آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
5/5 - (1 امتیاز)

اسکار 2015 با سه فیلم از سه کارگردان ایرانی

17 111 226 - اسکار 2015 با سه فیلم از سه کارگردان ایرانی

چند مترمکعب عشق

پس از آنکه جمشید محمودی با فیلم «چند مترمکعب عشق» و رضا میرکریمی «با امروز» به ترتیب به عنوان نمایندگان افغانستان و ایران به اسکار معرفی شدند، حال یک کارگردان ایرانی دیگر نیز وارد رقابت اسکار می شود.

پس از نمایش موفقیت آمیز فیلم سینمایی ‘مردان’ به کارگردانی ‘بتین قبادی’ در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو، این اثر به عنوان فیلم منتخب کشورعراق به هشتاد و هفتمین دوره مراسم جوایز سینمایی اسکار 2015 معرفی شد، تا جمع کارگردانان ایرانی اسکار 2015 به سه نفر برسد.

هشتادوهفتمین دوره اسکار (22 فوریه 2015)، چهارم اسفند 93 برگزار می شود.

اولین کارگردان ایرانی که امسال به اسکار معرفی شد محمودی بود او با فیلم ‘چند مترمکعب عشق’ به عنوان نماینده کشور افغانستان به این جشن سینمایی معرفی شد.در ادامه این مسیر نیز فیلم سینمایی ‘امروز’ به کارگردانی رضا میرکریمی از ایران به اسکار معرفی شد تا دومین کارگردان ایرانی شانس خود را برای دریافت جایزه فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار امتحان کند.

در ادامه این روند نیز حال با معرفی فیلم ‘مردان’ به کارگردانی بتین قبادی به عنوان نماینده کشور عراق به اسکار جمع فیلمسازان ایرانی اسکار امسال سه نفر شد.محمودی با چند متر مکعب عشق، اولین تجربه کارگردانی خود را به دست آورد است فیلمنامه آن را نیز خودش نوشته است.

وی پیش از این در سینمای ایران به فعالیت هایی چون طراحی صحنه ، لباس و دستیاری کارگردان پرداخته است. فیلم 90 دقیقه ای ‘چند مترمکعب عشق’ محصول مشترک افغانستان و ایران سال گذشته در جشنواره فیلم فجر در 10 بخش نامزد شد و برنده دو سیمرغ بلورین شد.این فیلم عاشقانه، داستان زندگی دختری افغان با پسری ایرانی را در سال های مهاجرت افغان ها به ایران روایت می کند؛ ماجرای عشق غم انگیز صابر و مارونا در یکی از کارگاه هایی که تعدادی از مهاجران افغان در ایران در شرایطی دشوار مشغول کار و زندگی غیرقانونی اند.

میرکریمی متولد ۱۳۴۵ در زنجان و فارغ التحصیل رشته گرافیک و عضو گروه سینمای فرهنگستان هنر نیز است. فیلم امروز تازه ترین ساخته وی روایت یونس راننده تاکسی کهنه کار است که در پایانِ یک روزِ کاری به زن جوان بارداری کمک می کند تا به بیمارستان برسد. غافل از اینکه در بیمارستان اتفاقاتِ زیادی در انتظارِ اوست.

قبادی کارگردان فیلم ‘مردان’ در سال 1358 در شهر بانه کردستان ایران متولد شد. سال 1373 با نقاشی وارد دنیای هنر شد.

وی تاکنون 6 فیلم کوتاه داستانی به نام های ‘نقاشی’، ‘حتماً امروز’ در سال 1380، ‘اینجا آنتن نمی دهد’ در سال 1381، ‘سربازی که شکست’ در سال 1383، ‘حاضر برای مردن’ در سال 1387 و ‘از باد بپرسید’ در سال 1387 را کارگردانی کرده است. او برادر بهمن قبادی است.

فیلم ‘مردان’ روایت افسری ست که در کودکی داستان ناگواری برایش اتفاق افتاده و به انسانی رانده شده، گوشه گیر و فردی تنها تبدیل شده است؛ وی در طبیعت وحشی و در بین کوههای کردستان به دنبال مرد گمشده ای می گردد.

منبع: ایرنا

5/5 - (1 امتیاز)
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
5/5 - (1 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //