آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
5/5 - (1 امتیاز)

فیلم‌هایی که در عین ناباوری موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم نشدند (بخش اول)

CitizenKane w700 - فیلم‌هایی که در عین ناباوری موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم نشدند (بخش اول)

اگر از علاقمندان پر و پا قرص دنیای سینما و هالیوود باشید و اخبار مربوط به این حوزه را به دقت دنبال کنید بدون شک بعد از مدتی خود به یک کارشناس سینمایی نسبتاً خبره تبدیل خواهید شد. چنین توانایی پس از تماشای فیلم های متعدد و خواندن نقدها بدست می آید به نحوی که دیگر خود می توانید در مورد برخی فیلم ها نظرات کارشناسانه ارایه بدهید. در این میان بدون شک بزرگ ترین رویداد مربوط به سینما در جهان مراسم اسکار خواهد بود که اهالی سینما در آن نتیجه ی یک سال تلاش خود را جستجو می کنند. فیلم های بسیاری در دسته بندی های مختلف نامزد جایزه اسکار می شوند اما همه می دانند که مهم ترین جایزه این مراسم جایزه بهترین فیلم سال از دیدگاه داوران اسکار است.

در این میان گاهی فیلم هایی برنده جایزه اسکار در این بخش می شوند که کسی فکر آن را نمی کند یا به عبارت بهتر فیلم هایی از دستیابی به این جایزه باز می مانند که اکثریت مخاطبین آن را شایسته ی جایزه اسکار این بخش می دانند و نه فیلمی که داوران اسکار انتخاب کرده اند. در این مطلب قصد داریم به ۲۰ فیلم کلاسیکی بپردازیم که علی رغم بی نقص بودن و برخلاف انتظار مخاطبان موفق به کسب این جایزه در مراسم اسکار نشدند.

۱- شورش بی دلیل (۱۹۵۵)

p0326zjj w700 - فیلم‌هایی که در عین ناباوری موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم نشدند (بخش اول)

کارگردان این فیلم، نیکلاس ری، بعدها الهام بخش فیلم سازان بزرگی مانند مارتین اسکورسیزی و ژان لوک گدار شد که هر دو به شدت علاقه خود را به سبک گدار و شیوه ی فیلم سازی او ابراز کرده اند و بدون شک فیلم کلاسیک «شورش بی دلیل» (Rebel Without a Cause) نیز یک شاهکار به تمام معنای سینمایی است. این فیلم دومین فیلم بلند جیمز دین بوده و نمودی از شخصیت واقعی او در این فیلم به تصویر کشیده می شود. فیلم داستان سه جوان (یک زن و دو مرد) را روایت می کند که دچار مشکلات روحی روانی شده و دست به کارهایی می زنند که در ادامه نتایج مرگباری برای آن ها در پی دارد.

در واقع «شورش بی دلیل» جیمز دین را به شهرتی یک شبه رساند. اما علیرغم زیبایی و فوق العاده بودن این فیلم و بازی درخشان بازیگران و بخصوص جیمز دین، داوران اسکار جایزه بهترین فیلم سال را به یک درام رمانتیک تاثیرگذار اما نه چندان عالی (در مقایسه با شورش بی دلیل) به فیلم «مارتی» (Marty) دادند.

۲- فارغ التحصیل (۱۹۶۷)

b742be077c9fd2f4c6a239b243c224cf the graduate imdb movies w700 - فیلم‌هایی که در عین ناباوری موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم نشدند (بخش اول)

یکی از تاثیرگذارترین و جذاب ترین فیلم های دهه ی ۱۹۶۰ فیلم «فارغ التحصیل» (The Graduate) ساخته ی مایک نیکلاس با بازی داستین هافمن و آن بنکرافت بود که نسلی را در آن دوران تحت تاثیر شدید قرار داده و شوکه کرد. فیلم داستان مرد جوانی را روایت می کند که پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه توسط یک زن میانسال اغوا می شود اما وی در ادامه به دختر این زن دل می بندد. اما انگار کسی در مراسم اسکار سال ۱۹۶۷ متوجه نبوغ این فیلم نشد و جایزه بهترین فیلم سال به یک فیلم رازآلود به نام «در گرمای شب» (In the Heat of the Night) داده شد.

۳- همشهری کین (۱۹۴۱)

CitizenKane w700 - فیلم‌هایی که در عین ناباوری موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم نشدند (بخش اول)

جواب شما به این سوال چه خواهد بود: بهترین فیلم تاریخ سینما چه فیلمی است؟ بدون شک بسیاری از خبره های عالم سینما حتی بعد از گذشت نزدیک به هشت دهه از ساخت فیلم «همشهری کین» (Citizen Kane) آن را بهترین فیلم تاریخ سینما می دانند. فیلم داستان مرد ثروتمندی را روایت می کند که علی رغم نداشتن تجربه ی سیاسی و تنها به دلیل جستجوی قدرت وارد این حوزه می شود و در نهایت عاقبتی دردناک نصیب او می گردد. اما با وجود این که «همشهری کین» ساخته ی اورسن ولز با بازی متحیر کننده خودش در ۹ بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود اما تنها یک جایزه بدست آورد، آن هم در بخش بهترین فیلم نامه. در همین اثنا فیلم رمانتیک «چه سرسبز بود دره من» (How Green Was My Valley) ساخته جان فورد برنده ۵ جایزه اسکار شد از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی.

۴ داستان عامه پسند (۱۹۹۴)

samuel l jackson in pulp fiction w700 - فیلم‌هایی که در عین ناباوری موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم نشدند (بخش اول)

همه تام هنکس را دوست داریم و فیلم «فارست گامپ» (Forrest Gump) نیز زیبایی و جادوی خاصی دارد اما آیا این فیل در مقایسه با «داستان عامه پسند»  یا همان «پالپ فیکشن» (Pulp Fiction) ساخته ی بی نقص کوئینتین تارانتینو که بسیاری آن را یکی از ۵ فیلم برتر تاریخ سینما می دانند بهتر بود؟ این فیلم چند داستان را به طور موازی پیش می برد که شباهت ان را مجلات عامه پسند آن دوران و با مسما بودن نامگذاری عنوان فیلم را نشان می دهد. فیلم «داستان عامه پسند» پر از هیجان و غافلگیری است که هر لحظه شما را از سر جایتان بلند خواهد کرد. این فیلم همان فیلمی است که بعد از اکران فیلم سازان متعددی سعی کردند از ان تقلید کنند.

۵- سفید برفی و هفت کوتوله (۱۹۳۷)

Snow White And The Seven Dwarfs DI 13 w700 - فیلم‌هایی که در عین ناباوری موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم نشدند (بخش اول)

وقتی که تهیه کنندگان هالیوود خبردار شدند که والت دیزنی جوان قصد دارد یک کارتون با عنوان «سفید برفی و هفت کوتوله» (Snow White and the Seven Dwarfs) از روی داستانی به همین نام نوشته برادران گریم بسازد او را احمق خطاب کرده و از همکاری با او سر باز زدند. اما این فیلم علی رغم هزینه ی نسبتاً سنگین ساخت هم در باکس آفیس خیره کننده ظاهر شد و هم منتقدین و سینماروها را شگفت زده کرد به نحوی که این کارتون هنوز هم یکی از بهترین و شاید بهترین انیمیشن تاریخ سینما انگاشته می شود. اما در مراسم اسکار سال ۱۹۳۷، جایزه اسکار بهترین فیلم سال به فیلم زندگینامه ای «زندگی امیل زولا» (The Life of Emile Zola) داده شد.

۶- بخشش های محبت آمیز (۱۹۸۳)

1983 Tender Mercies 04 w700 - فیلم‌هایی که در عین ناباوری موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم نشدند (بخش اول)

فیلم «بخشش های محبت آمیز» (Tender Mercies) به کارگردانی بروس برسفورد مانند یک الماس بسیار کوچک بود که داوران اسکار را راضی نمی کرد. فیلم داستان یک خواننده الکلی را روایت می کند که قصد دارد از طریق دوستی با یک زن بیوه و پسرش بار دیگر به دوران اوج بازگردد. این فیلم که با بازی خیره کننده ی رابرت دووال توانست دو جایزه اسکار، از جمله تنها جایزه اسکار دووال در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد بدست آورد اما داوران ترجیح دادند فیلم پرهزینه تر و شناخته  شده تری را به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب کنند. بدین ترتیب جایزه این بخش به فیلم «شرایط مهرورزی» (Terms of Endearment) با بازی شرلی مک لین تعلق گرفت.

۷- بعضی ها داغشو دوست دارن (۱۹۵۹)

31220285373 8532686d2c b w700 - فیلم‌هایی که در عین ناباوری موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم نشدند (بخش اول)

در مراسم اسکار سال ۱۹۵۹ فیلم حماسی «بن هور» (Ben-Hur) ساخته ی ویلیام وایلر جوایز اسکار را درو کرده و ۱۱ جایزه اسکار را به خانه برد از جمله جایزه بهترین فیلم سال زیرا مسابقه های ارابه رانی فیلم در آن دوران بسیار خیره کننده و تاثیر گذار بود. اما فیلم «بعضی ها داغشو دوست دارن» (Some Like It Hot) ساخته ی بیلی وایلدر هنوز هم از مد نیفتاده است و بسیاری آن را جالب ترین و مفرح ترین فیلم تاریخ سینما می دانند. فیلم داستان دو نوازنده ی بینوا را روایت می کند که برای فرار از دست گانگسترها مجبور به پوشیدن لباس زنانه و جا زدن خود به عنوان نوازنده دیگر آلات موسیقی می شوند. این فیلم بهترین فیلم مرلین مونرو نیز به شمار می آید.

۸- رفقای خوب (۱۹۹۰)

201603205 2 IMG FIX 700x700 w700 - فیلم‌هایی که در عین ناباوری موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم نشدند (بخش اول)

داوران آکادمی اسکار در سال ۱۹۹۰ با خود چه فکری می کردند. هیچ کسی دیگر در مورد فیلم «با گرگ ها می رقصد» (Dances With Wolves) حرف هم نمی زند اما فیلم «رفقای خوب» (Goodfellas) همچنان یکی از پرارجاع ترین فیلم های تاریخ سینماست. این فیلم داستان واقعی هنری هیل گنگستر سابق و خبرچین آینده ی سازمان اف بی آی را روایت می کند. بدون شک در مقایسه با فیلم «با گرگ ها می رقصد» اثر حماسی کوین کاستنر، فیلم اسکورسیزی استحقاق بیشتری برای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم سال داشت.

۹- کشتن مرغ مقلد (۱۹۶۲)

to kill mockingbird 1962 11   h 2016 w700 - فیلم‌هایی که در عین ناباوری موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم نشدند (بخش اول)

در سال ۱۹۶۲ جنگ بر سر بدست آوردن جایزه بهترین فیلم سال بسیار تنگاتنگ و شدید بود اما در نهایت فیلم حماسی و بی نقص «لارنس عربستان» (Lawrence of Arabia) ساخته ی دیوید لین توانست برنده این جایزه شود و فیلم «کشتن مرغ مقلد» (To Kill a Mockingbird) با بازی خیره کننده ی گریگوری پک که جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را نیز برای وی به ارمغان آورد به عنوان بازنده ی بزرگ سال مراسم اسکار دست یافت. این فیلم داستان یک وکیل جوان و تازه کار را روایت می کند که باید از یک جوان سیاهپوست که متهم به تجاوز به یک دختر سفی پوست شده دفاع نماید.

۱۰- سرگیجه (۱۹۵۸)

0466 w700 - فیلم‌هایی که در عین ناباوری موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم نشدند (بخش اول)

در سال ۲۰۱۲ فیلم تریلر روانشناسانه ی «سرگیجه» (vertigo) به کارگردانی آلفرد هیچکاک با کنار زدن «همشهری کین» به عنوان بهترین فیلم تمام دوران انتخاب شد، اتفاقی که از سال ۱۹۶۲ برای اولین بار رخ داده بود. این فیلم در مراسم اسکار سال ۱۹۵۸ تنها در دو بخش صدگذاری و کارگردانی هنری نامزد اسکار شد که هیچ کدام را نیز بدست نیاورد.  فیلم داستان کارآگاهی با بازی جیمز استوارت را روایت می کند که به دلیل سرگیجه نمی تواند مامویت هایش را به درستی انجام دهد و در مسیر درمان وارد دنیایی پر دردسر می شود. آن سال فیلم موزیکال «گیگی» (Gigi) به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب شد.

منبع: روزیاتو

5/5 - (1 امتیاز)
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
5/5 - (1 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //