آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
3.8/5 - (5 امتیاز)

با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

5996138044f05 gameofthrones map copy w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

هر فصل جدید از سریال پرطرفدار «بازی تاج و تخت» (Game of Thrones) لوکیشن ها و سرزمین های جدید را با خود می آورد که تماشاگران باید با آن ها آشنا شوند. با توجه به ماهیت پراکنده و وسیع این سریال تلویزیونی و مجموعه داستان هایی که این سریال بر اساس آن ها ساخته شده، در ذهن داشتن تمامی قلعه ها، قلمروها، قطعه زمین ها و جزایر نام برده شده در طول سریال کار بسیار سختی است. خوشبختانه در فصل هفتم این سریال این موضوع راحت تر بیان شده و تماشاگران راحت تر می توانند با این بحث های لوکیشنی آشنا شوند. در این فصل اسم برخی از مناطق کاملاً حذف شده و نبرد تنها در سرزمین های وستروس جریان دارد.

البته این موضوع نیز مانع از آن نشده که سرزمین ها و لوکیشن های جدید به تماشاگران معرفی شود و لوکیشن هایی وجود دارد که حتی خوانندگان مجموعه داستان های «ترانه یخ و آتش» نیز از آن اطلاعی ندارند. سرانجام در اپیزود سوم فصل هفتم با عنوان «عدالت ملکه» (The Queen’s Justice) قلعه ی کسترلی راک و های گاردن را برای اولین بار دیدیم. همچنین در این فصل بیشتر به شهر اولدتاون پرداخته شده و نگاهی تازه به دراگون استون انداخته شد و به زودی نیز به سمت دیوار بزرگ خواهیم رفت. به همین دلیل مناسب دیدیم که در این شرایط شما را با تمامی قلمروها، سرزمین ها و لوکیشن های مهمی که در این سریال به آن ها پرداخته می شود آشنا کنیم.

۱- کسترلی راک

Casterly rock w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

در فصل ها و اپیزودهای قبلی سریال «بازی تاج و تخت» بارها و بارها در مورد «کسترلی راک» (Casterly Rock) شنیده بودیم اما حتی خوانندگان کتاب نیز هیچ تصویری از فضای درونی خانه ی مشهور خاندان لنیستر نداشتند. اگر چه معلوم نیست که بعد از تصرف این قلعه توسط آنسالیدها امکان دیدن دوباره این مکان فراهم شود یا خیر اما به تصویر کشیده شدن این قلعه برای اولین بار پس از شش فصل باعث شد که این مکان را به عنوان اولین مکان مورد بحثمان در این مطلب انتخاب کنیم. به نظر می رسد صخره ای که قلعه کسترلی راک روی آن ساخته شده سه برابر دیوار بزرگ و های تاور در اولدتاون بلند باشد. در زیر این قلعه ی صخره ای بزرگ صدها رگه طلا وجود دارد که منبع اصلی ثروت خاندان لنیستر بوده است.

59961389c607d Casterly Rock in Game of Thrones w700 2017 08 17 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

در طول دوران بسیار دور وستروس، بچه های جنگل این مکان را خانه ی خود می دانستند تا این که اولین کسترلی  کنترل این قلعه را بدست گرفت. در واقع این خانواده با حیله گری لَن باهوش توانستند بچه های جنگل را از این قلعه فراری دهند. خاندان لنیستر از نواده های لَن باهوش بوده که بعدها و پس از اینکه بخش زیادی از خانواده در نتیجه ی حملات مرگبار تارگرین ها از بین رفت و سرزمینشان در آتش سوخت به خدمت ایگان درآمدند. در حال حاضر دیگر هیچ طلایی در قلعه وجود داشته و کنترل آن در دست عموزاده های لنیسترهای اصلی است. با این وجود سرسی و جیمی در قماری برای تصرف های گاردن و بدست آوردن طلا برای بازپرداخت بدهی هایشان مجبور شدند دست از این قلعه بردارند. به نظر می رسد که در صورت شکست دادن دینریس تارگرین آن ها کار سختی برای بازپس گیری خانه ی خود نداشته باشند.

۲- های گاردن

5996138d78921 zxcz w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

هم تماشاگران سریال و هم خوانندگان کتاب، مانند کسترلی راک از «های گردن» (Highgarden) هیچ تصویری در ذهن نداشتند و به نظر می رسد که پس از مرگ خاندان تایرل و تصرف قلمروشان دیگر صحبت زیادی در مورد های گاردن نخواهیم شنید. با این وجود با توجه به اهمیتی که این خاندان و ثروت آن ها برای وستروسی ها داشت پرداختن به آن خالی از لطف نخواهد بود. اگر چه کسترلی راک بیشترین ذخایر طلا را در خود داشت اما همیشه ساکنان های گاردن ثروتمندترین قلعه ی هفت قلمرو را در اختیار داشتند. این قلعه که توسط گارث باغبان در عصر قهرمانان ساخته شده است، خانواده ی باستانی مستقر در این قلعه در حمله ی ایگان کنترل خود بر روی آن را از دست دادند.

کسی که درهای این قلعه را برای فاتح جدید باز کرد خانواده ی تایرل بودند که قبل از آن سمت دستیاری و نوکری خاندان باغبان را در اختیار داشتند. تایرل ها در زمانی که لنیسترها نگهبان غرب بودند، نگهبانی مناطق جنوبی هفت قلمرو را بر عهده داشتند و در این مدت توانسته بودند ارتش بزرگی فراهم آورده، بیشترین ثروت را در این مناطق داشته و البته بخش زیادی از غذای این هفت اقلیم را نیز تهیه می کردند. با سقوط این خاندان به دست سرسی و جیمی لنیستر، دیگر هیچ تایرلی در های گاردن باقی نمانده که امید به بازگشت به حکومت بر آن را داشته باشد.

۳- دراگون استون

5996139807e8c Dragonstone day w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

«دراگون استون» (Dragonstone) اسم جدیدی در سریال «بازی تاج و تخت» نیست و اگر به یاد داشته باشید در فصل دوم، استنیس برثیون این قلعه را فتح کرده و بارها صحنه هایی از او را در این مکان دیدیم. اما در این فصل نماهای زیبای بیشتری از این مکان به تصویر کشیده شده است که برای خوانندگان کتاب نیز شگفت آور خواهد بود. در کتاب ها چنین عنوان شده که دراگون استون دورافتاده ترین منطقه ی سرزمین های والرینی بوده که خاندان تارگرین بر آن حکومت می کردند.

بعد از درگیری های فراوان در گذشته ی دور، این قلعه همچنان در دست سواران اژدهایان باقی ماند تا این که ایگان از آن به عنوان مکانی مستحکم برای شروع حملاتش استفاده کرده و این مکان را به مرکز حکومت خاندان خود تبدیل نمود. وقتی که شاه رابرت به قدرت رسید، دراگون استون را به برادرش استنیس داد که هیچکدام علاقه ی زیادی به آن نداشتند. برای ساخت صخره های ترسناک این قلعه که در کتاب ها به عنوان یک مکان تاریک و کسل کننده از آن یاد شده است تارگرین ها از آتش و جادو استفاده کرده اند. اما در این مورد نیز مانند بسیاری از موارد دیگر آن چه که در کتاب آمده با آن چه که در سریال می گذرد تفاوت های فاحشی دارد.

599613a49baa7 Dragonstone season7 low w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

با این وجود سازه های سنگی این مکان بسیار جالب و عظیم بوده و اژدهایان دینریس را در خود جای داده اند. اگر چه ظاهر و درون این قلعه آن قدر که در کتاب ها عنوان شده بود دلتنگ کننده و سرد نیست اما چنین حسی را به تماشاگر منتقل می کند. به نظر می رسد که دراگون استون به یک پایگاه مستحکم برای شروع حملات دینریس همانند ان چه که جدش انجام داد تبدیل شده است. دینریس پس از شورش رابرت برثیون همزمان با یک طوفان بزرگ در این قلعه به دنیا آمده و اکنون پس از سال ها به زادگاه خود و مکان حکومت خاندانش بازگشته و قصد انتقام از لنیسترها را دارد.

۴- کینگز لندینگ

599613ab43dec Game of Thrones Kings Landing w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

سرزمین «کینگز لندینگ« قبل از به قدرت رسیدن ایگان اسم و رسم چندانی نداشته است. با این وجود ایگان این شهر را گسترش داده و از آن جا توانست تصرف هفت قلمرو را آغاز کند. ایگان و سربازانش پس از تصرف هفت قلمرو قلعه ی موسوم به «رد کیپ» (Red Keep) که اصلی ترین قلعه ی کینگز لندینگ است را ساختند و در نهایت این شهر ان قدر بززگ شد و اعتبار پیدا کرد که شهر و بندری مهم برای پایتختی قلمرو وستروس تبدیل شد. با توجه به نحوه ی قرارگیری «رد کیپ» در داخل کینگز لندینگ امکان دسترسی و تصرف آسان آن وجود ندارد. این نقطه از شهر پر از رمز و راز بوده و میگور بیرحم بعد از ساختن ده ها راهرو و دالان در داخل رد کیپ تمامی معماران آن را به قتل رسانده است.

599613af89a79 GreatSeptExteriors w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

اگرچه این شهر و بندر ان از اولد تاون بسیار کوچکتر هستند اما کینگر لندینگ همچنان پرجمعیت ترین شهر در هفت قلمرو به شمار می آید. همچنین تخت پادشاهی موسوم به «آیرون ثرون» (Iron Throne) یا «تخت آهنی» نیز در این شهر قرار دارد که برای سالیان سال ساکنان وستروس برای بدست آوردن آن با هم رقابت داشته اند. این تخت که از شمشیرهای کسانی ساخته  شده است که برای ایگان بزرگ زانو زده اند. در حال حاضر سرسی و ارتش بزرگ او کنترل شهر و وستروس را در اختیار دارند اما دینریس قصد دارد با اژدهایانش به آن حمله کرده و خانه ی موروثی پدرانش را باز پس گیرد

۵- وینترفل

599613bed58f5 Winterfell ravens w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

در کنار کینگز لندینگ، «وینترفل» (Winterfell) قلعه ی دیگری در شمال وستروس است که تماشاگران بیش از هر نقطه ی دیگری با آن آشنایی داشته و شاهد رخ دادن اتفاات جالب و متعددی در آن بوده اند. در سریال نیز مانند کتاب داستان از وینترفل آغاز می شود که خانه ی شخصیت های اصلی داستان یعنی خانواده ی استارک است. این قلعه نیز مانند دیگر قلعه های هفت اقلیم قرن ها پیش ساخته شده و بر اساس افسانه ها برَن سازنده این قلعه را به کمک غول ها بعد از واقعه ی موسوم به «شب طولانی» (Long Night) ساخته است. در حال حاضر این قلعه پایتخت سرزمین های شمالی بوده و برای نسل ها خاندان استارک در این قلعه ساکن بوده اند.

اگر چه قلعه ی وینترفل جزو قلعه ی های بسیار بزرگ هفت قلمرو به شمار نمی آید اما یکی از بزرگ ترین  پرجمعیت ترین شهرهای شمال بوده و فاصله ی کمی با دیوار بزرگ دارد. علی رغم این که وینترفل برای مدت کوتاهی در تصرف ثیون گریجوی و بعد از ان رمزی بولتون قرار داشت اما همواره خانه ی خانواده ی استارک باقیمانده و در حال حاضر محل فرمانروایی شاه شمال، جان اسنو و خانواده اش است. خانواده ی استارک نیز مانند دیگر خانواده ها، به غیر از خاندان دورن، فرمانبرداری خود را از ایگان اعلام کرده و از آن زمان تاکنون همواره به عنوان رهبران اصلی شمال شناخته شده اند.

۶- دیوار

599613c35c552 The Wall w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

دیوار بلند یخی یکی از شناخته شده ترین و سمبلیک ترین مکان ها در تمام وستروس است، دیواری به ارتفاع بیش از ۲۱۰ متر که به کمک قطعات یخ و با استفاده از جادو ساخته شده و «مردمان آزاد» (Free Folk) یا همان وحش ها و «وایت واکرها» را از هفت قلمرو دور نگه می دارد. در طول این دیوار بزرگ ۱۳ قلعه وجود دارند که در زمان شروع داستان همه ی آن ها به جز سه قلعه متروکه شده اند. با فراموش شدن داستان «شب طولانی» از خاطره ها و موفق نشدن مردمان آزاد برای گذشتن از دیوار در طی نسل های مختلف، دیگر «نگهبانان شب» (Night’s Watch) مانند گذشته احترام نداشته و از آن ها حمایت نمی شود.

599613c73c6b1 got wall final w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

بدین ترتیب تنها سه قلعه ی «قلعه ی سیاه» (Castle Black)،  «نگهبان شرقی در کنار دریا» (Eastwatch-by-the-Sea) و «برج تاریک» (Shadow Tower ) باقی مانده اند و نگهبانان شب هنوز در آن ها حضور دارند. در کتاب چنین آمده که وقتی که جان اسنو به عنوان فرمانده نگهبانان شب انتخاب شد سعی کرد برخی از این قلعه ها را دوباره بازگشایی کند. با این وجود بخش زیادی از داستان های نگهبانان شب در «قلعه سیاه» دنبال می شد. این قلعه که مرکز اصلی نگهبانان شب است از تعدادی دروازه، پست های نگهبانی و تعدادی ساختمان تشکیل شده و در حالی که در طرف شمال هیچ دفاعی از آن نمی شود بیشتر نگهبانان شب در آن مستقر هستند.

NineteenCastlesOnTheWall w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

همچنین تقریباً تمامی داستان های نگهبانان شب چه در کتاب و چه در سریال در این قلعه رخ می دهند. اما حالا که جان اسنو به وینترفل بازگشته و به دراگون استون رفته است خبر زیادی از قلعه ی سیاه در داستان نیست. در شرقی ترین قسمت دیوار، قلعه ی «نگهبان شرقی کنار دریا» قرار دارد که مهم ترین محل نگهبانی نگهبانان شب در شرق به شمار می آید. این مکان در نزدیکی «خانه خشن» (Hard Home) قرار گرفته که محل زندگی مردمان آزاد و محل مبارزه جان اسنو با وایت واکرها بود. در تیتراژ اول فصل جدید می توانید این منطقه را با دریای منجمدی که نگهبانی شرقی روی آن قرار گرفته مشاهده کنید که بدین معنی است که به احتمال فراوان وایت واکرها از همین قسمت و از درون آب وارد هفت قلمرو خواهند شد.

599613cca9a6c ep53 ss10 1920 w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

جادوی به کار رفته در دیوار مانع از آن می شود که دیگران بتوانند از آن عبور کنند اما به نظر می رسد که راه هایی برای دور زدن آن وجود داشته باشد. جان اسنو در فصل اخیر، تورموند و باقیمانده ی مردمان آزاد را به این قسمت فرستاده و سگ شکاری نیز در شعله ها همین قسمت از دیوار را مشاهده کرد. در تیزرهای تبلیغاتی فصل هفتم سریال درگیری های متعددی در این منطقه بین سربازان جان اسنو و دیگر همراهانش و ارتش وایت واکرها رخ می دهد که در قسمت های بعدی شاهد آن ها خواهیم بود.

۷- پایک

599613d1f0050 Pyke w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

قلعه ی «پایک» (Pyke ) نیز مانند قلعه سیاه کمتر شباهتی به قلعه های دیگر دارد و در جزیره ای با همین نام در جزایر آهنین (Iron Islands) واقع شده است. پایک خانه ی خاندان گریجوی بوده و محل فرمانروایی خاندان آیرون بورن بوده است. زمانی آن ها نیز مانند دیگر سرزمین های هفت قلمرو شاه خاص خود را داشتند اما ایگان این نظام را از بین برده و هر کسی که در این منطقه شورش می کرد را به شدت سرکوب می نمود. در حال حاضر قلعه ی پایک محل فرماندهی یورون گریجوی و مردان اوست که یکی از خوفناک ترین و بزرگ ترین ناوگان دریایی وستروس را در اختیار دارند. اگر چه یورون در حال حاضر با سرسی متحد شده و از این قلعه به عنوان مکانی برای انجام عملیات ناوگان دریایی خود استفاده می کند اما نمی توان گفت که نقشه ی او چیست و در ادامه ی فصل چه مقدار به این قلعه پرداخته می شود.

۸- ریورلندز

riverlands twins close w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

به نظر می رسد که منطقه ی «ریورران» (Riverrun)، «قلعه های دوقلو» (Twins) و «هرنهال» (Harrenhal) نیز مانند «استورمز اِند» (Storm’s End) در استورم لندز و «ایری» (Eyrie ) در سرزمین «ویل» (Vale) نقش زیادی در داستان های این فصل نداشته و اصلاً به آن ها پرداخته نشود. اما «ریورلندز» (Riverlands) همیشه از سرزمین های مهم سریال و کتاب بوده و قرار گرفتن آن ها در وسط سرزمین های هفت قلمرو اهمیت خاصی به این منطقه داده است. ریورلندز هیچ وقت یک قلمرو پادشاهی نبود تا این که خاندان تالی به ایگان کمک کردند که این منطقه را روی کینگز لندینگ مشرف سازد. از آن زمان تاکنون خاندان تالی از ریورران بر این منطقه حکومت کرده که ریورران خود قلعه ای بزرگ و محل انشعاب سه رودخانه ی بزرگ است.

599613d78a43e Riverrun. battlements w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

با این شرایط که خاندان تالی و فری دیگر در داستان حضور ندارند احتمال این که در این فصل دیداری از ریورران و قلعه ی دوقلو انجام گیرد بعید به نظر می رسد. اما قرار گرفتن ریورلندز بین شمال و جنوب بدین معناست که برخی از شخصیت های داستان دستکم برای مدت کوتاهی در این منطقه حضور خواهند داشت. آریا تازه از آن جا آمده و سگ شکاری و انجمن برادری نیز آخرین بار در همین منطقه دیده شدند. از آن جایی که انجمن برادری به سمت شمال در حال حرکت است پس ریورلندز به حضور خود به عنوان یک مکان کلیدی برای رفت و آمد شخصیت های مهم داستان به کار خود ادامه خواهد داد.

۹- اولد تاون

Sam Gilly Oldtown Citadel Game of Thrones Season 6 Finale w700 - با سرزمین‌ها و قلمروهای «بازی تاج و تخت» بیشتر آشنا شوید

ما شهر «اولد تاون» (Oldtown) را در فصل ششم برای اولین بار مشاهده کردیم اما در فصل هفتم تصاویر بیشتری از این شهر قدیمی به ما نشان داده شده است. شهر بندری اولد تاون به خاطر قلعه ی مرکزی موسوم به «سیتادل» (Citadel) خود که محل آموزش استادان بزرگ وستروسی است شناخته می شود. همچنی یک برج بلند که مشعلی در نوک ان برافروخته شده در این شهر قرار دارد که نام آن«برج بلند» (Hightower) است و فرمانروای شهر در آن سکونت دارد. اولدتاون همچنین شهر «دین هفت نفر» (Faith of the Seven) است. همانطور که بارها در داستان و سریال گفته شده بخش اعظم دانش وستروس در اولد تاون قرار داشته و این شهر مکان مهمی برای دانش و رمز و راز به شمار می آید.

سمیول تارلی و گیلی اکنون در این شهر و در سیتادل حضور دارند و سمیول تارلی قصد دارد دانش کافی را برای مقابله با وایت واکرها بدست آورد. به نظر می رسد که اود تاون نقش مهمی در اتفاقات آینده سریال داشته و بار دیگر شاهد نمایش دادن این شهر و رخ دادن اتفاقاتی در آن باشیم.

منبع: روزیاتو

3.8/5 - (5 امتیاز)
نظر شما چیست؟ شما هم نظر خودتان را در مورد این فیلم در بخش نظرات بنویسید. اگر نظر و مطلب مفید و کاملی داشته باشید، امکان اضافه شدن نظر شما به محتوای این پست وجود دارد!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
3.8/5 - (5 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //