آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

کدام فیلم های ایرانی تا کنون جایزه کن را دریافت کرده اند؟

جشنواره کن یکی از مهم ترین رویداد های سالانه سینمای جهان به حساب می آید. منتقدین بزرگ سینما در طی این جشنواره به نقد جدید ترین فیلم های سینمایی جهان در تمام ژانر ها می نشینند؛ پس این طبیعی است که ایران به کسب 40 جایزه ای که در شش دهه اخیر از این جشنواره کسب کرده، افتخار کند. از آنجا که جشنواره کن یکی از باشکوه ترین جشنواره های مربوط به سینما است، مردم زیادی از سایت لحظه آخر دات کام برای خرید بلیط و حضور در این جشنواره استفاده کرده اند. در ادامه به برسی فیلم های ایرانی که تاکنون موفق به کسب جایزه از جشنواره کن شده اند، می پردازیم.

1 - کدام فیلم های ایرانی تا کنون جایزه کن را دریافت کرده اند؟

جوایز ایران از جشنواره کن

اولین حضور ایران در جشنواره کن به سال 1340 بر می گردد. در آن زمان سینمای ایران با فیلم « کوروش کبیر» ساخته  مصطفی فرزانه، شرکت کرد و متاسفانه جایزه ای کسب نشد. اولین جایزه سینمای ایران در این جشنواره با فیلم «طلوع فجر» ساخته مرحوم احمد فاروقی قاجار به ثمر رسید. جایزه شورای عالی تکنیک در سال 1343 و در بخش فیلم های کوتاه کسب شد.

عباس کیا رستمی پس از گذر 28 سال موفق شد تا با سینمایی «زندگی و دیگر هیچ» دو جایزه « بهترین فیلم» و « جایزه روسلینی» گرفته و برای سینمای ایران افتخار بیافریند.

سه سال بعد جعفر پناهی افتخار آفرید و با فیلم «بادکنک سفید» سه جایزه مهم « دوربین طلایی»، « فیپرشی» و جایزه «بهترین فیلم بخش پانزده روز کارگردان‌های کن» را بدست آورد.

در سال 1376 عباس کیا رستمی با کسب مهم ترین جایزه ایران در تاریخ جشنواره کن، نخل طلایی، با فیلم سینمایی «طعم گیلاس»، به ستاره سینمای ایران تبدیل شد. جایزه نخل طلایی عباس کیا رستمی با فیلم «مار ماهی» ساخته «شوهی‌ایمامورا» مشترک بود.

2 - کدام فیلم های ایرانی تا کنون جایزه کن را دریافت کرده اند؟

سال 1379، سالی پر بار برای سینمای ایران بود. در این سال سمیرا مخملباف با فیلم سینمایی «تخته سیاه»، جایزه « جایزه داوران» را در بخش مسابقه بدست آورد و در همان زمان حسن یکتاپناه با فیلم «جمعه» در بخش نوع نگاه، موفق به کسب جایزه « دوربین طلایی» به طور مشترک با فیلم «زمانی برای مستی اسب‌ها» ساخته بهمن قبادی شد. فیلم «زمانی برای مستی اسب‌ها» در بخش 15 روز کارگردان ها نیز به نمایش گذاشته شد و دو جایزه « هنر و تجربه» و « فیپرشی» را از آن خود کرد.

محسن مخملباف با حضورش در سال 1380 و نمایش فیلم «سفر قندهار» در بخش مسابقه جشنواره کن، جایزه جانبی « کلیای جهانی» را از آن خود کرد.

سال 1382 نیز برای دوست داران سینما، سال پر باری بود. رضا میرکریمی با فیلم «زیر نور ماه» جایزه بهترین فیلم بخش هفته منتقدان جشنواره را از آن خود کرد. سمیرا مخملباف با فیلم «پنج عصر» جایزه های « هیات داوران» مسابقه رسمی  و « کلیسای جهانی» را بدست آورد و جعفر پناهی با فیلم «طلای سرخ»، جایزه هیات داوران بخش نوعی نگاه را دریافت کرد.

جوایز دیگر ایران در جشنواره کن به شرح زیر است:

  • محسن امیر یوسفی با فیلم «خواب تلخ» موفق به کسب تقدیرنامه هیات داوران دوربین طلایی و جایزه «نگاه جوان» بخش پانزده روز کارگردان‌ها را در سال ۱۳۸۳ شد.
  • بهمن قبادی در سال ۱۳۸۸ با فیلم سینمایی «کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره!» افتخار آفرید و برنده جایزه « فرانسوآ شالیه» شد.
  • عباس کیا رستمی با فیلم «کپی برابر اصل» در سال 1389 موفق به کسب جایزه «ژولیت بینوش» شد.
  • سال 1390 سالی پر جایزه برای سینمای ایران بود. در این سال جعفر پناهی جایزه «کالسکه طلایی» و محمد رسول اف با فیلم «به امید دیدار» دو جایزه « بهترین کارگردانی بخش نوعی نگاه» و « فرانسوا شالیه» را از آن خود کردند.
این پست تبلیغاتی است و محتوای آن توسط تیم سینما مدرن نوشته نشده است.
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //