آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن

بررسی سینمای پرتغال

photo ۲۰۱۷ ۱۲ ۲۹ ۲۳ ۱۹ ۱۶ - بررسی سینمای پرتغال

سینمای پرتغال در اواخر قرن ۱۹-م. آغاز شد و در سال ۱۸۹۶ با نمایش فیلم های خارجی سینما به کشور پرتغال معرفی شد. اولین سالن نمایش در پرتغال در سال ۱۹۰۴ تاسیس شد .

باید معرفی کنم که ″مانوئل دی الیویرا″ از کارگردانان صاحب سبک سینمای پرتغال است. اولین فیلم ناطق سینمای پرتغال را ″ خوزه‌ لیتائو د باروس″ کارگردان و نمایشنامه‌نویس اهل پرتغال با فیلم ″سورا″-۱۹۳۱. کلید زد . از مشهور ترین اثر این کارگردان میتوان به ″ ماریا دو مار″-۱۹۳۰. اشاره کرد .

از ″مانوئل دی الیویرا″ چه میدانیم؟!

از او به عنوان پیرترین فیلمساز جهان یاد شده است ، که در آخرین روز های زندگی هم به فعالیت حرفه ایی خود ادامه داد.

او طی ۸۳ سال فعالیت در عرصه سینما بیش از ۶۰ اثر ساخت که از میان آنها میتوان به فیلم های کوتاه و بلند سینمایی ، مستند و مجموعه کوتاه تلویزیونی اشاره کرد.

لازم به ذکر است که او غالب فیلم هایش را در سه دهه آخر زندگی اش ساخته است و در همان دوره به یکی از برجسته ترین کارگردان سینمای پرتغال تبدیل شد.

به نقل از ″جاناتان رزنبام″ منتقد سینما: ادعای وجود تعداد زیادی فیلمساز بزرگ در سینما ممکن است با این استدلال – واکنش – پاسخ داده شود که به همان میزان فیلمساز نه چندان بزرگ هم در سینما یافت می شود. به عبارت دیگر در سینما همان قدر که برای فیلم های خوب هزینه می شود برای فیلم های بد هم انرژی صرف می شود و این قاعده در تماشاگران و البته فیلمسازان هم مصداق دارد. همان طور که امانوئل دی الیویرا اشاره کرده است زندگی و هنر پیچیدگی خاص خود را دارند، اما نباید فراموش کرد این پیچیدگی الزاماً باعث جذابیت آنها نمی شود.

به همین دلیل است که از نظر عملی باید بگویم شکاک های مرددی که انکار بزرگی مانوئل دی الیویرا را کماکان به تماشای هر چه بیشتر فیلم هایش ربط می دهند، راه به جایی نمی برند، چرا که تماشای فیلم های وی معمولاً به مواجهه با فیلم های بدش منتهی می شود.

برای جبران این مشکل باید به فیلم های الیویرا به مثابه یک کل نگریست که البته حتی در این صورت هم نمی توان فیلم های کم فروغ وی را توجیه کرد. برای پیدا کردن یک فیلم بد از الیویرا لازم نیست راه دوری بروید و به راحتی می توان در میان آثار وی فیلم های کسل کننده (مانند صومعه)، متظاهرانه (مانند کمدی الهی) و بی اهمیت (مانند کریستوفر کلمبوس و انیگما) پیدا کرد. اما این مشکل از آنجا ناشی می شود که در واقع فیلم های بد و تلاش های ناچیز الیویرا به دلیل حضور ستاره های بازیگری در آنها بسیار آسان تر از فیلم های خوبش در دسترس هستند. به علاوه آثار بد الیویرا فیلم های حراف و پرچانه یی هستند که ایده های کوچک – سینمایی و مضمونی – را بی جهت در قالب یک فیلم بلند به تصویر می کشند. اما در مقابل در کارنامه وی فیلم های مسحورکننده و فریبنده یی مانند «بل توژور» پیدا می شود که جور فیلم های بدش را به دوش می کشند.

در نتیجه ″مانوئل دی الیویرا″ در پیشرفت سینمای پرتغال نقش بسزایی داشت. او تا آخرین روز های زندگی به فعالیت حرفه ایی خود در سینما ادامه داد و جوایز سینمایی متعددی به‌دست آورده‌ که از مهم‌ترین آنها می‌توان به جایزه دوربین برلیناله از جشنواره برلین، جوایز نخل طلای افتخاری، هیات داوران، فیپرشی و کلیسای جهانی از جشنواره فیلم کن، جایزه یک عمر دستاورد سینمایی از اکادمی فیلم اروپا، جایزه یوزپلنگ افتخاری از جشنواره فیلم لوکارنو، جایزه آکی‌را کوروساوا از جشنواره فیلم توکیو، شیر طلای افتخاری و جایزه ویژه هیات داوران از جشنواره فیلم ونیز اشاره کرد.

اما سینمای پرتغال فقط به ″مانوئل دی الیویرا″ختم نشد، کارگردانان صاحب سبک دیگری هم در پرتغال پا به عرصه فیلمسازی گذاشتند و‌ با خلق آثارشان در پیشرفت سینمای کشور تاثیر داشتند از جمله این کارگردانان میتوان ″پدرو کاستا″(Horse money- ۲۰۱۴) ، میگل گومیس( Tabu-۲۰۱۲) ، کریستوفر همپتون ( روابط خطرناک-۱۹۸۸) ، خواکیم پینتو(What now? Remind Me‌‌ – ۲۰۱۳) و…‌نام برد .

photo ۲۰۱۷ ۱۲ ۲۹ ۲۳ ۲۷ ۴۳ - بررسی سینمای پرتغال

کریستوفر همپتون را میشناسیم؟!

او فیلمنامه نویس، نمایشنامه نویس و کارگردان بریتانیایی.‌پرتغالی است . از فیلم های وی میتوان به ″روابط خطرناک-۱۹۸۸″ ، ″یک روش خطرناک-۲۰۱۱″و  ″تاوان۲۰۰۷″اشاره کرد . وی در سال ۱۹۸۸- م‌. برنده جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی برای فیلمنامه ″روابط خطرناک″ شد همپتون در سال ۲۰۰۷ بار دیگر نامزد این جایزه شد .

بازیگران سینمای پرتغال چه کسانی هستند؟!

سینمای پرتغال از لحاظ بازیگر رتبه ایی به نسبت خوب را در سینمای جهان داراست.  هنرپیشگان این کشور ″کارلوتو کوتا″، ″ریتا بلانکو″‌، ″لوسیا مونیز″ و ″ژواکیم دی آلمیدا″ هستند که نقش های قابل توجهی را در سینمای پرتغال ایفا کرده اند .

photo ۲۰۱۷ ۱۲ ۲۹ ۲۳ ۲۵ ۵۵ - بررسی سینمای پرتغال

از سینمای پرتغال چه فیلم هایی دیده ایم ؟!

در نهایت از سینمای پرتغال فیلم هایی است که مهجور هستند و کمترکسی است که به آنها توجه کرده باشد اما توانسته اند جوایز متعددی را از آن خود کند در این بخش به معرفی برخی از آنها میپردازیم.

فیلم ″کرینگتون″ ساخته ″کریستوفر همپتون″ یک فیلم به سبک زندگی نامه ایی و درام است که در سال ۱۹۹۵ اکران شد . این فیلم به داستان زندگی ″دورا کرینگتون″ نقاش بریتانیایی اوایل قرن بیستم میپردازد . همچنین در سال ۱۹۹۵ برنده جایزه هیئت داوران جشنواره فیلم کن شد و ″جاناتان پرایس″ توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره کن را از آن خود کند. فیلم″Horse money″ ساخته پدرو کاستا در سال ۲۰۱۵ است . از بازیگران آن میتوان به ″جوزی تورس بورخس″ اشاره کرد.  ″پول اسب″ به مسائل و مشکلات طبقه‌ی فقیر کشور پرتغال که در پروژه‌های مسکونی لیسبون ساکن هستند می‌پردازد. اگرچه ماجرا با تصاویری از نیویورک قرن نوزدهم آغاز می‌شود، اما این موضوع در فیلمی که مدام بین زمان، مکان، واقعیت و رویا تغییر ماهیت می‌دهد امری کاملا طبیعی است.

فیلم ″Eccentricities of a Blonde-haired Gi″ ساخته ″مانوئل دی الیویرا″ در سال ۲۰۰۹ است. مرد جوانی به شدت عاشق زنی مرموز میشود این عشق زندگی مرد را زیر و‌ رو میکند و… . از ستارگان آن میتوان به ″کاتارینا والنشتاین″، ″لئونور سیلویرا″و ″لوئیس میگوئل سینترا″ نام برد.

نویسنده: زهرا عزتی
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //