود

    یونس در 17 مارس 2022 ساعت 07:00 پاسخ

    موافقم با دانیال. یکم عمیق تر نگاه کنی همچین آبکی و الکی هم نشون نمیده چیزیو جناب کارگردان. خود من هم بعد از دیدن دوباره و سه باره فیلم یسری نکات رو متوجه نشدم

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //