به دنبال اعتراض جنبش زنان فرانسه رومن پولانسکی از ریاست جوایز سزار انصراف داد

image 13951105553 35 polanski - به دنبال اعتراض جنبش زنان فرانسه رومن پولانسکی از ریاست جوایز سزار انصراف داد

به دنبال اعتراض گسترده نهادهای حامی جنبش زنان فرانسه به تصمیم آکادمی تکنیک‌ها و هنرهای سینمایی، رومن پولانسکی از ریاست جوایز سزار 2017 انصراف داد.

وکیل فیلمساز باسابقه امروز (سه‌شنبه) در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد پاسخ پولانسکی به دعوت آکادمی منفی است و برنامه‌ریزی حامیان جنبش زنان برای تظاهرات در مقابل محل برگزاری مراسم اهدای جوایز، فیلمساز 83 ساله لهستانی‌تبار را «عمیقا دلشکسته و غمگین» کرده است.

کم‌تر از یک هفته پیش بود که گروه‌های مختلف حامی جنبش زنان فرانسوی با انتشار فراخوانی خواستار تحریم جوایز سزار 2017 شدند. فمینیست‌های فرانسوی انتصاب رومن پولانسکی به ریاست مراسم امسال از سوی آکادمی هنرها و تکنیک‌های سینمایی فرانسه را «نادیده گرفتن قربانیان تجاوز» و پرونده باز اتهامات علیه فیلمساز 83 ساله دانسته بودند.

رییس یکی از این گروه‌های فمینیستی با «بی‌شرمانه» خواندن تصمیم آکادمی، گفته بود: «نمی‌توانیم اجازه بدهیم این اتفاق رخ بدهد. کیفیت آثار او در قبال جرایمی که مرتکب شده، فرارش از دست قانون و ممانعتش از حضور در دادگاه و قبول مسئولیتی که به گردن دارد، فاقد ارزش است.»

همزمان، لورنس روسینیول وزیر حقوق زنان فرانسه در گفت‌وگو با یکی از شبکه‌های رادیویی فرانسه نیز به تصمیم آکادمی فرانسه واکنش نشان داده و تقدیر از پولانسکی را بدون در نظر گرفتن اتهامات موجود علیه فیلمساز باسابقه، «بهت‌آور و غافلگیرکننده» عنوان کرده بود.

از سوی دیگر، آلن روکا یکی از شش عضو کمیته انتخاب رییس جوایز، در واکنش به فراخوان حامیان جنبش زنان، چنین اعتراض‌هایی را صرفا تلاش در جهت «لکه‌دار کردن اعتبار یک نهاد و فردی مانند پولانسکی» توصیف کرده بود. با انصراف پولانسکی، حالا روکا و پنج عضو دیگر کمیته انتخاب باید به فکر جایگزینی جدید برای ریاست مراسم اهدای جوایز امسال باشند که قرار است تا یک ماه دیگر – در تاریخ 24 فوریه – برگزار شود.

منبع: آی‌سینما

حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
عشق فیلم هستی بیا کانال تلگرام ما 😍
//