آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

چگونه با حداقل بودجه و امکانات فیلم کوتاه بسازیم؟

معمولا برای ساخت یک فیلم کوتاه ، فکر و خیال های عجیب و عظیمی به سرمان میرسد. فکر و خیال هایی از این قبیل که با بهترین دوربین ممکن ، بهترین بازی را از بازیگران گرفته و بهترین لوکیشن ها و کارآمد ترین آکساسوار را در اختیار داشته باشیم. عوامل پشت صحنه هم که همه گوش به فرمان ما خواهند بود و تمام ذهنیت های مارا به درستی پیاده میکنند. بحث پول و مادیات هم که خود به خود حل میشوند.

متاسفانه مجبورم تمام این خوش خیالی ها را به هم بریزم و علاقمندان به فیلمسازی را به دنیای استرس و اضطراب ، دنیایی که همیشه با سینما و فیلمسازی همراه بوده دعوت کنم.

غیرممکن است مشغول ساخت فیلمی باشید و فشار های زیادی را تحمل نکنید. این فشار ها هم از نظر مالی وجود دارند ، هم از نظر زمان ، هم از نظر مدیریت عوامل، هم از نظر حفظ نظم کاری و هم از نظر پیش بردن کار به دوستانه ترین شکل ممکن.

معمولا برای ساخت یک فیلم کوتاه ده دقیقه ای ، تیم هایی هفت-هشت نفره کفایت میکنند ، که قاعدتا شامل دو یا سه بازیگر ، یک فیلمبردار ، یک دستیار و مشاور و یک کارگردان خواهند بود. ممکن است عکاس هم برای گرفتن عکس از برخی صحنه های فیلم یا پشت صحنه انتخاب کرده باشید. این تیم هفت،هشت نفره در رویایی ترین شکل ممکن همگی از قبل با هم آشنا بوده و از رفقای خوب یکدیگرند. اما در عادی ترین شکل ممکن تنها دلیل آشنایی آنها ، ساخت فیلم شماست. اینجاست که اضطراب ها سرچشمه میگیرند. اولا امیدوارم برای فیلم کوتاه تجربی خود ، از بازیگر و فیلمبردار حرفه ای دعوت به کار نکنید که مجبور به پرداخت دستمزد های آنچنانی شوید. سعی کنید سناریو هایی بنویسید که معقول باشند و یکی از دوستان نسبتا مستعد خود را برای بازیگری انتخاب کنید ، و بگردید دنبال آن رفیقی که دوربین عکاسی دارد و از او نیز خواهش کنید که فیلمبرداری فیلمتان را در حد توان به عهده بگیرد. کار که بسته شد ، بعنوان تشکر و نوعی شیرینی ، مقدار معقولی پول برایشان اختصاص دهید ، طوری که نه خیلی کم باشد نه خیلی زیاد. فراموش نکنید که پول راه ، کرایه وسایل و وعده های غذایی آن روز نیز بر عهده شما خواهد بود.

filmmaker sunset canon c100 - چگونه با حداقل بودجه و امکانات فیلم کوتاه بسازیم؟

تمام مسائل مالی و برآورد بودجه ، به فیلمنامه ای که مینویسید و قصد ساختش را دارید مربوط میشود. همانطور که قبلا هم گفتم ، تمام سعی خود را بکنید که دیدگاهی ساده تر و در عین حال عمیق تر و مفهومی تر را به کار بگیرید تا فیلمی که میسازید ، علی رغم کم هزینه بودن و کم خرج بودن ، حرف عمیق و مهمی بزند. اتفاقا به این نتیجه میرسید که خرج های آنچنانی نه تنها کار خوب تحویل نمیدهند ، بلکه نقطه ضعف کار شما خواهند بود. در بستری بزرگتر ، با نیم نگاهی به بودجه ساخت آثار بلاک باستری هالیوودی و مقایسه آنها با آثار مینیمالیستی اروپایی متوجه منظورم خواهید شد.

اما ناگفته نماند که میتوانید حتی تک نفره ، بدون حتی یک بازیگر یا حتی یک دستیار ، یک فیلم کوتاه بسازید.

همین اواخر کاری این چنینی ساختم که انصافا خیلی هم فاجعه بار نبود 🙂 . تنها یک خانه ، یکی دو تا کتاب ، یک عروسک و یک جعبه شیرینی به همراه صدای پس زمینه ی رادیو لازم بود تا کاری نُه دقیقه ای بسازم که اتفاقا نقد و تحلیل پیرامون آن بسیار بود.

سعی کنید به جای بازیگر ، از وسایل و اشیا نهایت استفاده را ببرید. از ثبوتشان بعنوان انجماد و از جنب و جوششان بعنوان شورش استفاده کنید. ترکیب تصاویری که از آنها میگیرید ، با یک موسیقی زمینه یا حتی یک نریتور یا راوی ، نتیجه ای خواهد داشت که شما را غافلگیر خواهد کرد.

در کل ، توصیه میکنم در هر شرایطی ، با هر امکاناتی ، اگر عاشق فیلمسازی هستید ، دست به کار شوید. کسی درِ خانه ی شما را نمیزند و یک سرمایه عظیم به همراه عوامل کار کشته و حرفه ای تحویل شما نمیدهد. این شمایید که باید دغدغه ی فیلمسازی داشته باشید و آنقدر بسازید تا حرفه ای شوید. دیدگاه خود را در هر کادری ، هر تصویری ، هر شئ ای و هر حرکتی پیاده کنید. دوربین در دست بگیرید و راهی هر جایی بیرون از اتاق خود شوید. مطمئن باشید طبیعتی را پیدا خواهید کرد که از حرفه ای ترین بازیگر ها حرفه ای تر اند و شما طوری آنرا ثبت خواهید کرد که گویی از حرفه ای ترین عوامل حرفه ای تر ..

درست مثل نوشتن است ، یک نما که بگیرید ، باقی نما ها خود به خود سرو کله شان پیدا میشود.

فقط باید عاشق فیلمسازی باشید تا فیلمساز شوید ، همین …

نویسنده: ایمان رضایی
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
اینستاگرام ما تلگرام ما
//