آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
5/5 - (1 امتیاز)

جشنواره برلین از “ویم وندرس” تقدیر می کند

3 1345 - جشنواره برلین از "ویم وندرس" تقدیر می کند

شصت و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم «برلین» در برنامه‌ای ویژه با اعطای جایزه خرس طلای افتخاری از «ویم وندرس» کارگردان صاحب نام سینمای آلمان تقدیر می‌کند.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،بنابر اعلام مسئولان برگزاری شصت و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، جایزه خرس طلای افتخاری این رویداد معتبر سینمایی روز 12 فوریه به «ویم وندرس» کارگردان سرشناس سینمای جهان اعطاء می‌شود که با نمایش 10 فیلم برتر این کارگردان آلمانی همراه خواهد بود.

جشنواره برلین فهرست فیلم‌های ساخته «ویم وندرس» را که امسال در این رویداد سینمایی در برنامه‌ای ویژه به روی پرده می‌روند را نیز اعلام کرد که شامل فیلم‌های «دروازه بان از ضربه پنالتی می‌ترسد»، «آلیس در شهر»، «پادشاهان جاده»، «دوست آمریکایی»،‌ «پاریس تگزاس»، «توکیو گا»، «زیر آسمان برلین»، «تا انتهای جهان»، «هتل میلیون دلاری» و «پینا» خواهد بود.

وی به عنوان یکی از چهره‌های سرشناس سینمای معاصر آلمان، اولین فیلم بلندش را در سال 1970 با نام «تابستان در شهر» ساخت و پس از آن، فیلم‌های «ترس دروازه‌بان از ضربه پنالتی» (1972)، «داغ ننگ» (1973)،‌ «آلیس در شهر» (1974)، «حرکت غلط» (1975) و «پادشاهان جاده» (1976) را کارگردانی کرد.

«وندرس» در بیشتر فیلم‌هایش از «رابی مولر»، فیلم‌بردار سرشناس سینمای آلمان و «پیترهانکه»، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان سرشناس اتریشی کمک می‌گرفت. در سال‌های آغازین فیلم‌سازی‌اش، تقریبا هرسال یک فیلم بلند می‌ساخت. «دوست آمریکایی»، «صاعقه بر آب» و «زاویه مقابل» از جمله فیلم‌هایی بودند که وی پیش از ورود به هالیوود ساخت.وی پس از ورود به هالیوود در سال 1982، «همت» را ساخت، اما اختلاف او با «فرانسیس فورد کوپولا» که تهیه‌کننده فیلم بود، موجب شد تا نسخه‌ قابل ‌اکران این فیلم چند سال بعد آماده نمایش شود.

بی‌تردید شاهکار سینمایی «وندرس» در سال 1984 با فیلم «پاریس، تگزاس» رقم خورد که سه جایزه نخل طلا، بهترین فیلم معنوی و جایزه فیپرشی جشنواره کن را برای او به‌همراه آورد. این فیلم همچنین جایزه بهترین کارگردانی از جوایز «بافتا» انگلستان را کسب کرد.سه سال بعد، «وندرس» با ساخت فیلم «بهشت برفراز برلین» جایزه بهترین کارگردانی جشنواره کن و بهترین کارگردانی جوایز فیلم اروپا را به‌ دست آورد.

این کارگردان بزرگ آلمانی طی سال‌های اخیر آثار برجسته‌ای چون «هتل میلیون دلاری»، «برادران اسکلادونوفسکی»، «پایان خشونت»، «ده دقیقه پیرتر»، «سرزمین فراوانی» و «فیلم‌برداری در پالرمو» را ساخته است.«وندرس» در کارنامه سینمایی‌اش ساخت آثار مستندی را نیز دارد که از معروف‌ترین آن‌ها، «باشگاه اجتماعی بونا ویستا» درباره موسیقی‌دانان کوبا و «روح یک مرد» درباره گروه‌های موسیقی بلوز در آمریکاست.

اولین جایزه سینمایی معتبری که «وندرس» کسب کرد، شیر طلای جشنواره ونیز در سال 1982 برای فیلم «وضعیت اشیا» بود.وی در سال 1987 برای فیلم «بال‌های اشتیاق» جایزه بهترین کارگردانی جشنواره کن را به‌ دست آورد و دو سال بعد دکترای افتخاری دانشگاه سوربن پاریس را نیز کسب کرد.

از دیگر افتخارات سینمایی «وندرس» می‌توان از نامزدی جایزه اسکار سال 2000 برای مستند «کلوپ اجتماعی بوئنا ویستا»، ‌خرس نقره‌ای جشنواره برلین در سال 200 برای «هتل میلیون دلاری»، جایزه بهترین فیلم جشنواره جیفونی ایتالیا در سال 1986، دوربین طلای سینمای آلمان در سال 2000 برای مستند «کلوپ اجتماعی بوئنا ویستا» و جایزه بهترین مستند از جوایز «گویا» سال 2008، یوزپلنگ افتخاری جشنواره لوکارنو در سال 2005 نام برد.

این کارگردان سرشناس که سال 2007 ریاست هیات‌داوران جشنواره‌ ونیز را برعهده داشت، عضو شورای مشورت بنیاد سینمای جهان است که توسط «مارتین اسکورسیزی» پایه‌گذاری شده است.«نمک زمین» جدیدترین ساخته مستند «وندرس» است که در بخش نوعی نگاه جشنواره کن امسال موفق به کسب جایزه ویژه شد و یکی از شانس‌های اصلی جوایز اسکار 2015 محسوب می شود.شصت و پنجمین جشنواره فیلم برلین از 5 تا 15 فوریه با حضور «دارن آرنوفسکی» به عنوان رئیس هیئت داوران بخش رقابتی برگزار می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

5/5 - (1 امتیاز)
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
5/5 - (1 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //