آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
5/5 - (2 امتیاز)

13 فیلم پرفروش و دیدنی که با بودجه‌ا‌ی ناچیز گیشه را به تسخیر خود درآوردند (قسمت دوم)

lost in translation 3 w750 - 13 فیلم پرفروش و دیدنی که با بودجه‌ا‌ی ناچیز گیشه را به تسخیر خود درآوردند (قسمت دوم)

اگر به فهرست پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینما نگاه کنید خیلی زود متوجه خواهید شد که بسیاری از این فیلم ها در واقع فیلم های دنباله دار و به اصطلاح «بلاک باستر» بوده اند که هزینه ساخت آن ها در مواردی حتی بیش از ۲۰۰ میلیون دلار بوده و در نهایت با فروشی نزدیک به یک میلیارد دلار یا فراتر از آن مواجه شده اند. این فیلم های پرفروش و بزرگ در واقع نوعی ریسک اقتصادی برای استودیوهای سازنده بوده اند. در واقع ساختن یک فیلم بلاک باستر نوعی قمار است که می تواند به درآمدی هنگفت از قِبَل فروش فیلم و یا از دست دادن مقدار قابل توجهی از سرمایه و منابع مالی یک استودیو فیلم سازی منتهی شود.

بدین ترتیب می توان نتیجه گرفت زمانی که یک فیلم با بودجه بسیار پایین به فروشی قابل توجهی دست می یابد، استودیو سازنده فیلم با یک خوش شانسی بزرگ مواجه شده است. در واقع در انتهای لیست پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینما گاه با فیلم هایی مواجه می شوید که بودجه ساخت آن ها کمتر از ۱۰ میلیون دلار بوده است اما به لطف استقبال منتقدان و تماشاگران، شور و اشتیاق خاص در یک فصل سینمایی یا نوآوری در بازاریابی و استراتژی های اکران موفق به فروشی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار شده اند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با قسمت دوم مطلب ۱۳ فیلم پرفروش و تحسین برانگیزی آشنا کنیم که علیرغم بودجه ناچیز به فروشی خیره کننده دست یافته اند.

۸- گمشده در ترجمه (۲۰۰۳)

lost in translation 1519928261 w750 - 13 فیلم پرفروش و دیدنی که با بودجه‌ا‌ی ناچیز گیشه را به تسخیر خود درآوردند (قسمت دوم)
فیلم «گمشده در ترجمه» (Lost in Translation) یک جایزه اسکار در بخش بهترین فیلم نامه غیراقتباسی را برای سوفیا کوپولا به ارمغان آورده و در سه بخش دیگر نیز نامزد دریافت جایزه اسکار شد که از آن میان می توان به بخش جوایز بهترین فیلم سال اشاره کرد. اما این فیلم پرفروش و تحسین شده تنها در بخش جوایز سینمایی موفق عمل نکرد بلکه با بودجه ای تنها ۴ میلیون دلاری توانست به ۱۱۹٫۷ میلیون دلار فروش در سراسر جهان دست یابد که ۴۴٫۶ میلیون دلار از آن در ایالات متحده بدست آمد. کمدی سیاه «گمشده در ترجمه» داستان رابطه عاشقانه بین یک دختر دانشجو با بازی اسکارلت جوهانسون و یک ستاره دنیای بازیگری با نقش آفرینی بیل موری را روایت می کند.

این فیلم در ابتدا کار اکران خود را تنها با ۲۳ سالن آغاز کرده و به فروش ۹۲۵٫۰۸۷ دلاری دست یافت که به طور متوسط برای هر سالن ۴۰٫۲۲۱ دلار خواهد بود که بیشترین میزان فروش به ازای هر سالن برای یک فیلم با اکران محدود در سال ۲۰۰۳ به شمار می آید. اگر چه این فیلم هیچگاه اکران گسترده و در مقیاس وسیع را تجربه نکرد اما با اکران به مدت ۱۹۶ روز و حداکثر در ۸۸۲ سالن سینما توانست موفقیت بزرگی برای کوپولا و کمپانی سازنده در پی داشته باشد. دلیل موفقیت این فیلم در گیشه و استقبال تماشاگران و منتقدان از آن را باید در بازی خیره کننده بیل موری، رزومه کاری تثبیت شده کوپولا در گذشته و بخصوص با فیلم «خودکشی باکره ها» (The Virgin Suicides) و البته نقدهای مثبت منتقدان جستجو کرد.

۹- عروسی یونانی بزرگ و پرریخت و پاش من (۲۰۰۲)

my big fat greek wedding 1519928261 w750 1 - 13 فیلم پرفروش و دیدنی که با بودجه‌ا‌ی ناچیز گیشه را به تسخیر خود درآوردند (قسمت دوم)
فیلم کمدی و محبوب «عروسی یونانی بزرگ و پرریخت و پاش من» (My Big Fat Greek Wedding) تنها چند روز برای یک سال کامل اکران پرسر وصدا کم داشت و در این مدت توانست از یک فیلم کمدی رمانتیک کم هزینه با بودجه ناچیز ۵ میلیون دلاری و بازیگرانی نسبتاً گمنام به یک فیلم پرفروش تبدیل شده و ۳۶۸٫۷ میلیون دلار فروش داشته باشد که ۲۴۱٫۴ میلیون دلار آن تنها در سینماهای داخلی ایالات متحده بدست آمد. موفقیت این فیلم پرفروش در باکس آفیس کاملاً منحصر به فرد بود. این فیلم در هفته اول اکران خود در ۱۰۸ سالن تنها ۵۹۷٫۳۶۲ دلار فروش داشت اما در دوران اکران طولانی خود تماشاگران بسیاری را به سالن های سینما کشانده و بعد از ۲۰ هفته نمایش توانست در رتبه دومین فیلم پرفروش سال قرار بگیرد.

این فیلم کمدی دوست داشتنی ۱۷ هفته متوالی در میان ۱۰ فیلم پرفروش و برتر باکس آفیس قرار داشت در حالی که تنها یک میلیون دلار برای بازاریابی و تبلیغات این فیلم هزینه شده بود. موفقیت «عروسی یونانی بزرگ و پرریخت و پاش من» بی سابقه بود زیرا اغلب فیلم ها با گذشت زمان دچار افت شدید در تعداد تماشاگران می شوند. اما این فیلم پرفروش توانست فیلم هایی مانند «تایتانیک» (Titanic) و «مانند بکام کات دار بزن» (Bend It Like Beckham) را کنار زده و در آن دوران به عنوان باثبات ترین فیلم در ۲۰ سال اخیر در زمینه حفظ تماشاگران خود تبدیل شود.

نیا واردالوس برای نویسندگی این فیلم توانست نامزد دریافت جایزه اسکار در بخش بهترین فیلم نامه غیراقتباسی شده و فیلم او در مراسم گلدن گلوب نیز در بخش بهترین فیلم نامزد دریافت جایزه شد. اما بعدها مشخص شد که معجزه تنها یک بار رخ می دهد و دنباله این فیلم در سال ۲۰۱۶ به دلیل نقدهای منفی علیرغم بودجه ۱۸ میلیون دلاری اش نتوانست بیش از ۸۸٫۹ میلیون دلار فروش داشته باشد.

۱۰- فعالیت فراطبیعی (۲۰۰۷)

paranormalactivity1 w750 - 13 فیلم پرفروش و دیدنی که با بودجه‌ا‌ی ناچیز گیشه را به تسخیر خود درآوردند (قسمت دوم)
فیلم های ترسناک با بودجه کم معمولاً فیلم های کم ارزش و سخیفی هستند و به همین دلیل اکثر آن ها موفقیتی در باکس آفیس بدست نمی آورند. در این میان فیلم «فعالیت فراطبیعی» (Paranormal Activity) با بودجه باورنکردنی ۱۵٫۰۰۰ دلار و با داشتن فاکتور ترسناکِ روح و خانه ی جن زده به فروش خیره کننده ۱۹۳٫۵ میلیون دلاری در باکس آفیس بین المللی دست یابد. این فیلم پرفروش و منحصر به فرد تنها در ۷ روز و با استفاده از یک دوربین دستی توسط فردی به نام اورن پِلی فیلم برداری شد. وی یک طراح بازی های کامپیوتری بود که هیچ تجربه ای در فیلم سازی نداشت. بعد از این که «فعالیت فراطبیعی» توانست استیون اسپیلبرگ را به شدت بترساند، بسیاری از مدیران استودیوهای فیلم سازی به تکاپو افتادند و در نهایت کمپانی پارامونت موفق شد امتیاز استفاده از این فیلم را بدست آورد و قصد داشت که با بودجه ای بیشتر این فیلم را بازسازی نماید.

اما وقتی که یک اکران آزمایشی از نسخه اصلی توانست تماشاگران را به شدت در ترس و وحشت فرود ببرد، مسئولین کمپانی پارامونت از بازسازی آن منصرف شده و نسخه اصلی را پس از کمی تغییر در انتهای داستان برای انتشار به سینماها فرستادند. فیلم پرفروش و ترسناک «فعالیت فراطبیعی» مورد استقبال تماشاگران قرار گرفته و در سایت سینمایی روتن تومیتوز نمره ۸۳ درصد را دریافت کرد. همچنین کمپانی پارامونت از روش های خلاقانه بازاریابی و تکنیک های هوشمندانه اکران استفاده کرد و با انتشار «فعالیت فراطبیعی» به شکل محدود توانست به آرامی شور و شوقی در میان تماشاگران برای تماشای این فیلم ایجاد کرده و تنها یک هفته پیش از هالووین، فیلم وارد دوره اکران گسترده شد.

در اولین هفته اکران گسترده که مصادف با پنجمین هفته شروع اکران فیلم بود، این فیلم توانست با ۲۱٫۱ میلیون دلار فروش در رتبه اول باکس آفیس قرار بگیرد. این فیلم در آن زمان با توجه به بودجه ناچیز ساخت خود سودآورترین فیلم تاریخ سینما لقب گرفت. کمپانی پارامونت از این سود گزاف برای ساخت دنباله های فیلم استفاده کرد و با اختصاص ۳ میلیون دلار به دومین فیلم توانست به فروش ۱۷۷٫۵ میلیون دلاری برسد. قسمت سوم و چهارم با بودجه ۵ میلیون دلار به ترتیب به فروش ۲۰۷ و ۱۴۲٫۸ میلیون دلاری در سینماهای سراسر جهان دست پیدا کردند. اگر چه هیچ یک از این فیلم ها نتوانستند از لحاظ سودآوری با فیلم اول این فرانچایز رقابت کنند اما «فعالیت فراطبیعی» هنوز هم یکی از موثرترین و خوش آتیه ترین فیلم های دنباله دار ژانر وحشت محسوب می شود.

۱۱- راکی (۱۹۷۶)

rocky 1519928261 w750 - 13 فیلم پرفروش و دیدنی که با بودجه‌ا‌ی ناچیز گیشه را به تسخیر خود درآوردند (قسمت دوم)
شاید مجموعه فیلم های «راکی» (Rocky) را نتوان یکی از پرفروش ترین فیلم های دنباله دار تاریخ سینما دانست اما باید بدانید که قسمت اول این مجموعه در سال ۱۹۷۶ و با بودجه ای تنها یک میلیون دلاری نه تنها سیلوستر استالونه را یک شبه به شهرت رساند بلکه به فروش خیره کننده ۱۱۷٫۲ میلیون دلاری در باکس آفیس جهانی دست یافت. این فیلم ورزشی و خاطره انگیز علاوه بر فروش فوق العاده خود برنده سه جایزه اسکار از جمله جایزه بهترین فیلم سال نیز شد. استالونه برای نوشتن فیلم نامه «راکی» نیز نامزد دریافت جایزه اسکار شد و علی رغم موفقیت تجاری فیلم، وی برای ساخت اولین فیلم بزرگ خود با مشکلات عدیده ای مواجه شد.

استالونه خود گفته که ۲۰ سناریو متفاوت را برای این فیلم در نظر گرفت تا در نهایت موفق به ساخت این فیلم به شکل نهایی خود شد. علاوه بر این، اروین وینکلر و باب چارتف که تهیه کنندگی فیلم را بر عهده داشتند، برای تامین هزینه های ساخت این فیلم چاره ای به جز هزینه کردن تمامی پس اندازهای مالی و حتی اخذ وام بانکی و در رهن گذاشتن خانه های مسکونی خود نداشتند. استالونه از ساخت این فیلم به عنوان «جهش بزرگ ایمان» یاد کرده و فرانچایز «راکی» از آن زمان تاکنون توانسته در رتبه چهارم فیلم های پرفروش ژانر بوکس قرار بگیرد و در سال ۲۰۱۵ نیز توانست با عنوان جدید خود یعنی «کرید» (Creed) هم حضور خوبی در باکس آفیس داشته و هم نامزدی اسکار در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل را برای استالونه به دنبال داشته باشد.

۱۲- اره (۲۰۰۴)

saw 1519928261 w750 - 13 فیلم پرفروش و دیدنی که با بودجه‌ا‌ی ناچیز گیشه را به تسخیر خود درآوردند (قسمت دوم)
فیلم ترسناک و پر از صحنه های شکنجه «اره» (Saw) در سال ۲۰۰۴ علیرغم بودجه ناچیز ۱٫۲ میلیون دلاری خود توانست فروش خیره کننده ای به مبلغ ۱۰۳٫۹ میلیون دلار داشته و یک فرانچایز سودآور را در پی داشته باشد که بارها توانسته با بودجه های پایین، دنباله هایی پربیننده را به طرفداران ژانر وحشت معرفی نماید. قسمت اول این فیلم پرفروش و ترسناک با بهره گیری از تبلیغات شخص به شخص توانست در دو ماه ابتدایی اکران خود در میان فیلم های پرفروش باکس آفیس قرار داشته باشد. در هفته اول اکران تماشاگران جوان استقبال خوبی از این فیلم به عمل آورده و بیش از ۶۰ درصد کسانی که به تماشای این فیلم نشستند افراد زیر ۲۵ سال بودند. مغز متفکر این فیلم کسی نبود جز جیمز وان جوان که در زمینه ساخت فیلم های ترسناک با بودجه کم اما موفق و پرفروش یک استاد تمام عیار محسوب می شود.

فیلم پرفروش «اره» اولین فیلم جیمز وان بود که ساخت آن تنها ۱۸ روز زمان برد و همین موضوع هزینه ساخت فیلم را به شدت کاهش داده و سودآوری آن را تضمین نمود. دنباله های این فیلم نیز هرچند با فراز و نشیب هایی در باکس آفیس مواجه بوده اند اما همچنان به سودآوری خود ادامه داده و ۸ فیلم این فرانچایز تاکنون بیش از ۹۷۶ میلیون دلار در سطح جهانی فروش داشته اند. جدیدترین فیلم این فرانچایز با عنوان «اره برقی» (Jigsaw) در سال ۲۰۱۷ اکران شده و با بودجه ناچیز ۱۰ میلیون دلاری خود توانست به فروش ۱۰۲٫۹ میلیون دلاری در سطح سینماهای جهان دست یابد که نشان از دوام قدرت تاثیرگذاری فیلم اورجینال این مجموعه دارد.

۱۳- شکاف (۲۰۱۶)

split 1519928261 w750 - 13 فیلم پرفروش و دیدنی که با بودجه‌ا‌ی ناچیز گیشه را به تسخیر خود درآوردند (قسمت دوم)
ام نایت شیامالان برای ساخت فیلم ترسناک جدید خود با عنوان «شکاف» (Split) در سال ۲۰۱۶ بودجه ای اندک را در نظر گرفت و فیلم خود را با بهره بردن از نبوغ بازیگری جیمز مک آووی تنها با ۹ میلیون دلار بودجه ساخت. نتیجه نشان داد که این کارگردان هندی الاصل که در زمینه ساخت فیلم های پیچیده و با داستان های ترسناک غیرقابل پیش بینی تبحر دارد ترفند موثری را برای ساخت این فیلم در نظر گرفته است. فیلم ترسناک و تحسین شده «شکاف» در نهایت توانست بیش از ۲۷۸٫۵ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشته باشد و سه هفته متوالی در صدر فهرست پرفروش ترین فیلم در باکس آفیس داخلی قرار داشته باشد.

این فیلم پرفروش که در واقع دنباله ای بر فیلم دیگر شیامالان با نام «نشکن» (Unbreakable) در سال ۲۰۰۰ است داستان یک بیمار روانی با بازی مک آووی را روایت می کند که سه دختر نوجوان را می دزدد. این فیلم نقدهای مثبتی از منتقدان دریافت کرده و با دریافت نمره ۷۵ درصد از سایت سینمایی روتن تومیتوز توانست در فستیوال سینمایی ساترن اواردز نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم تریلر سال شود. فیلم پرفروش و ترسناک اما متفاوت «شکاف» پنجمین فیلم شیامالان بود که فروش آن از مرز ۱۰۰ میلیون دلار در سینماهای داخلی ایالات متحده می گذشت و بار دیگر ثابت کرد که وی تبحر انکارناپذیری در جلب سینماروها به تماشای فیلم های خود دارد. این فیلم بسیار بهتر از پیش بینی ها ظاهر شده و در هفته های متوالی در میان فیلم های پرفروش و پربیننده سال قرار داشت.

منبع: روزیاتو
5/5 - (2 امتیاز)
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
5/5 - (2 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //