آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

مصاحبه با کارگردان پروژه بزرگ «کورش»

1101443023918424721319314291602521151592418 - مصاحبه با کارگردان پروژه بزرگ «کورش»

مسعود جعفري جوزاني كارگردان فيلم اين‌گونه از كوروش  مي گويد.

پيشنهاد ساخت فيلم كوروش چه زمان مطرح شد و چگونه شد كه شما قبول كرديد دراين فيلم، آن هم در نقش فيلمنامه نويس و كارگردان حضور داشته باشيد؟

مسعود جعفري جوزاني: هر اسمي حكمتي دارد، به محض شنيدن هر نام احساس خاصي در ذهن مخاطب ايجاد مي‌شود؛ اسم كوروش از اسامي است كه هر ايراني به محض شنيدن آن احساس افتخار مي‌كند. طبيعي است بنده به عنوان يك فيلمساز هميشه آروزيم بوده كارگردان چنين فيلمي باشم.

از كودكي مانند هر ايراني به اسم كوروش فكر كردم، ‌با آن رويا بافتم،‌ انديشيديم در واقع بخشي از هويت من است.

تحقيقات اين فيلم برگرفته از چه منابعي است؟

تقريباً هر كتاب و مقاله و زبان و انگليسي، توسط پژوهش گران ايراني و خارجي در تمام دنيا در دوسال گذشته مورد توجه تيم مطالعه و تحقيق اين فيلم بوده است و پيش‌برداري شده، از نظر محتوايي هم به ترجمه استوانه كوروش به وسيله شاهرخ رزمجو فرزند هنرمند كم نظير ايران خانم ژاله علو كه اين استوانه را به فارسي برگردانده است توجه شده و بد نيست بگويم كه خانم علو يكي از نقش‌هاي اصلي اين فيلم را نيز نقش‌آفريني خواهد كرد… در پردازش قصه فيلمنامه از سيرك كبير نوشته گزن تن بيشتر برداشت شده است زيرا از نظر تاريخي قديمي‌ترين اثري است كه درباره كوروش نوشته شده و البته اين مورخ نخستين فردي است كه افكار و انديشه كوروش كبير را از مرزهاي ايران با تحقيقاتش خارج كرده و به غرب برده؛ به جايي كه از كوروش كم مي‌گويند چون مي‌دانند كه بزرگ است و بزرگ جاي گرفتن او در ذهن غربيان يعني ايران بزرگ و ارزشمند است و آنان اين را زياد نمي‌خواهند….

چرا تاكنون امضاي نهايي پروانه ساخت اين فيلم از سوي وزارت ارشاد صادر نشده است؟

اين را بايد از مسئولان وزارت ارشاد بپرسيد كه بهتر است از همين جا سوال را مطرح كنيد كه چرا؟ چرا وقتي همه دنيا با ياوه‌سازي از ايران سعي در تخريب ايران و ايراني دارند ما داشته‌هايمان را با تعلل براي ساخت فيلم امضا مي‌كنيم و چرا اين‌همه تعلل كه بايد ساخت و شايد اصلاً براي ساختن دير هم شده است، بايد اين‌گونه فيلم‌ها را آنقدر بسازيم و به دنيا انتشار دهيم تا هيچ فيلمسازي قدرت دروغ‌سازي از ايران را چه ايران كنوني چه باستاني نداشته باشد.

درخصوص انتخاب بازيگران انديشه شده است؟ و حدوداً چه تعداد بازيگر دراين فيلم در نقش‌هاي اصلي خواهند بود؟

نقش كوروش پيش از ساخته شدن انتخاب نشده ولي دركل كشور براي ديگر بازيگران نقش‌هاي ديگر فيلم در حال تست‌گيري هستيم و تا كليد خوردن آغاز فيلمبرداري تصميم داريم هويت نقش كوروش را بيان نكنيم.

چقدر ساخت اين‌گونه فيلم‌ها با نگاه ساخت زندگينامه افرادي همچون كوروش براي امروز ايران، ايرانيان، كودكان ما كه اسطوره‌هايشان بنتن، مرد عنكبوتي و… شده است كه تخيلي هستند با وجود داشتن رستم و سهراب و فرهاد حقيقي ايراني از واجبات است؟

يك فرد كيست؟ يك انسان كيست؟ فرآورده تاريخي يك جامعه است، خصايص يك جامعه است، حاصل تاريخ است به اين دليل است كه مي‌گويم هر اسمي حكمت است، اسم‌ها با خود انرژي مثبت و منفي همراه دارند و نام كوروش از اسامي است كه در كل جهان يك انرژي مثبت ايجاد مي‌كند، ساخت اين فيلم لازم است و تاثير ژرف براي نشان دادن ايران به جهان دارد.

لوكيشن‌هاي فيلم در ايران است يا خارج ايران و چه مدت زمان ساخت فيلم را برآورد مي‌كنيد؟

بيشتر لوكيشن‌ها در ايران است ولي شماري لوكيشن در تركيه و هندوستان به دليل تنوع و جنس رنگ كوه و تنوع محيطي احتياج است كه مدنظر قرار گرفته است.

نام كوروش را كه مي‌شنويد چه حسي در شما برانگيخته مي‌شود؟

حس غرور ملي، معناي «ابرمرد» برايم مفهوم مي‌يابد.

منبع: روزنامه ایران

حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
اینستاگرام ما تلگرام ما
//