CineModern Telegram
معرفی برترین کتاب‌های ادبیات جهان با محوریت آثار هنری
امتیاز 5 از 1 رای

معرفی برترین کتاب‌های ادبیات جهان با محوریت آثار هنری

http://cinemodern.ir/wp-content/uploads/2017/07/authors-696x418.jpg

نویسندگی و هنر از دیرباز دو رشته‌ی درهم تنیده هستند، با وجود این که دو شاخه‌ی مجزا از هم محسوب می‌شوند اما همیشه وجوهی وجود داشته که آنهارا به هم ارتباط می‌دهد. به طور مثال: یک اثر هنری این قابلیت را دارد که سکوی پرش خلاقانه‌ای برای یک رمان باشد یا یک عنصر در ساختار پیرنگ داستان قلمداد شود.

آثار هنری مانند جرقه‌ای هستند که قوه‌ی تخیل نویسندگان را به کار می‌اندازد و در طول تاریخ تابلوهای نقاشی، قطعه‌های موسیقی و سایر آثار هنری منبع الهام بزرگی برای نویسندگان بوده‌اند. سوفیا توبین، نویسنده‌ی معاصر انگلیسی، در مقاله‌ای که در مجله گاردین نوشت، لیست ده کتاب برتر با محوریت آثار هنری را به شرح زیر تهیه کرده است:

1. تصویر دوریان گری، نوشته‌ی اسکار وایلد (۱۸۹۱)

http://cinemodern.ir/wp-content/uploads/2017/07/1-696x523.jpg

این رمان در باره مرد جوان و خوش سیمایی به نام دوریان گری است که تصویرش در یک پرتره در یک اتاق دربسته پیر می‌شود اما خودش همچنان جوان می‌ماند و به تصویری بدون قلب تبدیل می‌شود. دوریان گری تحت تأثیر لرد هنری، به هر قیمتی دنبال هوی و هوس خودش است. توصیفات ظریف وایلد، انحطاط تدریجی دنیای خوشی و هوس ناشی از جوانی جاودانه را به بهترین نحو به تصویر می‌کشد.

2. به سوی فانوس دریایی، نوشته‌ی ویرجینیا وولف (۱۹۲۷)

http://cinemodern.ir/wp-content/uploads/2017/07/2-696x523.jpg

جریان سیال ذهن وولف که به مباحث زندگی، عشق و ماهیت حافظه می‌پردازد و در عین حال داستانی در مورد عدم اطمینان و کشمکش‌های خلاقیت است. در یک تابستان مهمانان زیادی برای اقامت نزد خانواده رمزی می‌آیند، یکی از مهمانان –لی‌لی بریسکو- شروع به کشیدن نقاشی از خانم رمزی می‌کند، که در مرکز ستایش مهمانان قرار دارد. پس از ده سال و پس از درگذشت خانم رمزی، لی‌لی به آن مکان بازمی‌گردد و به عنوان یادبودی از سفر خانوادگی‌شان به فانوس دریایی نقاشی را کامل می‌کند. در حین این کار او راهی به خاطرات گذشته‌اش در آن تابستان می‌یابد و اینکه خانم رمزی قادر بود برخی لحظات را ورای زندگی روزمره رقم بزند، او می‌توانست زندگی را متوقف نگاه دارد، همان‌طور که یک هنرمند در اثر هنری‌اش این کار را می‌کند.

این مطلب را هم بخوانید:   نگاهی به نمایشنامه‌های «مارتین مک‌دونا»

3. دختری با گوشواره‌ی مروارید، نوشته‌ی تریسی شوالیه (۱۹۹۹)

http://cinemodern.ir/wp-content/uploads/2017/07/3-696x523.jpg

با اقتباس از این کتاب؛ یک فیلم، یک نمایشنامه و هزاران میان برنامه کوتاه در تلویزیون لاهه هلند ساخته شده است. نیروی نهفته در نگاه عمیق دختر به بیننده، در تابلوی نقاشی دختری با گوشواره‌ی مروارید، اثر یوهانس ورمر؛ منبع الهام تریسی شوالیه برای نوشتن این کتاب شد. به این ترتیب او شخصیت گری‌یت را خلق کرد، دختر خدمتکاری که به دلیل علاقه‌ی فراوانش به هنر به ارباب نقاشش یوهانس ورمر نزدیک می‌شود. تأثیر هنر هلندی به وضوح در نسخه‌ی درخشان شوالیه از شهر دلفت مشخص است.

4. سهره، نوشته‌ی دونا تارت (۲۰۱۳)

http://cinemodern.ir/wp-content/uploads/2017/07/4-696x523.jpg

مادر تئو نقاشی مورد علاقه‌اش را در موزه هنرهای متروپولیتن به تئو نشان می‌دهد و دقایقی بعد در یک انفجار کشته می‌شود. تئو زنده می‌ماند و آن نقاشی –سهره اثر کارل فابریتس– را برمی‌دارد. پس از گذشت سال‌ها تئو در زندگی سختش همچنان نقاشی را به عنوان نمادی از خلوص و پیوندی با مادرش مخفیانه نگاه می‌دارد. داستان تارت از عظمت یک نقاشی و به طور کلی هنر می‌گوید.

5. نام من سرخ، نوشته‌ی اورهان پاموک (۲۰۰۱)

http://cinemodern.ir/wp-content/uploads/2017/07/5-696x523.jpg

یک داستان زنده با راوی‌های متعدد از قرن شانزدهم استانبول که حول محور قتل یک مینیاتوریست می‌گردد که به طور پنهانی مشغول کار بر روی کتابی برای سلطان بوده است. ام این یک داستان قتل معمولی نیست، پاموک مباحثی مانند مرگ، عشق و ماهیت هنر اسلامی را با علم به تبعات فرهنگی آنها توصیف می‌کند. کتابی که مانند برترین آثار هنری، می‌تواند از هر سطحی خواننده داشته باشد.

6. ماه و شش پشیز (قلب زن)، نوشته‌ی ویلیام سامرست موآم (۱۹۱۹)

این مطلب را هم بخوانید:   دانلود کتاب تصاویر دنیای خیالی

http://cinemodern.ir/wp-content/uploads/2017/07/6-696x522.jpg

چارلز استریکلند، یک دلال سهام است که همسر و فرزندانش را ترک می‌کند تا در پاریس و تاهیتی یک نقاش شود. راوی داستان موآم، زندگی استریکلند را با بهت و حیرت مشاهده می‌کند، که چگونه بدون احساس گناه زندگی آنهایی که در اطرافش هستند را از بین می‌برد. این کتاب برگرفته از زندگی و آثار پل گوگن است و تصویری هیولایی از یک هنرمند را ارائه می‌دهد که به طور وسواس‌گونه نقاشی می‌کند و برایش مهم نیست عواقب چه خواهند بود.

7. بی‌پروا، نوشته‌ی مایکل فرین (۱۹۹۹)

http://cinemodern.ir/wp-content/uploads/2017/07/7-696x523.jpg

مارتین کلی در پی یک نگاه اجمالی بر نقاشی ناشناخته‌ای در منزل همسایه‌اش، به این باور می‌رسد که نقاشی گمشده‌ای اثر پیتر بروگل را یافته است. تدابیر و توقعات او به قدری بالا می‌كوند که زندگی و ازدواجش را به ورطه اغتشاش می‌کشاند. تحقیقی هنری-تاریخی سهمگینی که در قالب کمدی نوشته شده است.

8. دختری که می‌خواند، نوشته‌ی کتی وارد (۲۰۱۱)

http://cinemodern.ir/wp-content/uploads/2017/07/8-696x523_2017-07-07.jpg

به عنوان اولین رمان کتی وارد، این کتاب به هفت بخش تقسیم می‌شود، هر بخش داستان یک زن و پرتره‌اش است. وارد شش قرن را به تصویر می‌کشد و این‌گونه قدرت فضاسازی استادانه خود ثابت می‌کند، هر یک از هفت سناریوی او با دقت و حساسیت سازماندهی شده‌اند. این رمان مسائلی مانند هنر، کتاب خواندن و معنای زن بودن در گذشته، حال و آینده را به تصویر می‌کشد.

9. دختر زمان، نوشته‌ی ژوزفین تی (۱۹۵۱)

http://cinemodern.ir/wp-content/uploads/2017/07/9-696x523.jpg

“هیچ قاتلی را شبیه او به یاد نمی‌آورم” این را آلن گرنت؛ مأمور پلیسی که دوره‌ی بهبودی پس از عمل جراحی را در بیمارستان می‌گذراند می‌گوید. یک دوست تعدادی پرتره به او داد است تا او را مشغول کند. گرنت خود را متخصص چهره‌شناسی می‌داند و شیفته‌ی یکی از پرتره‌هاش ده است، از پزشک، پرستارها و ملاقات‌کنندگان نظر می‌خواهد. وقتی متوجه می‌شود که این چهره متعلق به ریچارد سوم است، تصمیم می‌گیرد راز شاهزاده‌ها در برج را مورد تحقیق قرار دهد.

این مطلب را هم بخوانید:   دانلود کتاب رابطه ادبیات و سینما

10. غرور وتعصب، نوشته‌ی جین آستن (۱۸۱۳)

http://cinemodern.ir/wp-content/uploads/2017/07/10-696x523.jpg

یکی از ارزشمندترین داستان‌های عاشقانه؛ غرور وتعصب رمانی نیست که از هنر اشباع باشد اما یک پرتره، یکی از مهم‌ترین لحظات کتاب را رقم می‌زند. وقتی الیزابت بنت پیمبرلی را می‌بیند، نظرش در مورد آقای دارسی، خواستگاری که به او جواب رد داده است، تغییر می‌کند. وقتی او پرتره آقای دارسی را در گالری می‌بیند یک لحظه‌ی مهم و اساسی رقم می‌خورد. “او برای دقایقی با تعمقی صمیمانه در مقابل تصویر ایستاد”. احتمالا این لحظه‌ای است که او عاشق می‌شود و این از مصادیق تأثیر هنر بر زندگی‌ها به نحوه‌های گوناگون است.

منبع: کتابیسم

معرفی برترین کتاب‌های ادبیات جهان با محوریت آثار هنری
امتیاز 5 از 1 رای

نظرتان را با ما در میان بگذارید