آموزش زبان انگلیسی آنلاین فرالن
5/5 - (1 امتیاز)

˝ایدا˝ برنده جایزه بیست و هفتمین دوره جوایز فیلم اروپا شد

51640 635541368242393946 m - ˝ایدا˝ برنده جایزه بیست و هفتمین دوره جوایز فیلم اروپا شد

فیلم ˝ایدا˝ به کارگردانی پاول پاولیکوفسکی با دریافت پنج جایزه فاتح بیست و هفتمین دوره جوایز فیلم اروپا شد که از آن به عنوان معادل اروپایی جوایز اسکار یاد می‌شود.

برندگان این دوره جوایز فیلم اروپا شنبه شب در مراسمی در ریگا پایتخت لتونی معرفی شدند.

“ایدا” (Ida) اولین فیلم لهستانی‌زبان پاول پاولیکوفسکی کارگردان بریتانیایی متولد ورشو، جایزه بهترین فیلم را دریافت کرد. این فیلم درباره یک راهبه کاتولیک جوان در لهستان دهه 1960 است که متوجه می‌شود پدر و مادرش یهودی بودند و در دوران اشغال کشورش توسط نازی‌ها به قتل رسیدند.

فیلم پاولیکوفسکی برای دریافت جایزه فیلم اروپا فیلم‌های “خواب زمستانی” ساخته نوری بیلگه جیلان از ترکیه، فیلم روسی “لویاتان” به کارگردانی آندری زویاگینتسف، فیلم سوئدی “فورس ماژور” ساخته روبن اوستلوند و “نیمفومینیاک: نسخه کارگردان – جلد 1 و 2” به کارگردانی لارس فون تریر کارگردان دانمارکی را به عنوان رقیب پیش روی خود داشت.

“ایدا” همچنین در بخش‌های بهترین کارگردان، فیلمنامه و فیلمبرداری برنده شد و در رای‌گیری عمومی جایزه انتخاب مردم را هم از آن خود کرد تا در مجموع با دریافت پنج جایزه پیروز بزرگ جوایز فیلم اروپا 27 باشد. “ایدا” در بخش بهترین بازیگر زن (آگاتا تره‌بوکوفسکا و آگاتا کولشا) نیز نامزد دریافت جایزه بود.

این فیلم در یک سال گذشته در جشنواره‌های سینمایی مختلف با استقبال روبرو شده است. “ایدا” سال 2013 برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره لندن شد و بعدا جایزه بزرگ جشنواره ورشو، جایزه فیپرشی جشنواره تورنتو و جایزه اصلی جشنواره گدینیا را نیز دریافت کرد. این فیلم به نمایندگی از لهستان در بخش فیلم خارجی‌زبان جوایز اسکار 2015 رقابت می‌کند.

جایزه بازیگر مرد اروپا به تیموتی اسپال برای بازی در در فیلم “آقای ترنر” به کارگردانی مایک لی رسید. او در این فیلم نقش جی. ام. دبلیو ترنر نقاش بریتانیایی را ایفاء کرده است. بازیگر بریتانیایی ماه مه پیش نیز در جشنواره کن برای این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد را گرفت.

برندان گلیسن برای “Calvary”، تام هاردی برای “لاک”، استلان اسکارسگارد برای “نیمفومینیاک: نسخه کارگردان – جلد 1 و 2” و الکسی سره‌بریاکوف برای “لویاتان”، دیگر نامزدهای جایزه بازیگر مرد اروپا بودند.

ماریون کوتیار برای “دو روز، یک شب” به کارگردانی لوک و ژان پی‌‌یر داردن جایزه بازیگر زن اروپا را از آن خود کرد. او در این فیلم نقش یک همسر و مادر کارگر را بازی می‌کند که قرار است کارش را از دست بدهد. “دو روز، یک شب” نماینده بلژیک در بخش فیلم خارجی‌زبان جوایز اسکار است.

ماریان آلوارس برای “زخمی”، والریا برونی تدسکی برای “سرمایه انسانی”، شارلوت گنزبورگ برای “نیمفومینیاک: نسخه کارگردان – جلد 1 و 2” و آگاتا تره‌بوکوفسکا و آگاتا کولشا برای “ایدا” دیگر نامزدهای بخش بازیگر زن اروپا بودند.

آنیس واردا کارگردان موج نوی سینمای فرانسه جایزه یک عمر دستاورد آکادمی فیلم اروپا را دریافت کرد و جایزه دستاورد اروپا در سینمای جهان به استیو مکویین کارگردان فیلم‌هایی چون “شرم” و “12 سال بردگی” رسید.

بیش از 3000 عضو آکادمی فیلم اروپا درمورد برندگان جوایز اصلی فیلم اروپا رای دادند و برندگان بخش‌های فنی شامل بهترین فیلمبردار، تدوین‌گر و… با رای یک هیئت داوری متشکل از هفت داور انتخاب شدند.

دو برنده جوایز جشنواره کن امسال جوایز فیلم اروپا را دست خالی ترک کردند. “خواب زمستانی” برنده جایزه نخل طلای جشنواره کن در بخش‌های بهترین فیلم، کارگردان و فیلمنامه‌نویس نامزد دریافت جایزه بود. “لویاتان” برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن نیز در بخش‌های بهترین فیلم، کارگردان، بازیگر مرد و فیلمنامه‌نویس شانس دریافت جایزه را داشت. “خواب زمستانی” نماینده ترکیه و “لویاتان” نماینده روسیه در جوایز اسکار هستند.

“فورس ماژور” دیگر نامزد بخش بهترین فیلم به نمایندگی از سوئد در اسکار حضور دارد.

دو برنده آخر جایزه بهترین فیلم اروپا – “عشق” در 2012 و “زیبایی بزرگ” در 2013 – جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را هم دریافت کردند.

فهرست برندگان بیست و هفتمین دوره جوایز فیلم اروپا به این شرح است:

فیلم اروپا: “ایدا” به کارگردانی پاول پاولیکوفسکی (لهستان/دانمارک)
کارگردان اروپا: پاول پاولیکوفسکی برای “ایدا”
بازیگر زن اروپا: ماریون کوتیار برای “دو روز، یک شب”
بازیگر مرد اروپا: تیموتی اسپال برای “آقای ترنر”

فیلمنامه‌نویس اروپا: پاول پاولیکوفسکی و ربکا لنکیه‌ویچ برای “ایدا”
کمدی اروپا: “مافیا تنها در تابستان می‌کشد”، پی‌یر‌فرانچسکو دیلیبرتو و مارکو مارتانی (ایتالیا)
فیلم بلند انیمیشن اروپا: “هنر خوشبختی” به کارگردانی الساندرو راک (ایتالیا)
جایزه دیسکاوری فیلم اول اروپا: “قبیله” به کارگردانی میروسلاو اسلابوشپیتسکی (اوکراین)

مستند اروپا: “ارباب جهان” به کارگردانی مارک باودر (آلمان/اتریش)
فیلمبردار اروپا: لوکاش زال و ریشارد لنچفسکی برای “ایدا”
آهنگساز اروپا: میکا لوی برای “زیر پوست”
تدوین‌گر اروپا: جاستین رایت برای “لاک”

طراح صحنه اروپا: کلاوس-رودولف آملر برای “دره سیاه”
طراح لباس اروپا: ناتاشا کورتیوس-نوس برای “دره سیاه”
طراح صدا اروپا: یواکیم سوندستروم برای ” Starred Up”
جایزه انتخاب مردم: “ایدا” به کارگردانی پاول پاولیکوفسکی (لهستان/دانمارک)

جایزه یک عمر دستاورد آکادمی فیلم اروپا: آنیس واردا
جایزه دستاورد اروپا در سینمای جهان: استیو مکویین

منبع: هنرآنلاین

5/5 - (1 امتیاز)
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام سینما مدرن باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
5/5 - (1 امتیاز)

اینستاگرام ما تلگرام ما
// //