آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

نقد فیلم A Dark Place (یک مکان تاریک)

photo 2020 04 29 23 55 53 - نقد فیلم A Dark Place (یک مکان تاریک)

تاریکیِ این مکان، به این خاطر است که ساکنان این مکان هم نمی دانند آنجا چه خبر است.تجاوز، از جانب پزشکِ کودکان.پزشکی محبوب که سال ها سابقه کار دارد.با حمایت چه کسی؟پلیس!این همه جنایت قرار است توسط چه کسی متوقف شود؟

یک مکان تاریک (A Dark Place) به نشان می دهد زیر پوست غرب متمدن چه خبر است.اندرو اسکات، بازیِ بی نظیر خود را در نقش یک مرد که نه می توانیم او را دیوانه و نه عاقل بخوانیم، به زیبایی درخشیده است.اندرو اسکات خارق العاده است. او نه هیجانات و سروصدای تصنعی بازیگران خوش چهره هالیوود را دارد و نه به خاطر جذابیت های جنسی معروف شده.او در هر فیلم  شخصیت تازه ای میگیرد. در مکان تاریک، اندرو تمام شخصیت های قبلی که بازی کرده را به قدرت فراموش کرده و برای ما در این فیلم  یک مردِ شگفت انگیز خلق کرده است.گرچه همه بازیگران در فیلم خوب درخشیده اند اما بازی اندرو اسکات خیره کننده است و بر تمام شخصیت های فیلم غلبه دارد.

اسکات باید بداند کودک چرا مرده؟هر کودکی در اثر بی توجهی والدین ممکن است دچار سانحه ای شود ولی اندرو مادر کودک را میبیند که از اتفاقی که برای پسرش افتاده شگفت زده است و به اندرو می گوید امکان ندارد پسر من به این دلیل مرده باشد.بازی از همین جا شروع می شود.از نظر این شخصیت درستکار، بی تفاوتی بدترین چیز است. او ابتدا نمی داند خودش را درگیر چه موضوع وحشتناکی می کند اما هر چه بیشتر جلو می رود رد پای انسان های متمدن و قابل قبول در جامعه را در جنایتی کثیف پیدا می کند. پزشکِ کودکان و یا پلیس محل! پلیسی که باید هنگام تخلف به او پناه ببریم خود همدست خلافکار است.در مقابل مردی که راننده ماشین آشغالی است دست به کار شده تا دست این جنایتکاران را رو کند. این راننده ی آشغال ها همکار زنی است که ظاهرا به او علاقه مند است. اندور به خاطر وفاداری به دوست دختر خود مدام پیشنهاد های همکازش را نادیده می گیرد. درستکاری و صداقت در شخصیت اندرو توسط فیلمنامه به خوبی کدگذاری شده. در جایی که خود را به یکی از پلیس ها معرفی می کند با افتخار می گوید:((تو کار آشغال هام)). او از معرفی شغل خود هیچ ابایی ندارد. زیرا می داند در این راه خلافی نکرده.وقتی یکی از پلیس ها که از قبل اندرو را میشناسد میفهمد که درگیر چه کار خطرناکی است به او می گوید که:((می خواهی به زندگی کوفتی ات معنایی بدهی؟)).اندرو پاسخ بی نظیر و تکان دهنده ای می دهد:((یک بی گناه مرده)). هیچ کدام از کارهای اندرو برای جلب توجه نیست. هرچقدر فیلم  رو به جلو می رود صداقت اندرو برای ما بهتر اثبات می شود. او در شرایط خطرناک تری قرار میگیرد. اما انگیزه چیزی بیشتر خودنمایی و ماجراجویی است. او انتقام کودک بی گناه را می خواد.

photo 2020 04 29 23 55 47 - نقد فیلم A Dark Place (یک مکان تاریک)

در ابتدای فیلم از حرکت دوربین و فرار کودک از روی ترس شک نداریم که این کودک درگیر اتفاقی ناگوار بوده و در حال بازیگوشی نیست.پس موضوع برای مخاطب تا حد زیادی روشن می شود و در ادامه فیلم چیزی که مخاطب می خواهد پی بردن به راز این قتل است.وقتی اندرو دست به کار می شود با افرادی رو به رو می شود که بعضی از آنها در قتل و تجاوز صورت گرفته نقش داشته اند و تهدید و موانع زیادی سر راه اندرو قرار می دهند تا او را منصرف کنند. اما در این میان چند نفر هستند که پی می برند موضوع خطرناک است و سعی دارند که اندرو را منصرف کنند. اما اندرو به شیوه یک مبارز برای حقیقت اهمیتی برای حرف آنها قایل نیست. در ادامه میبینیم‌ شجاعت اندرو به آنها منتقل می شود. حتی تا جایی پیش می رود که اندرو به خاطر تهدید شدن به مرگ، برای ادامه دادن دچار تزلزل می شود اما همکار زن، او را به ادامه دادن وادار می کند. شجاعت مسری است. کافیست یک نفر محکم بایستد در ادامه می بینیم افراد جامعه از گروه های مختلف به او ملحق می شوند و همه آنان که از ترس ساکت بودند حالا از صدای اولین فرد انقلابی فریاد بلندتری دارند. فیلم اهمیت نقش فرد در جامعه را نشان میدهد. و برای همین خاطر است که تعمدا  اندرو اسکات را در نقش راننده ماشین آشغال ها که معمولا جز پایین ترین طبقات کاری می باشد،به نمایش گذاشته است. در واقع فیلم به ما می فهماند شما در هیچ طبقه ای موجودی ضعیف و فراموش شده نیستید و قابلیت ها و توانایی هایی شگفت در جامعه دارا هستید به شرط اینکه جرات کنید و وارد بازی شوید. در این صورت طبقات بالاتر از شما خواهند ترسید.و مهم تر از همه  اینکه شما هرگز تنها نیستید.

فیلم فضای سرد و بی اعتمادی را به خوبی به نمایش گذاشته.هیچ شور و شوق و گرمایی در این مکان نیست. اندرو دختری از بارداریِ ناخواسته دارد که رابطه خوبی با مادرش ندارد. زنی که حتی از بازگو کردن داشتن رابطه با اندرو احساس شرم می کند.اندرو وقتی می فهمد کودک در اثر تجاوز پزشک و با همکاری پلیس کشته شده برای دختر خود هم احساس خطر می کند و در سکانس پایانی به دختر قول می دهد که او ازین به بعد در امان است‌.از این قول اندرو می فهمیم او تصمیم دارد کار مهمی انجام دهد.

من نفهمیدم چرا اندرو برای کشتن پزشک را انتخاب کرد .به عقیده بنده کارگردان باید هوش بیشتری به خرج می داد و اندرو را قاتل پلیس می کرد. زیرا تمام تجاوزهای صورت گرفته تحت حمایت پلیس بود و اگر پزشک خیالش از جانب پلیس محل راحت نبود زودتر ازین ها متوقف می شد.به هر حال یکی از دلایلی هم که اندرو قانون را فراموش کرد و شخصا وارد انتقام شد همین ناکارآمدی سیستم پلیس بود.

photo 2020 04 29 23 55 50 - نقد فیلم A Dark Place (یک مکان تاریک)

یکی دیگر از اعتراضات فیلم به قوانین  جاییست که مادر کودک نمی تواند پیگیر ماجرای قتل فرزندش شود و در سکانسی به اندرو می گوید اگر حقیقت ماجرا را برای پلیس بگویم آنها مرا به خاطر عدم کفایت در حفاظت از فرزندم زندانی می کنند. در واقع قانونی که به ظاهر به نفع کودکان است در واقع ضربه مهلکی به کودکان می زند.

آشغال ها در این فیلم نقش مهمی بازی می کنند. اول اینکه کلید ماجرا که همان پرینت مکالمات مادر با پزشک است، در آشغال ها پیدا می شوند. و این راننده ماشین آشغال هاست که به جنگ متجاوزین می رود. در واقع آشغال ها نماد طبقه فرودست جامعه که از طرف حکومت و مردم فراموش شده اند، ناجی های این ماجرا هستند.در واقع کارگردان به ما می گوید کلید نجات جامعه جایی است که شما مانند آشغال دانی به دست فراموشی سپرده اید.

دلم می خواهد یکبار دیگر تاکیید کنم بازی اندرو اسکات چقدر در این فیلم حیرت انگیز است.به جزیی ترین حرکات این مرد نگاه کنید؟او با ظرافت نقش یک مردی ساده و صاف و صادق را ایفا کرده. مردی که همه به چشم یک دیوانه به او نگاه میکنند در حالی که او باهوش ترین فرد فیلم است و مشکلش این است که زیادی وفادار و راستگو است و خودش را بخاطر مسائلی که هیچ نفعی برای او ندارند وارد ماجراهای خطرناک می کند.همین!

مادر ضربه روحی سختی خورده و به خاطر خیانتی که به شوهرش کرده حق اعتراض ندارد زیرا ترس از برملا شدن دارد. ناپدری ظاهرا از مردن کودک خوشحال است. پلیس و پزشک کودکان باعث تجاوز و مرگ کودک شده اند. و راننده آشغالدانی ضعیف تر از آن است که قانونا انتقام بگیرد و خود را فدای انتقام می کند. دختری هست که مادرش ناخواسته او را به دنیا آورده و رابطه بسیار سردی با او دارد. این ها تکه های یک پازل هستند. آنها را کنار هم بگذارید و به کارگردان حق دهید که نامی که برای فیلم انتخاب می کند “یک مکان تاریک” باشد.

نویسنده: فاطمه دلفانی
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
اینستاگرام ما تلگرام ما
//