آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
5/5 - (2 امتیاز)

تکنیک‌ها و ترفندهای جالب فیلمسازان در فیلم‌های معروف

ddddddddf w700 - تکنیک‌ها و ترفندهای جالب فیلمسازان در فیلم‌های معروف

سینما یک دنیای جذاب و پر از شگفتی است که باعث می شود مشکلاتمان را دستکم برای دقایقی از یاد ببریم. اما نکات بسیار جالب و پنهانی در هر فیلم وجود دارد که به احتمال فراوان اطلاعی از آن ها نداشته اید. شاید تاکنون برایتان پیش آمده که با خود فکر کنید صحنه ی خاصی از یک فیلم یا صحنه های بحث برانگیز فیلم ها چگونه گرفته می شوند که تا این حد واقعی به نظر رسیده و برای بیننده باورپذیر هستند. فیلم سازان برای خلق دنیایی واقعی و باورپذیر از روش ها و ترفندهای جالبی استفاده می کنند که ما به عنوان تماشاگر همواره خواسته ایم از آن ها اطلاع داشته باشیم اما به نتیجه ای نرسیده ایم.

در ادامه ی این مطلب قصد داریم شما را با برخی از تکنیک ها و ترفندهای جالبی که فیلمسازان در برخی از فیلم های معروف به کار گرفته اند آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

۱- آسفالت هایی که همیشه خیس باقی می مانند

gdfgdf - تکنیک‌ها و ترفندهای جالب فیلمسازان در فیلم‌های معروف

شاید تاکنون بارها با خود فکر کرده باشید که چرا در بیشتر صحنه هایی که کاراکترهای فیلم در هنگام شب در حال رانندگی هستند آسفالت جاده خیس است طوری که انگار دارد باران می بارد. دلیل اول این است که آسفالت خیس زیبایی و جلوه ی خاصی داشته و نور را نیز بهتر منعکس می کند که در کل نمای زیبایی به صحنه ی مورد نظر می بخشد. در فیلم ها معمولا آسفالت را با آب خیس می کنند و در واقع بارانی در کار نیست.

۲- جمعیتی که وجود خارجی ندارد

xcx w700 - تکنیک‌ها و ترفندهای جالب فیلمسازان در فیلم‌های معروف

در بسیاری از فیلم ها از سیاهی لشگر برای تشکیل دادن اجتماعات استفاده می کنند که هزینه های گزافی را به فیلمسازان تحمیل می کند. از این رو فیلم سازان به روش های دیگری متوسل شده اند تا هزینه ها را کاهش دهند. یکی از این روش ها این است که در یک زاویه ی مناسب عکسی از یک جمعیت کوچک گرفته و با استفاده از افکت های کامپیوتری آن ها را در صحنه ی فیلم ها قرار می دهند. روش دیگر استفاده از مانکن های بادی است که در فیلم معروف «سخنرانی پادشاه» (The King’s Speech) مورد استفاده قرار گرفت.

۳- استفاده از پودر شیر به جای مواد مخدر

dgdf 1 - تکنیک‌ها و ترفندهای جالب فیلمسازان در فیلم‌های معروف

البته کمتر کسی فکر می کند که مواد مخدر به نمایش در آمده در فیلم ها واقعی هستند. در فیلم های هالیوودی از شیر پودری، انواع ویتامین ها و شکر برای نشان دادن مواد مخدر استفاده می شود.

۴- شربت ذرت به جای خون

ryr56 w700 - تکنیک‌ها و ترفندهای جالب فیلمسازان در فیلم‌های معروف

معمولا در فیلم های مختلف از مواد متفاوتی برای نشان دادن خون استفاده می شود اما اغلب برای این کار شربت ذرت با رنگ خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. در دورانی که فیلم ها هنوز سیاه و سفید بودند نیز سس شکلاتی نقش خون را ایفا می کرد.

۵- سیگارهای بی خطر و بدون نیکوتین

sdsfs w700 - تکنیک‌ها و ترفندهای جالب فیلمسازان در فیلم‌های معروف

شاید تا حالا با خود فکر کرده باشید که بازیگر محبوب شما که زندگی سالم و بدور از سیگاری دارد چطور در فیلم هایش پشت سر هم سیگار می کشد. نکته اینجاست که این سیگارها طوری ساخته شده اند که به سلامت بازیگر صدمه ای نخواهند زد زیرا این سیگارها در واقع سیگارهای گیاهی بدون نیکوتین هستند. نکته ی دیگر این که برای گرفتن هر صحنه به طور متوسط ۱۰ برداشت گرفته می شود که در صورتی که سیگارها از نوع معمولی بودند صدمه ی زیادی به بازیگر وارد می شد.

۶- جلوه های ویژه بسیار کوچک

ddddddddf w700 - تکنیک‌ها و ترفندهای جالب فیلمسازان در فیلم‌های معروف

برای صرفه جویی در هزینه ی ساخت فیلم، فیلمسازان مجبورند از روش های جایگزینی برای خلق صحنه های مهیج فیلم استفاده کنند. برای مثال اگر آن ها بخواهند یک شیء یا ساختمان گرانقیمت و مجلل را منفجر کنند برای این کار از جلوه های کامپیوتری یا ماکت های بسیار کوچکی از این اشیا و سازه ها استفاده می کنند. گزینه ی دوم کارآیی بهتری دارد زیرا بسیار واقعی تر از جلوه های کامپیوتری به نظر می رسد.

۷- شیشه هایی که از شکر ساخته شده اند

sdfsdw2 w700 - تکنیک‌ها و ترفندهای جالب فیلمسازان در فیلم‌های معروف

در کمتر فیلم اکشنی پیش می آید که یکی از کاراکترها از داخل یک صفحه شیشه ای به نحوی عبور نکرده و شیشه فرو نریزد که معمولاً برای ساخت چنین صحنه هایی فیلمسازان از شیشه های شکری استفاده می کنند. این شیشه ها از لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی با شیشه های معمولی ندارند اما هیچ صدمه ای به بازیگر وارد نمی کنند. البته امروزه فیلمسازان به استفاده از شیشه های پلاستیکی روی آورده اند که البته زیبایی و باورپذیری شیشه های شکری را ندارند.

۸- دیالوگ های درون خودرو

14866560 IN the car 1498215982 650 533eecaac7 1498658080 w700 - تکنیک‌ها و ترفندهای جالب فیلمسازان در فیلم‌های معروف

در بسیاری از فیلم ها می بینید که کاراکترها درون خودرو قرار داشته و بحث های طولانی بین آن ها رخ می دهد در حالی که راننده نیز در حال رانندگی است و بیشتر به صحبت های همراهانش گوش می دهد و کمتر جاده را نگاه می کند. واقعیت این است که در چنین صحنه هایی خودرو روی یک پلتفرم قرار گرفته و در واقع ثابت است.

۹- ابرهایی که از شیر ساخته شده اند

567 w700 - تکنیک‌ها و ترفندهای جالب فیلمسازان در فیلم‌های معروف

فیلمسازان برای این که ابرهای خطرناک را بر فراز شهرها نشان دهند از تزریق شیر یا رنگ به درون یک تانکر آب با یک دستگاه خاص استفاده می کنند. برای این که یک سفینه ی فضایی را در داخل ابرها به تصویر بکشند نیز از یک دیسکت کوچک در داخل تانکر بهره می گیرند.

۱۰- هنداونه ای که نقش مهمی در افکت های صوتی دارد

yute 1 - تکنیک‌ها و ترفندهای جالب فیلمسازان در فیلم‌های معروف

برای تولید صداهای مختلف در فیلم ها از روش های متفاوتی استفاده می شود برای مثال تیراندازی های مداوم و فراوان را با استفاده از صدای آتش بازی تولید می کنند یا صدای بال زدن پرندگان با ورق زدن برگه های کتاب به وجود می آید. اما در بسیاری از موارد از هندوانه استفاده می شود. با استفاده از هندوانه می توان صدای شکستن و ضربه خوردن سر، ضربه ی مشت به صورت و یا ترک برداشتن تخم اژدها را تولید کرد.

منبع: روزیاتو

5/5 - (2 امتیاز)
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
5/5 - (2 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //