آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

رومن پولانسکی کارگردانی که همواره درگیر حاشیه‌ها می باشد

75 15 10 28 143620roman polanski dreyfus affair - رومن پولانسکی کارگردانی که همواره درگیر حاشیه‌ها می باشد

کارگردان فیلم‌هایی چون «پیانیست» و «مرگ و دوشیزه‌ی جوان» هنوز هم درگیر حاشیه‌هایی است که سال‌هاست زندگی او را تحت تاثیر قرار داده‌اند. ریموند پولانسکی 18 اوت 1933 در پاریس متولد شد، سال 1968 به هالیودد رفت و نخستین فیلم خود در آمریکا با عنوان «بچه رزماری» را ساخت. سال 1969  شارون تیت همسر باردارش به دست یکی از اعضای گروه چارلز منسون به شیوه‌ی بیرحمانه‌ای به قتل رسید، و در سال 1977 برای رابطه جنسی با فردی زیر سن قانونی محکوم شد.

15 10 28 143257150227121148 06 polanski super 169 - رومن پولانسکی کارگردانی که همواره درگیر حاشیه‌ها می باشد

پولانسکی که در پاریس به دنیا آمده بود، همراه با خانواده‌اش در سه سالگی به کراکف زادگاه پدرش در لهستان رفت، این نقل مکان چندان برای آن‌ها خوش‌یمن نبود زیرا پس از چندی در سال 1941 خانواده‌اش به اسارت نازی درآمدند. مادر پولانسکی در نهایت در اردوگاه آشویتز درگذشت. او سال‌های اسارت خانواده‌اش را با خانواده‌های لهستانی مختلفی گذراند تا اینکه در سال 1944 دوباره پیش پدرش بازگشت.

پولانسکی نوجوانی خود را به تقویت مهارت‌های بازیگری و حضور در رادیو و تلویزیون گذراند. او در سال 1954 به آکادمی ملی فیلم لهستان وارد شد. او که در دوران تحصیلش در آکادمی بیشتر مشغول ساخت فیلم‌های کوتاه و مستند بود، به محض فارغ‌التحصیل شدن در تعدادی از کارهای فیلم‌ساز برزگ لهستانی آندری وایدا حضور یافت. او در سال 1962 نخستین فیلم بلند خود در لهستان را  با نام «چاقو در آب» را کارگردانی کرد. این فیلم که نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی شده بود، برای پولانسکی شهرتی جهانی به ارمغان آورد. او سال بعد از آن به لندن رفت، تا اثر تحسین شده بعدی خود «انزجار» را آنجا بسازد.

پولانسکی سال 1968 به هالیوود رفت و «بچه رزماری» نخستین فیلم بلند خود در آمریکا با بازی استثنایی میا فارو و جان کاساوتیس را کارگردانی کرد. در حالی که زندگی کاری رومن پولانسکی با موفقیت همراه بود، طوفان حوادث در کمین زندگی خصوصی این کارگردان نشسته بود. یک سال پس از ورود به هالیوود پولانسکی با تراژدی قتل وحشیانه همسرش روبه‌رو شد. شارون تیت همسر رومن پولانسکی مدل و بازیگری که بود که پس از بازی در فیلم «خون‌آشام‌کشان بی‌باک» با او ازدواج کرد. تیت سال 1969 و در حالی که در ماه آخر بارداری به سرمی‌برد، به صورت وحشیانه‌ای با ضربات چاقو به دست تعدادی از اعضای گروه چارلز منسون به قتل رسید. شاید بتوان خشونتی را که معمولا در آثار پولانسکی به چشم می‌خورد را مربوط به خشونت‌هایی از این دست دانست که این کارگردان صاحب‌سبک در دوران زندگی خود تحمل کرده است.

اما انگار این پایان ماجرای جنجالی زندگی پولانسکی نیست، زیرا نام این کارگردان سال 1977 در پرونده تجاوز جنسی باز برسرزبان‌ها می‌افتد. او متهم بود که در خانه جک نیکلسون به دختری 13 ساله تجاوز کرده است. در جریان دادرسی پرونده جک نیکلسون در دادگاه حاضر شد و برعلیه رومن پولانسکی شهادت داد. دادگاه پولانسکی را به جرم رابطه جنسی غیرقانونی با دختری زیر سن قانونی مجرم شناخت و محکوم به حبس در زندان ایالتی کالیفرنیا کرد. هر چند پولانسکی در آن زمان از آمریکا به فرانسه گریخت، اما با گذشت سال‌ها در صورت بازگشت به آمریکا همچنان باید دوران محکومیت خود را بگذراند.

پس از ماجرای تجاوز، پولانسکی دوباره به اروپا بازگشت و در پاریس مستقر شد. او در پاریس به کار فیلم‌سازی ادامه داد و در سال 1979 فیلم «تس» را با اقتباس از رمان «تس از خانواده دوربرویل» نوشته توماس هاردی ساخت. پس از «تس» تا اواخر دهه هشتاد پولانسکی کمتر در عرصه سینما فعالیت می‌کرد و بیشتر روی تئاتر تمرکز کرده بود. او در سال 1988 با فیلم «دیوانه‌وار» با بازی هریسون فورد و بتی باکلی، و پس از آن در سال 1992 با فیلم «ماه تلخ» با بازی هیو گرنت و همسر تازه پولانسکی امانوئل سینه بازگشتی ناموفق به عرصه فیلم‌سازی داشت. اما او با کارگردانی فیلم «مرگ و دوشیزه» وجهه خود را بازسازی کرد. این فیلم با اقتباس از نمایشنامه‌ای از آریل دورفمن ساخته شد. سال 1999 زمان ارائه یک اثر سست دیگر از پولانسکی به سینما بود. او در این سال فیلم «دروازه نهم» با بازی جانی دپ را به سینمای جهان عرضه کرد، که علاوه بر شکست تجاری در جلب نظر منتقدان نیز ناموفق بود.

15 10 28 143548the pianist - رومن پولانسکی کارگردانی که همواره درگیر حاشیه‌ها می باشد

آدرین برودی در «پیانیست»

اما رومن پولانسکی سال 2002 با «پیانیست» بازگشتی قدرتمند به سینما داشت، که حاصل آن نخل طلای جشنواره کن بود. پولانسکی برای فیلم «پیانیست» برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی شد، اما به خاطر پرونده باز تجاوز نتوانست در مراسم حاضر شده و جایزه خود را دریافت کند. این فیلم علاوه بر آن جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین بازیگر نقش اول مرد را نیز نصیب عوامل خود کرد. «الیور توئیست»، «نویسنده سایه»، «کشتار» و «ونوس در پوست خز» از کارهای پولانسکی پس از فیلم موفق «پیانیست» بودند.

رومن پولانسکی اکنون در هشتمین دهه از زندگی پرفراز نشیب خود با چالش تازه‌ای روبه‌رو شده و ممکن است با تصمیم دولت لهستان به آمریکا بازگردانده شود و با محکومیتی که سال‌هاست او را در سایه تعقیب می‌کند روبه‌رو شود. هرچند هیچ چیز به طور قطع مشخص نیست، اما در زندگی رومن پولانسکی هر چیزی امکان‌پذیر است.

منبع: خبرآنلاین

حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
اینستاگرام ما تلگرام ما
//