آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

مدعیان اصلی بهترین بازیگر مرد اسکار 2015

49709 635490696274863090 m - مدعیان اصلی بهترین بازیگر مرد اسکار 2015

در حالی که بیش از یک ماه به آغاز فصل جوایز سینمایی باقی مانده حداقل چهار بازیگر هستند که به نظر می‌رسد شانس زیادی برای حضور در فهرست نامزدهای اسکار بهترین بازیگر مرد دارند.در فاصله بیش از یک ماه به آغاز فصل جوایز سینمایی و در شرایطی که تعدادی از فیلم‌های مدعی هنوز روی پرده سینماها نرفته‌اند، سخت می‌توان پیش‌بینی کدام بازیگران می‌توانند رقبای جدی چهار بخش بازیگری (بازیگر مرد، بازیگر زن، بازیگر مرد مکمل و بازیگر زن مکمل) باشند.

این در حالی است که سال گذشته در این مقطع کیت بلانشت، جارد لتو و حتی متیو مکاناهی نام خود را به عنوان پیشتازان بخش‌های بازیگری مطرح کرده بودند، اما امسال تا این مقطع رقابت در هر چهار بخش بازیگری فشرده نیست.

با این توصیف کدام بازیگر می‌تواند مدعی باشد که در شب جوایز اسکار لباس رسمی به تن خواهد کرد و با لیموزین به محل برگزاری مراسم خواهد رفت؟ و اینکه در ماه‌های پیش رو چه اتفاقات غیرمنتظره‌ای می‌تواند روی بدهد؟ فعلا همه چیز در حد پیش‌بینی است و در این گزارش سعی کرده‌ایم رقبای جدی بخش بهترین بازیگر مرد را شناسایی کنیم.

بازیگران پیشتاز:

تا اینجای کار به گواه واکنش‌ها به عملکرد بازیگرانی که فیلم‌هایشان تاکنون روی پرده رفته است، حداقل چهار بازیگر هستند که به نظر می‌رسد شانس زیادی برای راه پیدا کردن به فهرست بهترین بازیگر مرد دارند. این در حالی است که هنوز خیلی از فیلم‌های مدعی اکران نشده است.

در این مقطع، نقش‌آفرینی استیو کارل در فیلم “شکارچی روباه” به کارگردانی بنت میلر را سخت می‌توان نادیده گرفت. بازی او در این فیلم به نقش یک میلیونر عجیب و غریب مبتلا به اسکیزوفرنی، بی‌شباهت با هر چیز دیگری است که تاکنون از این بازیگر نقش‌های کمدی دیده‌ایم. نقش‌آفرینی کارل در “شکارچی روباه” با گریمی که شکل دیگری به چهره او داده است، در جشنواره فیلم کن بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

پرسشی که اینجا مطرح است این است که کدام یک از نقش‌آفرینی‌های فیلم در کدام بخش‌ها قابل طبقه‌بندی است. نقش کارل در “شکارچی روباه” به جرات، مکمل است و اگر او در این بخش نامزد شود، شانس زیادی برای دریافت جایزه اسکار دارد، اما اگر او در بخش بازیگر مرد اصلی نامزد شود، این امکان هستند که تلخی فیلم باعث شود او در رقابت با بازیگرانی که فیلم‌هایشان اواخر سال روی پرده می‌رود، کم بیاورد. گفته می‌شود سونی پیکچرز کلسیکس پخش‌کننده “شکارچی روباه” قصد دارد برای کارل و همبازی او چانینگ تیتم (که او هم به اندازه کارل خوب ظاهر شده) برای نقش اصلی و برای مارک روفالو در بخش بازیگر مرد مکمل تبلیغ کند.

53 index - مدعیان اصلی بهترین بازیگر مرد اسکار 2015

مایکل کیتن در صحنه‌ای از فیلم “بردمن”

مایکل کیتن برای بازی در نقش یک بازیگر قدیمی از‌یادرفته در فیلم “بردمن” ساخته آلخاندرو گونزالس ایناریتو یکی دیگر از رقبای جدی بخش بهترین بازیگر مرد است. بازی او نیز با واکنش‌های پرشور روبرو شده است. “بردمن” هم فیلمی تلخ است، اما نه آنقدر تلخ که شانس کیتن را کم کند.

دو بازیگر بریتانیایی با بازی در دو فیلم زندگی‌نامه‌ای بخت زیادی برای نامزدی در بخش بازیگری و حتی پیروزی در این بخش دارند: بندیکت کامبربچ برای بازی در نقش آلن تیورینگ ریاضیدان و رمزنگار بریتانیایی در فیلم “بازی تقلید” به کارگردانی مورتن تیلدوم و ادی ردمین برای بازی در نقش استفن هاوکینگ، فیزیکدان نظری، کیهان‌شناس و نویسنده‌ بریتانیایی در فیلم “نظریه همه چیز” ساخته جیمز مارش. هر دو بازیگر بدون تردید استحقق نامزدی در بخش بهترین بازیگر مرد را دارند، اما پرسش این است که آیا هر دو بخت راه‌یابی به فهرست این بخش را دارند، آن هم در شرایطی که هنوز کار تعدادی از رقبای مهم دیده نشده است؟

بازیگرانی که در راه هستند:

در میان نقش‌آفرینی‌هایی که هنوز کسی آن را ندیده، کار برادلی کوپر در فیلم “تک‌تیرانداز آمریکایی” به کارگردانی کلینت ایستوود بیش از همه باعث کنجکاوی است. کوپر در این فیلم که از 25 دسامبر به طور محدود اکران می‌شود، به نقش کریس کایل عضو یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده ظاهر شده که با 160 قتل تاییدشده از 255 قتل ادعا‌شده، مرگبارترین تک‌تیرانداز تاریخ ارتش ایالات متحده است. کوپر تاکنون دو بار برای فیلم‌های “کتاب بارقه امید” و “حقه‌بازی آمریکایی” بوده و به استناد آنونس فیلم “تک‌تیرانداز آمریکایی” می‌تواند برای سومین بار نامزد اسکار شود.

index123 - مدعیان اصلی بهترین بازیگر مرد اسکار 2015

برادلی کوپر در صحنه‌ای از فیلم “تک‌تیرانداز آمریکایی”

جک اوکانل بازیگر جوان بریتانیایی با امسال با دو فیلم “Starred Up” و “71” توجه خیلی‌ها را به خود جلب کرد. او اکنون فیلم زندگی‌نامه‌ای “نشکسته” به کارگردانی آنجلینا جولی را آماده نمایش دارد که در آن به نقش لوییس زامپرینی قهرمان المپیک و یکی از اسطوره‌های جنگ جهانی دوم ظاهر شده است.

اوکانل در این فیلم نقش مردی را بازی می‌کند که هواپیمایش در جریان حمله‌ای هوایی به داخل اقیانوس سقوط کرد، 47 روز را به تنهایی، شناور بر یک تخته پاره‌ در میان امواج اقیانوس پشت سرگذاشت و بیش از دو سال شکنجه و آزار در اردوگاه‌های کار اجباری ژاپن را تاب آورد. اوکانل برای بازی در سومین تجربه کارگردانی جولی حدود 15 کیلو وزن کم کرد و بعید نیست بازی‌اش در این فیلم مورد توجه رای دهنده‌های آکادمی قرار بگیرد.

بازی اسکار آیزاک در فیلم “خشن‌ترین سال” ساخته جی. سی. چاندور و دیوید اویلوو در “سلما” هم می‌تواند در خور توجه باشد. آیزاک سال گذشته برای بازی در فیلم “درون لوئین دیویس” ساخته برادران کوئن نظر خیلی‌ها را به خود جلب کرد. اویلوو در “سلما” نقش مارتین لوتر کینگ را بازی می‌کند و این از آن نقش‌هایی است که اغلب به نامزدی اسکار ختم می‌شود.

بازی براد پیت در فیلم جنگی “فیوری” ساخته دیوید آیر و متیو مکاناهی در فیلم علمی تخیلی “بین ستاره‌ای”‌ تازه‌ترین ساخته کریستوفر نولان هم شاید با استقبال روبرو شود. در این بین مارک والبرگ را هم نباید از قلم انداخت. او برای بازی در تریلر جنایی “قمارباز” ساخته ویلیام ماناهان حدود 60 پوند (حدود 27 کیلو) وزن کم کرده است. این کاهش وزن سال گذشته درمورد مکاناهی جواب داد و به نوعی به او برای دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد برای فیلم “باشگاه خریداران دالاس” کمک کرد.

رقبای به نظر قوی:

تیموتی اسپال بازیگر بریتانیایی ماه مه پیش برای بازی در نقش جی. ام. دبلیو ترنر نقاش بریتانیایی “آقای ترنر” به کارگردانی مایک لی جایزه بهترین بازیگر مرد را گرفت. قطعا نقش‌آفرینی این بازیگر کهنه‌کار در “آقای ترنر” قابل توجه است. باید منظر ماند و دید رای‌دهنده‌های آکادمی چه نظری دارند.

بیل موری حدود یک دهه پیش این فرصت را داشت که برای فیلم “گمشده در ترجمه” برنده اسکار شود، اما این اتفاق نیفتاد و اکنون او با فیلم “سن وینسنت” بار دیگر بخت خود را امتحان می‌کند. واکین فینیکس هم ظاهرا حضوری تماشایی در “فساد ذاتی” تازه‌ترین ساخته پل تامس اندرسن دارد، اما ممکن است خود فیلم از نظر رای‌دهنده‌ها جنون‌آمیز به نظر برسد. هرچند فینیکس دو سال پیش برای فیلم “مرشد” دیگر ساخته تامس اندرسن نامزد اسکار شد، اما سال گذشته نقش‌آفرینی او در فیلم “او” از دید آکادمی شایسته نامزدی اسکار نبود.

index125 - مدعیان اصلی بهترین بازیگر مرد اسکار 2015

تیموتی اسپال در صحنه‌ای از فیلم “آقای ترنر”

از هفته پیش، فیلم “دختر از دست رفته” تازه‌ترین ساخته دیوید فینچر روی پرده سینماها رفته و فیلم موفقی هم بوده است. فیلم جدید فینچر احتمالا در بیشتر بخش‌ها نامزد دریافت جایزه اسکار خواهد شد، اما نمی‌توان با قاطعیت گفت که بن افلک هم در میان آن‌هاست. افلک که دو جایزه اسکار (فیلمنامه‌نویسی و تهیه‌کنندگی) در کارنامه دارد، در نقش اصلی “دختر از دست رفته” بهتر از همیشه است، اما جذابیت سطحی شخصیت او در فیلم که عامدانه (و بسیار عالی) به این شکل طراحی شده، آن‌طور نیست که دل رای‌دهنده‌ها را به دست بیاورد. ضمن اینکه خود فیلم نیز فضایی تلخ دارد.

جیک جیلنهال هم برای بازی در فیلم “Nightcrawler” ساخته دن گیلروی با نقدهای بسیار مثبت روبرو شده، اما این فیلم هم به قدری تلخ و سیاه است که بعید به نظر می‌رسد مورد توجه آکادمی قرار بگیرد. رالف فاینس هم در “هتل بزرگ بوداپست” به کارگردانی وس اندرسن خیلی خوب است، اما این فیلم خیلی وقت است اکران شده و احتمالا رای‌دهنده‌ها او را فراموش کرده‌اند.
در میان فیلم‌هایی که هنوز اکران نشده‌اند، بازی کریستین بیل در ” اکسدوس: خدایان و شاهان” و جیمز گوردن در “در جنگل” می‌تواند در خور توجه باشد، اما این دو برای حضور در میان رقبای قوی باید در این فیلم نقش‌آفرینی‌های خیلی خوبی ارائه کرده باشند.

راسل کرو در “نوح” یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های سال‌های اخیر را داشته و شایسته تقدیر است، اما احتمال نامزدی او خیلی ضعیف است. نقدهای نه چندان گرم که برای “پیام‌آور را بکش” نوشته شده به آن معناست که جرمی رنر شانس چندانی برای نامزد شدن ندارد.

تامی لی جونز در “The Homesman”، جیمز مک‌آووی در “النور ریگبی”، آل پاچینو در “تحقیر”، مارک روفالو در “شروع دوباره”، جود لاو در “دام همینگوی” از دیگر رقبا هستند، هرچند بعید به نظر می‌رسد در رقابت بخت چندانی داشته باشند.

هشتاد و هفتمین دوره جوایز آکادمی یکشنبه 22 فوریه 2015 (صبح دوشنبه 4 اسفند) در دالبی تیه‌تر برگزار می‌شود. اسامی نامزدها 15 ژانویه (25 دی) اعلام می‌شود.

منبع: هنرآنلاین

حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //